[Video] Lena Grgurevič – ime, ki si ga splača zapomniti zaradi njenega fašizma

Datum:

“Lena Grgurevič je ime, ki si ga splača zapomniti, saj nikoli več ne smemo dopustiti, da tovrstni fašizem pride v demokratične institucije. Potem ko je ljudstvo pokazalo, kaj si misli o sodbi v primeru Trenta, se je vladajoča politika ustrašila. Pričakovali so 20 ljudi, prišlo pa jih je več kot dva tisoč,” je aktualno dogajanje na področju krivosodja komentiral TV voditelj Aleksander Rant. 

Posledično je bilo nujno sklicati sejo odbora za pravosodje, je v nadaljevanju dejal avtor prispevka Aleksander Rant, kjer je bila vloga poslanke Svobode Lene Grgurevič, da dokaže nevarnost mirnih shodov za pravno državo. Njen namen je bil diskreditirati eno stranko in ljudi, ki so prišli podpret predsednika te stranke. “Že to je nekoliko nedemokratično!” je opozoril Rant.

Povsem nedemokratično: Đorđević meni, da se sodstva ne sme kritizirati!
Še bolj nedemokratična pa je izjava predsednika vrhovnega sodišča Miodraga Đorđevića, da sodstva ni nedovoljeno kritizirati. Dejal je namreč, da je “diskreditiranje sodstva nesprejemljivo”. Gre za diktatorsko izjavo človeka, ki je glavni sodnik v državi, ne pozna pa niti zakonodaje glede razkazovanja orožja v javnosti.

Sodnik je s hitrim odhodom pokazal popoln prezir do zakonodajne veje oblasti
Če se njihovo logiko prevede v razumljiv jezik – oni lahko delajo, kar hočejo, in kdor temu nasprotuje, je sovražnik pravne države. In oni so pravna država. Đorđević je zatem na hitro odkorakal in s tem pokazal popoln prezir do zakonodajne veje oblasti. Sejo bi sicer brez težav prestavili v Sovjetsko zvezo ali Severno Korejo, je še opozoril TV voditelj.

Za utišanje opozicije na seji je poskrbela “inkvizitorka Lena Grgurevič”
Koalicija je namreč lahko govorila, kar je hotela, opozicija pa ni smela povedati ničesar. Za to je poskrbela “inkvizitorka Lena Grgurevič”, ki se na poslovnik sploh ne spozna in zlorablja svoj položaj. Grgurevičeva je kar naprej vpadala v besede poslancem opozicije in jim podtikala neresnice ter laži. Vendar pa jim je čistega vina nalil Janez Janša.

Krivosodje, protestniki pred celjskim sodiščem. (Foto: Nova24TV)

Če kritiko dojemaš kot napad, nisi demokrat!
Kritika v demokraciji namreč ni le dovoljena, ampak tudi zaželena. In kritika ni napad, če pa jo dojemaš kot napad, nisi demokrat. Janša je obenem spomnil, da so na seji pravosodnega odbora uporabljali enak besednjak, kot da ne bi imeli demokracije, kjer nihče ni nad kritiko. Predstavniki sodstva in tožilstva so na seji jadikovali, da je težava ulica.

Mirni shod pred sodiščem so označili kot napad na pravosodje. V preteklem mandatu, ko so se zgodili tudi zelo nasilni protesti, pa so bili povsem tiho. Janša je spomnil, da grožnje s smrtjo niso bile problem, izrečene kazni pa so bile celo vrnjene. V času epidemije so se takšne demonstracije odvijale celo po dvakrat tedensko.

Odbor za pravosodje, ki ga je vodila sporna Lena Grgurevič. Foto: Nova24TV

Koalicija se je zatem lotila dolgega “nakladanja” o neodvisnosti sodstva, a se je kaj kmalu izkazalo ravno obratno. Kar dva sodnika, ki sta serijsko obsojala nekdanjega mariborskega župana Franca Kanglerja, sta člana Socialnih demokratov, torej vladne stranke. Vse njune sodbe so na koncu padle, na kar je opozoril tudi Janša.

Sodniki, ki sodijo pravično, končajo v lisicah – primer Zvjezdan Radonjić
Ob tem je prvak opozicije spomnil tudi na primer Zvjezdana Radonjića, ki je končal v lisicah, ker je sodil pravično. Grgurevičeva je tudi jasno pokazala, da so v državi teme, o katerih se ne sme razpravljati, to je denimo kriminal, večinoma povezan s financiranjem levih strank. Janša je spomnil na nedavno sodbo vodilnih v Probanki.

Predsednik vrhovnega sodišča Miodrag Đorđević zavrača demokratično kritiko sodstva.

Slovenija je po številu sodnikov na 100 tisoč prebivalcev v evropskem vrhu!
Gre za banko, ki je so ji rekli tajkunska banka, in kjer je bilo oškodovanja za okoli pol milijarde evrov. Janša je še spomnil, da smo po številu sodnikov na 100 tisoč prebivalcev v samem evropskem vrhu. In težava sodstva ni množica, ki protestira proti izmišljenim kaznivim dejanjem, ampak sodbe, ki jasno kažejo na sprego sodstva s kriminalci.

Niso problem tožilke, ki seksajo z obtoženci in jim izdajajo informacije
Dober primer tega je prav Probanka, kjer davkoplačevalci še vedno “polnimo bančno luknjo”, je opozoril Janša, pri čemer so odgovorni prejeli družbeno koristno delo. In prav takšne sodbe po mnenju Janše najbolj krnijo ugled sodstva. Na koncu je koalicija pričakovano sprejela sklep, da so problem napadi na pravosodje in da sta problem Janša in SDS, ne pa sprege sodstva s kriminalom in ne tožilke, ki imajo spolne odnose z obtoženci, ki jih preganjajo, in jim izdajajo tajne informacije. Prav tako niso težave oprostilne sodbe na podlagi zamujenih rokov, denimo v primeru župana Zorana Jankovića. Ni problem nekaj desetmilijonski odpis družini Janković in ni problem uničenje dokazov v primeru farmacevtka. Ni problem, da tisti, ki za tehnični pregled vzame 200 evrov podkupnine, dobi pet let zapora, tisti, ki državo oškoduje za 500 milijonov, pa nekaj ur družbeno koristnega dela. “Ne, ne, problem sta Janša in SDS in kdor to zares verjame, je nor. In žal imamo danes prav takšne ljudi na oblasti,” je zaključil Rant.

Na fotografiji sta skupaj vrhovni sodnik Đorđević in ljubljanski župan Zoran Janković. Foto: Nova24TV
Dva sodnika sta člana stranke Socialni demokrati. Foto: Nova24TV
Nekdanji sodnik Zvjezdan Radonjić je končal v lisicah, ker je sodil pravično. Foto: Nova24TV
Kljub temu, da je Slovenija po številu sodnikov v samem evropskem vrhu, imamo številne sodne zaostanke. Sodstvo torej nikakor ni “učinkovito”. Foto: SDS
Sodni zaostanki so izvrsten pokazatelj “učinkovitosti” sodstva, o kateri govori Urška Klakočar Zupančič. Foto: SDS
Vse več je pritožb na Evropsko sodišče za človekove pravice, kar je izjemno slab indikator za slovensko sodstvo. Foto: SDS

Domen Mezeg

Sorodno

Zadnji prispevki