[Video] Na ulicah Gaze protestirali Palestinci: “Dol s Hamasom!”

Datum:

Razjarjeni Palestinci so se v torek zbrali na severu Gaze, kjer je potekal največji protest proti Hamasu od njihovega napada na Izrael oktobra 2023.

Razpoložljivi videoposnetki so pokazali, da se je zbralo veliko število ljudi. Po ocenah medija CNN je po ulicah Beit Lahije na severnem območju Gaze korakalo približno tisoč protestnikov.

“Za božjo voljo, Hamas ven!”, “Hamasovi teroristi!” in “Hočemo konec vojne!”, so vzklikali protestniki.

Na družabnih omrežjih je zaokrožil poziv k devetim protestom proti Hamasu po vsej Gazi. Organizatorji protesta pa so ob tem navedli, da morajo njihovi glasovi doseči vse vohune, ki so prodali njihovo kri. Sporočilo se nadaljuje s pozivom prebivalcem, naj se sliši njihov glas, da bo jasno, da “Gaza ni tiho in da obstaja ljudstvo, ki ne bo sprejelo, da ga izkoreninijo”.

Dovolj imajo vojne
“Ne vem, kdo je organiziral protest,” je po poročanju Times of Israel dejal Mohammed, protestnik, ki zaradi strahu pred povračilnimi ukrepi ni želel izdati svojega priimka. “Sodeloval sem, da bi poslal sporočilo v imenu ljudstva: Dovolj je vojne,” je dejal in dodal, da je videl pripadnike varnostnih sil Hamasa v civilnih oblačilih, kako so razgnali protestnike. Majdi, še en protestnik, ki ni želel izdati svojega polnega imena, je dejal, da so “ljudje utrujeni”. “Če rešitev predstavlja odhod Hamasa z oblasti v Gazi, zakaj se Hamas ne odpove oblasti, da bi zaščitil ljudi?” je bil jasen.

Nekaj ​​ur po prvem protestu je v begunskem taborišču Jabalia na severu Gaze potekal drug protest proti vojni in Hamasu. Na desetine demonstrantov je zažigalo gume in vzklikalo: “Hočemo jesti!” Ko so se novice o protestih razširile, so po vsej Gazi izbruhnili drugi protesti, vključno z enim v mestu Khan Younis, kjer so protestnike posneli, kako vzklikajo “dol s Hamasom” in pozivajo h koncu spopadov.

Do nedavnih protestov na vsaj treh lokacijah v Gazi je prišlo potem, ko so podatki zdravstvenega ministrstva v enklavi, ki ga vodi Hamas, v nedeljo pokazali, da je število smrtnih žrtev v Gazi preseglo 50 tisoč. Ozemlje, kjer živi 2,1 milijona Palestincev, je leta 2007, konkretno po volitvah leto pred tem in kratki državljanski vojni s Fataho, rivalsko palestinsko frakcijo, padlo pod nadzor teroristične skupine Hamas.

Severni del Gaze je močno prizadela vojaška ofenziva, ki jo je Izrael sprožil kot odgovor na napade 7. oktobra. Velik del enklave se je spremenil v ruševine, zaradi česar humanitarne agencije ne morejo doseči prizadetega severa. Izrael je Hamas pogosto obtožil kraje humanitarne pomoči, ki je bila dostavljena v enklavo za “obnovo vojnega stroja”, kar teroristična skupina sicer zanika.

Hamas se je zavil v molk
Hamas protestov uradno ni komentiral, so pa nekateri mediji v Gazi, vključno s tistimi, povezanimi s teroristično organizacijo, objavili fotografije in videoposnetke s protestov, ki so jih označili kot proteste za ustavitev vojne. Pri tem pa seveda niso omenili, da je prišlo do pozivov k padcu teroristične skupine.

V Gazi so protesti izjemno redki, še posebej protesti, ki so usmerjeni proti Hamasu, ki na območju vlada z železno roko. Medtem ko se je od začetka vojne že pojavilo več javnih izjav proti vladavini Hamasa, pa obsežnih demonstracij proti skupini skorajda ni bilo. Zadnji dokumentirani protest proti Hamasu je potekal januarja lani, ko so Palestinci v Deir al-Balahu in Khan Younisu pozvali h koncu vojne, koncu vladavine teroristične skupine v Gazi in izpustitvi izraelskih talcev. Protesti proti Hamasu so bili razmeroma redki tudi v času pred vojno, saj jih je teroristična skupina pogosto nasilno zatrla.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Kaj morate vedeti o veliki noči

Velika noč je najpomembnejši krščanski praznik, ker ta dan...

Balkanska mafijska kontaminacija Slovenije se nadaljuje

Dobra tri desetletja po demokratizaciji in osamosvojitvi se v...