Spletno nasilje v Sloveniji narašča. Raziskave kažejo, da se kar 65 odstotkov deklet in 55 odstotkov fantov sooča z različnimi oblikami nasilja na medmrežju. O možnih rešitvah za vse večji problem so spregovorili na dogodku “Klik stran ob obUPA”, na katerem je imela uvodni nagovor Ana Kamenik, hči ravnatelja mariborske šole, ki si je zaradi objave intimnih posnetkov na spletu vzel življenje.
Na dogodku, ki ga je organizirala in vodila evropska poslanka Zala Tomašič, so sodelovali tudi nekdanji smučarski as Jure Košir, spletna vplivnica Lea Filipovič oz. “Lepa Afna” ter Nika Vlahovič, vplivnica in podjetnica. Razpravo o spletnem nasilju si lahko ogledate v posnetku pogovora v tem članku.
Ana Kamenik, avtorica knjige “Ravnateljeva hči” je z udeleženci dogodka in širšo slovensko javnostjo delila svojo tragično izkušnjo. “Včeraj je bilo deset let, odkar je moj oče ostal brez življenja,” se je spominjala. Nato je razkrila, da si je njen oče vzel življenje le pet minut po tem, ko jo je pogledal v oči in ji dejal, da jo ima rad. Za tisti usodni sobotni večer sta imela skupne načrte. “Govorila sva, kaj vse bi lahko delala, kaj vse bova delala,” se je spominjala. Nato je sledila tragedija. Njen oče si je vzel življenje v garaži.
“V hiši, kjer smo živeli, sem jaz imela sobo tako, da sem vsako jutro, ko sem pogledala skozi okno, videla garažo,” je povedala. Iz hiše se je kmalu odselila, saj je bila bolečina prehuda.
Medijske objave in komentarji, ki so vodili do samomora
Kot pravi, se je oče zlomil pod težo spletnih komentarjev, ki so se razplamteli po javni objavi posnetkov, ki naj bi prikazovali njega in učiteljico med spolnim odnosom. Spomnimo, da je njen oče zanikal, da je na posnetku. Zoper neznanega avtorja je skupaj z učiteljico vložil kazensko ovadbo.
A medijske objave in spletni komentatorji niso usodno škodili le njenemu očetu, temveč tudi njej sami. Članek o domnevnem spolnem odnosu na mariborski srednji šoli med ravnateljem in učiteljico je prebrala sredi ure slovenščine. “Ta ravnatelj je bil moj oče,” je dejala. Kot je povedala, njen oče ni prav nič škodil vsem tem, ki so o njem pisali grozne stvari ali mu celo želeli smrt. Škodil je predvsem svoji družini, njeni mami, njej in njenemu bratu.
Ana je odločena, da njena zgodba ne bo šla v pozabo. “Da sem jaz pri šestnajstih ostala brez očeta … da se je moj oče zaradi spolnega odnosa, za katerega še danes ne vemo, ali je bil sploh pristen, zlomil pod težo spletnih komentarjev,” je povedala.
Ž. K.