“Ne predstavljam si življenja v neki skupnosti, ki bi šel v dobro vseh naprej brez nekega dogovora”, v zvezi s pomanjkanjem dialoga pri sprejemanju zakonodaje izpostavlja poslanka SDS Alenka Helbl, ki je v oddaji Tema dneva spregovorila o tem, zakaj je stranka obstruirala obravnavo novel zakonov o tujcih in delavnih razmerjih. Prav tako pa je izrazila skrb, koliko časa bodo zaradi nepredvidljivosti vlade nekateri slovenski podjetniki še ostali v Sloveniji, in kdo bo še sploh investiral pri nas.
Obravnavo novel novel zakonov o tujcih in o delovnih razmerjih so na četrtkovi seji DZ poslanci SDS obstruirali, saj koalicija pri teh dveh zakonih zlorablja nujni postopek obravnave. V SDS so prepričani, da zakona za to ne izpolnjujeta poslovniških pogojev. Jelka Godec je ob napovedi obstrukcije poudarila, da poslanska skupina SDS ne namerava sodelovati pri zlorabah poslovnika in pri ravnanju vlade in koalicije, ki v bistvu izničujeta funkcijo DZ. Poleg tega zakona škodita državi, slovenskemu narodu, delodajalcem in zaposlenim. A je sklepčnost tako kot dan prej znova zagotovila Nova Slovenija.
Poslanka Alenka Helbl je povedala, da so imeli v stranki velike in hude pomisleke glede načina sprejemanja teh dveh zakonov, torej, da se sprejemata po nujnem postopku. Čeprav je minister Luka Mesec v zvezi z zakonom o delovnih razmerjih rekel, da je predlog sprememb v bistvu plod nekih celoletnih pogajanj, temu po njenih besedah ni tako. V zvezi s predstavniki delodajalskih skupin je izpostavila, da so ti zaradi neenake obravnave vladajočih v tem dialogu julija izstopili iz Ekonomsko-socialnega sveta. Ker je šlo za implementacijo dveh evropskih direktiv, so sedaj ti vnovič pristopili k pogajanjem, ampak se je zgodba ponovila. “Po nekih informacijah je bilo rečeno, da tukaj nimajo besede”, je izpostavila poslanka. Kot pravi, imajo sedaj besedo predstavniki delavci. Spomnila je, da je vlada v koalicijsko pogodbo zapisala, da bodo ponovno vzpostavili dialog v Ekonomsko-socialnem svetu in povabili vse, ki v ta svet sodijo, da bodo vodili spoštljivi dialog, a temu sedaj ni tako.
S tem, ko so dali ta zakon v sprejemanje po nujnem postopku, so po besedah poslanke Helbl s tem zlorabili 143. člen Poslovnika DZ,. Zakoni po nujnem postopku se namreč sprejemajo v določenih primerih kot so naravne nesreče ali ko gre za varnost in obrambo države. V zvezi z zakonom o delovnih razmerjih so po njeno dokazali, da ne razumejo pomena besede dialog, kjer prihaja do izmenjave različnih stališč, da se doseže konsenz. “Tega ni bilo. To je nevarno za državo, za gospodarstvo, pa tudi posredno za delavce, čeprav je minister Mesec dejal, da je to delavska zakonodaja”.
Prepričana je, da bi bili predstavniki delodajalcev zmožni tega dialoga in da bi v teh predlogih, ki jih je imela vlada skupaj s predstavniki delavcev, lahko našli primeren konsenz. “Sedaj so v tem slogu, da se mora implementacija direktiv EU urediti do 15. novembra, podtaknili stvari o katerih sploh niso govorili na Ekonomsko-socialnem svetu.” Helblova poudarja, da je prav, da se zaščiti delavce, sploh tam, kjer prihaja do zlorabe zakonodaje ali za izkoriščanje, ampak meni, da mora vseeno biti dosežen konsenz. “Ne predstavljam si življenja v neki skupnosti, ki bi šel v dobro vseh naprej brez nekega dogovora”, poudarja, saj demokracija ni le privilegiranje določenih, ampak dogovor.
V nadaljevanju je spomnila, da so pred dvema mesecema, ko so govorili o interventnem zakonu in kamor so vnesli solidarnostni prispevek za vse, tako za državljane kot za gospodarstvo, opozarjali, da to ne more biti sprejemljivo, ker bi solidarnostni prispevek plačali tudi tisti, ki so bili prizadeti v poplavah. “Sedaj je vlada po dveh mesecih sporočila, da solidarnostnega prispevka za vse ne bo, zvišuje pa se davek na dobiček. To pa je zopet udarec gospodarstvo”, je poudarila. Zelo problematična se ji zdi nepredvidljivost vlade. V primeru zakona o delovnih razmerjih je namreč Mesec dejal, da se zakon o delovnih razmerjih se ne more spreminjati vsake toliko časa, minister Matjaž Han pa da to ni končna odločitev in da se lahko spreminja. “To je nedopustno, nepredvidljivo okolje za gospodarstvo, sprašujem se kako dolgo bodo še nekateri slovenski podjetniki ostali v Sloveniji, in kdo bo še investiral pri nas.”
V zvezi z aktualnim dogajanjem, kot sta izpovedi nekdanje ministrice za notranje zadeve in v. d. direktorja Policije in izključitev članov strank, je povedala, da dogajanje kaže na odnos premierja do ljudi okoli sebe, kot kazen, kaj se zgodi, če niste poslušni. “Če je že on govoril, da ne moreš biti v ekipi, če zabijaš avtogole, mislim, da je strategija tega selektorja, torej predsednika vlade, vsekakor napačna. Nikakor si ne želim, da gre Slovenija z njim v neko drugo divjo ligo.”
Ž. N.