[Video] Evropska komisija predlaga ustanovitev ministrstva za demografijo, ne le urada

Datum:

Medtem ko v Evropi narašča kakovost življenja, se soočamo z vse bolj starajočo se družbo, kar pa prinaša svoje izzive. Ob tem je še posebej problematično, da smo priča vedno nižji rodnosti. Namesto da bi se v Sloveniji na veliko ukvarjali z demografskimi izzivi, je aktualna vlada šla v ukinitev urada za demografijo. 

V Ljubljani se je pred dnevi odvila konferenca na temo demografije, ki jo je gostila evropska poslanka Romana Tomc. Glavni namen konference, ki se jo je udeležila tudi podpredsednica Evropske komisije, komisarka za demokracijo in demografijo Dobravka Šuica, je bilo ozaveščanje o demografskih spremembah, prepoznati vlogo politike, družbe ter gospodarstva pri staranju prebivalstva.

Število starejših ljudi po besedah evropske poslanke ni tisto, ki predstavlja težavo, ampak je to pomanjkanje mladih, se pravi premajhno število rojstev. Ob tem je poudarila potrebo po spremembi razmišljanja, da kariera ni združljiva z družinskim življenjem. “To je popolnoma zgrešeno prepričanje,” je prepričana.

Evropska komisija državam članicam predlagala ustanovitev ministrstva za demografijo
Komisarka Šuica je spregovorila o potencialnih grožnjah in predstavila evropsko strategijo na področju demografije, ki zajema nabor orodji EU za demografijo, ki so “namenjena obvladovanju demografskih sprememb in njihovega vpliva na evropsko družbo in gospodarstvo”. Slednja se po navedbah STA “osredotočajo na podporo staršem, mladim in starejšim ter na zakonite migracije”. Prav tako je opozorila, da demografski problem ne zadeva le nacionalnih držav, ampak kar celotno Evropo.

Podpredsednica Evropske komisije je povedala, da je komisija državam članicam priporočila, da ustanovijo ministrstvo za demografijo, ne le urada, ki ga je sicer aktualna vlada ukinila kmalu po nastopu mandata.

Projekcije kažejo, da nas čaka zmanjševanje populacije
Trende in izzive, s katerimi se sooča Slovenija, je podrobneje predstavila dr. Alenka Kajzer iz inštituta za makroekonomske analize in razvoj Slovenije in ob tem opozorila, da se je starostna struktura od osamosvojitve bistveno spremenila. Projekcije po njenih navedbah napovedujejo, da nas navkljub prisiljevanju čaka zmanjševanje populacije. To pa pomeni, da bodo najverjetneje starejši morali več delati, saj bomo soočeni s pomanjkanjem delovne sile.

Foto: Romana Tomc

Nekdanji direktor urada za demografijo mag. Danilo Lončarič je spregovoril o ukrepih, s katerimi se je ukvarjal urad za demografijo, ki je bil s strani aktualne vlade ukinjen. Kot je dejal, so si prizadevali, da bi z ukrepi prišli nasproti ljudem, še posebej mladi populaciji, pri čemer je še posebej izpostavil problematiko, s katero se soočajo mladi, in sicer, da ti z veliko težavo pridejo do zadostnih sredstev za polog, da bi se sploh lahko dokopali do pridobitve kredita. Profesor ekonomije dr. Vlado Dimovski je osvetlil ključno vlogo institucij in dodal, da demografija ne predstavlja zgolj mikro problema posamičnih držav, zaradi česar je po njegovo prav, da se problematiko koordinira na najvišjem nivoju. Po njegovih besedah bo v prihodnje potrebno spreminjanje pokojninskega sistema, ta se mora namreč prilagajati trendom.

 Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Elektrotrgovci “kasirajo” – cena elektrike na borzah pada, na položnicah ostaja visoka

"Nižjo ceno, kot bi nam jo zaračunali elektrotrgovci, plačujemo...

[Javnomnenjska anketa] SDS se obeta visoka zmaga na evropskih volitvah

Podpora vladi Roberta Goloba še naprej pada. Po zadnji...

Mestni svetnik Primc: Dogajajo se veliki premiki okoli C0, a ni še konec

"Stroka že od istega začetka opozarja na to; in...

Irci so siti migracij – štirje od petih anketirancev menijo, da v državo prihaja preveč migrantov

Kar devetinsedemdeset odstotkov vprašanih je v anketi za časopis...