V ponedeljek je Robert Golob po petkovem upokojenskem protestu, kjer je večtisočglava množica zahtevala odstop vlade, naznanil zgodovinsko uskladitev pokojnin. “Ne gre za nobeno zgodovinsko uskladitev pokojnin, ker je treba gledati realni in ne nominalni dvig. Če imate vi 10-odstotno inflacijo in 5,2- odstotno uskladitev, kot smo jo imeli februarja lani, je to polovica inflacije, torej ne gre za noben zgodovinski dvig,” je včeraj na 24ur pojasnil Zvone Černač.
Zvone Černač je spomnil, da so upokojenci leta 2022 dobili javno zagotovilo in obljubo predsednika vlade Roberta Goloba, da bodo pokojnine izredno usklajene za 4,5 odstotka. To se ni zgodilo. Upokojenci so dobili samo 5-odstotni draginjski dodatek. Potem so se februarja pokojnine uskladile za 5,2 odstotka, kar je za polovico inflacije.
SDS tako vlado poziva, naj izpolnitvi lastne obljube iz koalicijskih zavez za izboljšanje finančnega in socialnega položaja upokojencev. Upokojencem naj izplača 4,5 odstotka mesečne pokojnine, za kar so bili prikrajšani v letu 2023. Hkrati naj izvede dodatno izredno uskladitev pokojnin v višini 4,5 odstotka.
“Pričakujemo, da se bo krivica, ki se je zgodila upokojencem, popravila,” je jasen poslanec SDS. “Upokojenci so bili v lanskem letu prikrajšani za dobro polovico, približno 60 odstotkov mesečne pokojnine na letni osnovi, kajti te izredne uskladitve, ki je bila obljubljena, ni bilo.” Bil je samo draginjski dodatek, ki je bil izplačan novembra in decembra. Letošnja uskladitev je korektna, tudi lanska je bila, je dodal Černač, vendar ta izredna uskladitev, ki je bila obljubljena, ni bila izvedena.
.@ZCernac: Upokojenci so bili v lanskem letu prikrajšani za dobro polovico, približno 60 % mesečne pokojnine na letni osnovi, kajti te izredne uskladitve, ki je bila obljubljena, ni bilo. Bil je samo draginjski dodatek, ki je bil izplačan novembra in decembra v višini 4,5 %… pic.twitter.com/GETL4dienN
— Poslanska skupina SDS (@PS_SDS) February 20, 2024
Upokojenci so najbolj zapostavljena skupina
Upokojenci so v času Golobove vlade ena izmed najbolj zapostavljenih skupin slovenskih državljanov. Kar 51 odstotkov jih ima pokojnino nižjo od 827 evrov, kolikor znaša prag tveganja revščine, od tega skoraj 80.000 upokojencev oziroma malo manj kot 15 odstotkov prejema nižjo pokojnino od 500 evrov.
.@ZCernac: Pričakujemo samo, da bodo predsednik vlade in @vladaRS izpolnili tisto, kar so se javno obvezali, kajti še marca lani je PV v parlamentu govoril o tem, da je bila novembra in decembra 2022 narejena izredna uskladitev pokojnin za 4,5 %, ki je ni bilo. Pričakujemo torej,… pic.twitter.com/jOcpNp6kzP
— Poslanska skupina SDS (@PS_SDS) February 20, 2024
Podražitev še kar ni konec
Drastične podražitve hrane in drugih osnovnih življenjskih potrebščin ter uvedba obveznega prispevka kljub veljavni redni uskladitvi pokojnin kot zakonski zavezi ne zadošča za normalno preživetje upokojencev. V mesecih visokih cen hrane in energentov je vlada z interventnimi ukrepi najprej poskrbela za prejemnike socialnih transferjev, pozabila pa na upokojence. Dodatek je takrat prejelo zgolj 10 odstotkov upokojencev, čeprav jih ima polovica pokojnino nižjo od praga tveganja revščine.
“Pričakujemo samo, da bodo predsednik vlade in vlada izpolnili tisto, kar so se javno obvezali, kajti še marca lani je premier v parlamentu govoril o tem, da je bila novembra in decembra 2022 narejena izredna uskladitev pokojnin, ki je ni bilo. Pričakujemo torej, da se bo to izpolnilo,” je zaključil Černač.
A. G.