[Video] Po šestih tednih ječe v Zimbabveju na prostost spustili novinarja obtoženega podpore protivladnim demonstracijam

Datum:

Višje sodišče v Zimbabveju je po šestih tednih v ječi na prostost spustilo novinarja, podpornika protivladnih protestov. V ječi naj bi končal, ker je razkril korupcijo zimbabvejskega ministra za zdravje, ki je bil posledično odstavljen s položaja in se trenutno sooča z obtožbami korupcije.

49-letni novinar Hopewell Chin’ono je bil po plačilu varščine v višini 10 tisoč ameriških dolarjev spuščen na prostost, poroča Breitbart. Pred sodiščem se bo moral zagovarjati zaradi obtožb spodbujanja javnega nasilja, ker je v enem od svojih tvitov podprl protivladne demonstracije.

“Prošnji se ugodi,” je sporočil višji sodnik Tawanda Chitapi, ki je po treh prej zavrnjenih prošnjah za varščino Chin’ona, slednjo le odobril.

V zameno za prostost se je moral odpovedati Twitterju, potnemu listu in domovanju
Novinar je v zameno za začasno svobodo moral oblastem predati svoj potni list in lastništvo svojega domovanja v Hararu, prestolnici Zimbabveja. Vseeno je Chin’ono na prostosti povedal, da ga je čas, ki ga je prebil v ječi okrepil in še utrdil njegovo odločnost, da nadaljuje s preiskovanjem korupcije oblasti v Zimbabveju.

Po poročanju AP, je eden od pogojev za položeno varščino bila tudi prepoved uporabe socialnega omrežja Twitter, a Chin’ono zatrjuje, da si bo enostavno našel neko novo platformo. Nedolgo pred njegovo aretacijo, je Chin’ono 20. julija 2020 poročal o koruptivnih poslih glede nabave medicinskih potrebščin v vrednosti 60 milijonov ameriških dolarjev. Predsednik Emmerson Mnangagwa je kasneje zaradi nastalega škandala nagnal zdravstvenega ministra Obediaha Moya, ki se trenutno sooča z obtožbami korupcije.

A brez zapletov ni šlo. Chin’onovi odvetniki trdijo, da se njihov klient sploh ne bi smel pojaviti pred sodiščem, saj naj bi v zaporu staknil okužbo za covid-19. To ni prepričalo stražarjev, ki so ga na sodišče, kjer mu je bila odobrena varščina zvlekli pod pretvezo, da ga peljejo k zdravniku. Ko je bil enkrat na svobodi, je Chi’ono vseeno povedal, da se, vsaj psihično, počuti vredu.

https://twitter.com/OrwellNGoode/status/1117506377348538370

Zimbabve je drugače afriška država, ki se lahko pohvali z družbenim eksperimentom, ki so ga začeli pred šestimi leti, ko je oblast belce nagnala z njihove zemlje ter jo razdelila črncem. V državi je nedolgo zatem zavladala lakota, oblasti pa so pregnane belce vabile nazaj, da bi na nekoč njihovi lastni zemlji delali kot dninarji.

Ivan Šokić

Sorodno

Zadnji prispevki

Romi kamenjali gasilce, ki so gasili požar v njihovem naselju

Požari so v romskih naseljih pogosti. Tokrat je v...

Je parkirišče v Piranu res najdražje na svetu?

Na Facebooku je počilo. Uporabnik družabnega omrežja je delil...

23-letnik z izsiljevanjem od mladoletnic pridobival intimne fotografije in videoposnetke

Kriminalisti Sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Celje so opravili...

Boštjan M. Turk: “Čestitka delavstvu za 1. maj! Ne obupajte, še huje bo!”

Publicista in profesorja dr. Boštjana M. Turka smo vprašali...