[Video] Mojca Škrinjar: “Potrebujemo reforme in ne začasnih rešitev”

Datum:

V tokratni Temi dneva je gostovala Mojca Škrinjar, predsednica Kluba seniork in seniorjev SDS. Pogovor je tekel o pokojninah, ki so še vedno prenizke, nesmiselnih ukrepih vlade, ki s svojimi ukrepi “duši” gospodarstvo, namesto da bi omogočila, da se delavcem plače zvišajo, saj, kot pravi, je “utopično pričakovati, da boš dobil visoko pokojnino, če si vplačeval malo, malo pa si vplačeval, ker si imel majhno plačo”.

Zaradi prenizkih plač se lahko zgodi, da na koncu tudi 40 let dela ne bo dovolj za dostojno starost. Dobra polovica upokojencev danes živi pod pragom revščine. Več kot 40 odstotkov prejema manj kot 700 evrov, kje je nova pokojninska reforma? Bomo delali dlje ali se bo država posvetila razvijanju gospodarstva, ki je predpogoj za višje pokojnine?

Vlada je objavila, da namerava leta 2024 zvišati pokojnine za 8,2 odstotka, vendar Škrinjarjeva meni, da je tukaj problem večplasten. “8,2 odstotka višje pokojnine se sliši dobro, pravi, vendar je resnici na ljubo treba povedati, da so bili upokojenci v letošnje letu vendarle najbolj prizadeti”. Pri tem opomni na več kot 10-odstotno inflacijo, zabeleženo februarja ob usklajevanju pokojnin, ki je bilo takrat 5,2-odstotno. Kljub temu, da danes beležimo nižjo inflacijo, gre po njenih besedah le za statistiko, celoletno merjenje, “ampak upokojenci so dobili svoje pokojnine s tistim majhnim povišanjem 5,2 odstotka v januarju, februarju in niso mogli računati na nižjo inflacijo, živila so stala, kolikor so stala, prav tako energija, elektrika, vse je bilo dražje”, je opomnila Škrinjarjeva, ki meni, da gre za sprenevedanje. Sicer pozdravlja višje pokojnine, vendar opozarja, da ob tej stopnji inflacije tak dvig ne zadošča več, poudarja, da so se živila podražila za 12 odstotkov, “da ne govorimo o drugih stroških, elektriki, plinu, vseh vrstah ogrevanja”, je med drugim naštela.

Potrebujemo reformo, ne začasnih rešitev
V nadaljevanju je dejala, da se ji zdi napoved višjih pokojnin, ki jih je napovedal minister Luka Mesec, le začasna rešitev, reforme, ki so jo obljubljali, pa ni, a prav reformo potrebujemo na področju pokojnin. Meni, da bi le reforma pokojninskega sistema slovenski sistem naredila primerljivega z avstrijskim in nemškim, kjer so pokojnine višje in bolj transparentno pripravljene. “Največji del upokojencev je tisti del, kjer upokojenci prejemajo okrog 800 evrov, zdaj pa računajte, da bodo ti ljudje dobili 8 odstotkov,” je dejala Škrinjarjeva, ki je pojasnila, da gre za približno 80 evrov več, kar pa zopet ni dovolj ob vseh podražitvah. “Ne morete iti k zobozdravniku, ne da bi nekaj doplačali, ne morete dobiti zdravil, ne da bi nekaj doplačali, in veste, da z leti zdravnika vedno bolj rabimo,” je opozorila in dodala, da je situacija nemogoča.

Vlada duši gospodarstvo
“Ministrstvo je poskrbelo, da bo dosežena tudi najnižja vdovska pokojnina, to bo 700 evrov, kar je pohvalno, ampak še vedno smo tam – preživeti s 700 evri je res umetnost, večina gre za položnice, kjer ne morete regulirati porabe, zalomi se pri prehrani in danes beležimo najvišji odstotek revščine ravno pri ženskah, vdovah,” je dejala gostja in dodala, da gre za “mašenje lukenj, ki puščajo, kar ne bo zdržalo dolgo“. Poudarila je pomen dobrega gospodarstva za bodoče pokojnine, “utopično je pričakovati, da boš dobil visoko pokojnino, če si vplačeval malo, malo pa si vplačeval, ker si imel majhno plačo“. Meni, da je bil dvig plač storjen le administrativna poteza, ki škodi gospodarstvu.

Škrinjarjeva je prepričana, da je vpletanje vlade v evidentiranje delovnika v zasebnem sektorju korak preveč, saj, kot je pojasnila, bi bilo to razumljivo za javni sektor, v tem primeru pa gre za dušenje gospodarstva. “Vsak je svoboden, če mu zadeve niso všeč, gre lahko k drugemu zasebniku, hkrati pa so življenjske situacije in terensko delo, kako se bodo oni štempljali”, opozarja na nehuman ukrep, ki po njenem mnenju gospodarstvu ne bo koristil, “pomoč delavcu je dobra plača“.

Vlada “maši luknje, ki puščajo”. (Foto: STA)

Ob menjavi vlade je bila Slovenija še vedno na vrhu evropskih držav
Škrinjarjeva je spomnila na to, da nam je lani šlo odlično, “ob menjavi vlade je bila Slovenija še vedno na vrhu evropskih držav z najvišjim rastočim BDP-jem, danes so vsi kazalci obrnjeni navzdol”, in bila kritična do vlade, ki je porušila vse, kar je bilo doslej zgrajeno. Opozorila je tudi na visoke cene v domovih za ostarele, “nihče, ki ima pokojnino nižjo kot 1500 evrov si tega ne more privoščiti, starejši padejo v breme svojih otrok“, je pojasnila in dodala, da se vrtimo v začaranem krogu, ki se na koncu po priporočilih vlade konča z evtanazijo.

T. B.

Sorodno

Zadnji prispevki

Socialistični bajoneti uspeli odgnati še eno tuje podjetje iz Slovenije

Slovenskim aktivistom je očitno uspelo odgnati podjetje Glovo, ki...

Je bruseljska elita ogrožena? Pred evropskimi volitvami preiskuje politično oglaševanje

Evropska komisija je danes sporočila, da je pred prihajajočimi...

Odprto pismo voditeljem države, parlamenta in vlade

"Prosim Vas, da v okviru svojih pristojnosti posvetite pozornost...