Prvo soboto v mesecu se moški zberejo na glavnem zagrebškem trgu, da na kolenih molijo rožni venec. Temu je bilo tako tudi tokrat. A poleg molivcev niso manjkali niti levičarski aktivisti, ki se zavzemajo za splav in nasprotujejo javni molitvi, eden od njih pa je celo nosil transparent z napisom: “Ko bi vsaj Marija splavila“. “Žalitev s Trga Bana Jelačića spominja na nacistični pogrom”, je naslov zapisa v zvezi s sobotnim dogajanjem na Trgu Bana Jelačića v Zagrebu, ki se je pojavil v hrvaškem mediju Večernji List.
V soboto 7. oktobra je ona Trgu Bana Jelačića potekala javna molitev rožnega venca pod imeni “Molitev rožnega venca”, “Vstani za svobodo” in “Zagreb – varno mesto za ženske”. Po 8. uri se je zbiranje na trgu začelo, slednjega pa je spremljalo veliko policistov, ki so napovedali, da bodo dogodek tudi snemali.
Iniciativa Bodi mož, ki združuje molivce rožnega venca, se je že pred začetkom molitve distancirala od političnega delovanja posameznikov in organizacij na molilnem prostoru. Organizatorji se distancirajo od vseh, ki poskušajo s pomočjo njih nabirati politične točke, so sporočili iz iniciative. “Nismo politično, ampak molitveno gibanje. Obsojamo in se distanciramo od vsakršnega političnega delovanja na mestu naše molitve,” so namreč po poročanju medija Narod.hr sporočili organizatorji.
Med nestrpneži tudi vidni hrvaški politike z levice
Pri molitvi rožnega venca se je zbralo okoli 300 moških, ki se niso uspeli dovolj ločiti od nekaj protestnikov, zagovornikov splava, ki so skušali z glasnim bobnanjem in vzkliki zmotiti molitev ter žaliti kristjane. Med protestniki, ki so skušali prekiniti molitev, sta bila tudi poslanec SDP v Evropskem parlamentu Predrag Matić in Ivan Račan, sin pokojnega hrvaškega premierja Ivice Račana. Matić je na svojem Facebook profilu zapisal, da je bil na trgu znova priča “napadu na pravice žensk”.
Eden od aktivistov, ki je v rokah nosil transparent z napisom “Ko bi vsaj Marija splavila”, je poskušal napasti nekdanjega poslanca Ivana Pernarja, ki je snemal njihov protestni shod. Policisti so pristopili do omenjenega aktivista in ga odpeljali stran. “Policija pridržuje protestnika proti splavu, ki se je fizično pomaknil proti meni. Takšni ljudje se zbirajo tukaj na protestu, samo snemajte,” je dogajanje komentiral Pernar, medtem ko se mu je približal protestnik v beli majici s kapuco. Neka ženska se je pozneje obregnila ob Pernarja, mu preklinjala mater in ga zmerjala z različnimi žaljivkami. Pernarja naj bi s transparentom menda nato v glavo udarila še neka starejša ženska.
@ipernar
@ipernar
“Transparent z zagrebškega protesta proti “moškemu rožnemu vencu” z napisom “Ko bi vsaj Marija splavila” in okorno narisano podobo Blažene Device Marije ne sme ostati le na ravni osebne ali skupinske žalitve, ampak se mora v njej prepoznati željo po likvidaciji svetovnonazorskega drugače mislečega. Pustimo ob strani motive, ki so tistega mladeniča spodbudili, da dvigne v zrak in verjetno naredi tak prapor, saj je pomembnejše sporočilo, ki ga je želel posredovati,” je med drugim glede sobotnega dogajanja na Večernjem Listu kritični izpostavil Darko Pavičić.
Javna molitev tudi pri nas
Javna molitev rožnega venca bo v petek, 13. oktobra, ob 6.30 uri zjutraj, organizirana tudi na Kongresnem trgu v Ljubljani. “Javna molitev je mnogo močnejša od zasebne, da pomiri Božjo jezo in prikliče Njegovo usmiljenje, in sveta mati Cerkev, ki jo vodi Sveti duh, je vedno podpirala javno molitev v časih javne tragedije in trpljenja,” izpostavlja eden največjih strokovnjakov za rožni venec sv. Louis Marija Montfortski. V skladu z njegovim napotkom in “zgledu brezštevilnih drugih držav bomo tudi pri nas začeli z javno molitvijo sv. rožnega venca – za našo domovino in zveličanje njenih duš ter posebne namene”.
Urban Šifrar iz Katoliške mladine je k udeležbi na molitvi povabil z naslednjimi besedami: “Prvič vse, še posebej pa mlade može in fante, ki smo prvi poklicani biti voditelji in zgled pri pričevanju vere, vabimo na Kongresni trg v Ljubljani, pred spomenik Presveti trojici, v petek, 13. oktobra, ob 6.30. Molili bomo na pomenljiv datum, ko je leta 1884 papež Leon XIII. po navdihu, ki ga je prejel pri sv. maši, zapisal molitev k sv. nadangelu Mihaelu za Cerkev, pred dobrimi sto leti pa se je Gospa Rožnega Venca zadnjič prikazala v Fatimi in napravila »sončni čudež«, ki ga je videlo 70 tisoč ljudi.”
A. H.