[Video] Kadič: Kučan, ki nastopa v vlogi nadselektorja, je Golobu dal izredno odpoved

Datum:

“Milan Kučan v resnici nastopa v vlogi nekega nadselektorja neke levičarske ekipe. Znotraj te ima porazdeljene vloge igralcev. Tukaj je Golob nek kmet na šahovnici v vlogi premierja, imamo udarno ideološko krilo znotraj Levice, za ulične boje sta Nika Kovač in Jaša Jenull, za finančno zaledje in ozadje skrbi Janković”, izpostavlja strokovnjak za komuniciranje Edvard Kadič v oddaji Ura moči, ki meni, da je Kučan s svojo nedavno izjavo dal Golobu izredno odpoved na delovnem mestu predsednika vlade.

“Nimam o tem kaj soditi, nisem v njegovi koži niti v njegovem perju. To je njegova stvar, njegova odgovornost, če ga vprašate, vam bo gotovo z veseljem povedal,” je Milan Kučan v zvezi z vprašanjem, ki se je nanašalo na Goloba, dejal na četrtkovi predstavitvi knjige Dimitrija Rupla. Izrekel pa je tudi: “Razmere niso spodbujajoče in optimistične. Upam, da na koncu bo prevladala treznost, modrost in odgovornost do tega, kaj pomeni upravljanje z državo. To je velika odgovornost, ki se je ne moreš naučiti čez noč in je tudi ne moreš po nemarnem upravljati.”

Kučanove izjave so smerokaz, kam se bodo stvari razvijale
Edvard Kadič pripisuje veliko težo Kučanovim izjavam. Kučan se po njegovih besedah pojavi na vsake toliko časa v javnosti, da nekaj izjav, ki  so običajno neki smerokaz vsem tistim, ki spremljajo dogajanje na političnem polju. Kot pravi, so pokazatelj, v katero smer se bodo približno razvijale. Kadič meni, da se je mogoče sicer strinjati s stališčem, da se z državo upravlja nemarno. “To, kar se trenutni dogaja, je zelo nemarno in temu se reče, da mu je dal v resnici izredno odpoved na delovnem mestu predsednika vlade.” V naslednjih mesecih bomo verjetno spremljali Golobov padec. “Kar je manjši izziv v celotni zgodbi, je predvsem to, da bo Golob karakterno takšen, kot je, ukrepal verjetno podobno kot ukrepa v podobnih situacijah, da se bo tožil, da bo cepetal, da se bo šel neke osebne notranje vojne in da bo ta njegov svet, v katerem živi, poskušal nekako materializirati v svet nas vseh drugih”.

Foto: Posnetek zaslona X

Ker je Kučan z vidnim zadovoljstvom govoril o Golobovem perju, Kadič pravi, da si res težko predstavlja bolj očitno odpoved delovnega mesta kot to, da ti nekdo pove, da nemarno opravljaš delo in se še norčuje iz tebe. “V resnici je za vsakega trezno razmišljujočega pravo vprašanje, kaj tukaj še počnem? Prišlo je vendarle do odpovedi podpore iz zaledja ene najmočnejših figur iz slovenske politične scene Milana Kučana,” je bil jasen Kadič.

Politični analitik in dolgoletni novinar Peter Jančič je v oddaji Ura moči opomnil, da nekdanji predsednik Kučan res ni v tem perju, kot je rekel, in se je malo posmehoval. “Kučan je to perje osebno spravil na oblast s svojo infrastrukturo, osebno podporo, s svojimi ljudmi v času pred volitvami. To smo vsi opazovali. To je naredil javno, ne skrito”, je poudaril in dodal, da ko sedaj ta govori o pomanjkanju izkušenj in znanj, da ne moreš kar tako priti na oblast, je treba razumeti, da je to njegov dosežek, kar sedaj spremljamo. To je njegova politika. “Lahko so se med seboj sprli, ampak on osebno je to povzročil. Ljudje so podprli Goloba tudi zaradi Kučana osebno”. Meni, da je bil namen Kučanovega javnega nastopa, ki ni bil slučajen, odvrniti pozornost od njegove krivde, da spet ni našel dobrega voditelja in da mu je spet spodletelo. “To ni prvi tak primer. Imamo celo serijo teh novih obrazov na levi, ki zelo hitro razočarajo,” je izpostavil Jančič.

Voditelj oddaje Bojan Požar je spomnil, da je Kučan v zvezi z Golobovo enormno plačo v državnem podjetju rekel, da njegova plača ni problem. “Če bi rekel, da je, bi ga v sekundi odplaknilo.” Jančič se je strinjal s Požarjem, da če Goloba Kučan ne bi javno pokril prek Odlazkovih medijev, bi ta težko zdržal te pritiske. Pa še tudi druge, ki so takrat bili. Spomnil je namreč, da je že pred volitvami bila obelodanjena zgodba o tem, kako sta Gen-I in Gorenje, podjetja finančnega ministra, financirala Vesno Vuković. “Kučan in večina njegovih medijev je to pokrivala, niso želeli o tem poročati, se s tem ukvarjati. To je bilo nenavadno in sedaj imamo, kar imamo.”

Kučan nastopa v vlogi nadselektorja
Kučan po Kadičevih besedah v resnici nastopa v vlogi nekega nadselektorja neke levičarske ekipe, znotraj katere ima porazdeljene vloge igralcev. “Tukaj je Golob nek kmet na šahovnici v vlogi premierja, imamo udarno ideološko krilo znotraj Levice, za ulične boje sta Nika Kovač in Jaša Jenull, za finančno zaledje in ozadje skrbi Janković.”

Racionalni moment, ki si ga vsi želimo, ima po njegovem majhno težo. Vlečejo se namreč poteze, Kučan pride na predstavitev, pove dva tri stavke, signalizira ekipi, v katero smer bodo stvari šle. “Ko imaš večino medijev pod kontrolo ali jih imaš na nekem pametnem povodcu, je breme neke teže, sploh politične teže, praktično nikakršno”, je izpostavil in dodal, da Kučan, ki usmerja ta svoj politični milje, ne bo nosil posledic v primeru, če bo šlo vse narobe.

Kučan ima na voljo igralce, ki ne znajo igrati
Jančič meni, da Kučanu uspeva uporabiti medije in infrastrukturo, ki jo ima, da spravi svoje ljudi na oblast. “Problem pa je, da ko pridejo ti ljudje na oblast, nimajo pojma, kaj bi tam počeli. Današnje težave so posledice tega, da je na oblast prišla elita, ki nima programa, ne vedo, kaj bi radi. Vodijo projekte, ki naj bi jih ljudstvo prinašalo. To pa so nevladne organizacije (Jenull …), ki tudi nič ne vedo,” je izpostavil in dodal, da ima  nadselektor resne težave in zaradi njega ima resne težave vsa država. Na koncu bo po to pokazal tudi državni proračun, ko bo država še bolj zadolžena. Vse pa bo treba plačati. Kadič se je strinjal z Jančičem, da ima Kučan kadrovske težave, a meni, da ta nima moralnih težav. “On zaradi tega ne bo šel na sodišče, ker je v proračunu 10-milijardna luknja, ne bo šel, ker se bo železnica financirala. Ima kadrovske težave, ker je bazen prazen. Na voljo ima igralce, ki ne znajo igrati, ki ne premorejo nobenega strateškega razmišljanja. Mi pa bomo plačali ta račun, on ne bo odgovarjal za nič,” je bil jasen Kadič.

Foto: STA

Poteza reorganizacije komunikacije vlade je v resnici ponovno mešanje megle
Ker je Golob ministra Mateja Arčona povišal v četrtega podpredsednika vlade, ki bo pokrival področje komunikacije, je Kadič povedal, da se je v zvezi s tem že pohecal, da bodo kmalu vsi člani vlade postali podpredsedniki. Čeprav meni, da je Arčon dober komunikator, se je ob tem povprašal, zakaj vlada v nekriznih razmerah potrebuje komunikatorja, da komunicira odločitve. “Poteza reorganizacije komunikacije vlade je v resnici ponovno samo mešanje megle, zato da se zdi, kot da se nekaj dogaja.” V resnici meni, da se se ne dogaja kaj veliko. “To je spin, predstava za javnost. Ko ti nimaš vsebine, reorganiziraš formo, kako boš sicer drugače nekaj prikazal. Ne vleče vsebinskih potez. To je veliko besed okrog ničesar,” je komentiral.

Obregnil se je tudi ob premierjevo komuniciranje, ko v nagovorih govori, da ga kličejo, mu govorijo. Ker se je pričel slednji obračati na vplivnice, je v zvezi s tem med drugim povedal, da tisti trenutek, ko osebe tega profila pridejo na pogovor k predsedniku vlade, da bodo reševale njegovo podobo, si lahko reče, Bog se nas usmili, da lahko pride tako daleč, da nekdo resno jemlje nek mikrosegment nečesa. “Namesto, da bi se ukvarjal z zdravstveno reformo, davčno reformo, se ukvarja s filtri, snema neke videoposnetke. Umik na socialna omrežja ima veliko prednost pred tiskovnimi konferencami,” je pojasnil Kadič. Na omrežjih namreč komuniciraš s svojimi sledilci, torej s tistimi, s katerimi ki želiš, na tiskovkah pa moraš biti v interakciji. “Umik na socialna omrežja kot primarni komunikacijski kanal je lahko odraz neke osebne stiske, kako kompenzirati življenje v svojem mehurčku, da ga obvladuješ.”

Nepredstavljiv spopad Goloba s KPK
Beseda pa je v oddaji tekla tudi okrog KPK, ki naj bi nadzirala oblast, Golob pa sedaj kot oblast toži slednjo, da blokira njeno delo. Jančič je v luči tega opomnil, da je Golob dvakrat zamenjal vrh policije in vodstvo NPU, vrh medijev. Kaj takega se, meni, še ni zgodilo. Požar je komentiral, da se, kot kaže, Golob boji postopkov bolj, kot je sicer sam to mislil.

Kadič je v zvezi z dogajanjem izpostavil, da gre v tem primeru za spopad s KPK. Obregnil pa se je tudi ob to, da se je ustavil postopek, ker se je Golob zaradi nestrinjanja zaradi enega od članov odločil za tožbo. “Davčna uprava bi vodila postopek, ti bi jo tožil, ta pa bi ustavila postopek. Halo!? Imamo opravka s kreativnim Golobom ali servilnim Šumijem? Je po nalogu ustavil postopek?”, je dejal. Požar pa je pristavil, da po tej logiki KPK ne more nikogar preganjati, ker vsak lahko vloži tožbo. Ker se namestniku očita, da je izrekel nekaj osebno, je v zvezi s tem Jančič spomnil, da smo imeli v preteklosti predsednika KPK, ki je bil prej državni sekretar Kresalove, pa ni nobenega motilo, ko je ta vodil postopek proti Janezu Janši.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

[ODZIVI] Protikapitalistični protest je nova moda brezdelnežev, ki oponašajo delavce!

"Nikoli ne pozabimo. Protesti v času kovida niso bili...

Je partner Maše Kociper in vpliven odvetnik vpleten v škandal?

Spomnite se naslednjič, ko vam bodo aktualni oblastniki pridigali...

To mrežo skrajne levice je potrebno zatreti že v kali

Venezuela uvaja zakon, ki bo levičarski vladi omogočil popolno...

Romi kamenjali gasilce, ki so gasili požar v njihovem naselju

Požari so v romskih naseljih pogosti. Tokrat je v...