Degradacija demokracije v državnem zboru se nadaljuje. Poslanec SDS Andrej Hoivik je zaradi svoje razprave prejel opomin, ko je opozoril na norčevanje iz slovenskih upokojencev. Odbor je na koncu potrdil referendum o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki bo 11. maja.
“Nezaslišano! Še ni minilo niti 10 minut današnjega odbora za kulturo, pa je naš poslanec Andrej Hoivik že prejel opomin, ko je opozoril na norčevanje iz slovenskih upokojencev,” so zapisali v poslanski skupini SDS.
Do vnovičnega incidenta je prišlo na 34. nujni seji odbora za kulturo, kjer so obravnavali zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma o Zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti.
Spomnimo, gre za zakon, ki peščici upokojencev, prejemnikom ene od 23 nacionalnih priznanj in nagrad s področja umetnosti, omogoča izjemne dodatke k pokojninam, o kakršnih lahko običajni upokojenci, ki se med svojo kariero niso umetniško udejstvovali, le sanjajo.
“Točno eno leto nazaj se je zaključila javna razprava o tem zakonu, ki podeljuje 0,01 odstotka upokojencem izjemne pokojnine. Govorimo sedaj, ko smo v letu 2025, o dodatkih med 1200 in 2400 evrov vsak mesec oziroma povprečno gledano, če ima upokojenec 1200 evrov, bo za najvišji dodatek prejel 2000 evrov dodatka. Če bo prejel polovičko, bo prejel 1000 evrov dodatka vsak mesec do konca življenja,” je spomnil Hoivik.
Nezaslišano! Ni še minilo 10 minut današnjega odbora za kulturo in naš poslanec @andrejhoivik je že prejel opomin, ko je opozoril na norčevanje iz slovenskih upokojencev. #Referendum #ProtiPrivilegijem pic.twitter.com/dMvibKAiIB
— Poslanska skupina SDS (@PS_SDS) April 3, 2025
Nato je spomnil, da za večino upokojencev, torej za preostalih 99,99 odstotka, vlada Roberta Goloba namenja “sramotnih” 150 evrov letnega dodatka, ta dodatek pa bo komaj pokril vse nove davščine in prispevke, ki jih je uvedla ta ista vlada. “Govorimo o zvišanju RTV prispevka, govorimo o zvišanju obveznega zdravstvenega davka, za katerega je pravila vlada na začetku, da ga ukinja, in nenazadnje z obveznim davkom na dolgotrajno oskrbo, ki se bo pričel od neto pokojnin tudi jemati s 1. julijem letošnjega leta,” je povedal poslanec SDS.
Na tej točki ga je predsednica odbora za kulturo Sara Žibrat iz poslanske skupine Svoboda prekinila z izgovorom, da se ni držal teme razprave. Kar pa seveda ni res, saj je bila na dnevnem redu ravno razprava o pobudi za razpis referenduma o pokojninskih dodatkih. Nato mu je podelila opomin.
Modus operandi svobodnjakov
Sicer ne gre za izoliran incident. Predstavnice Svobode, med njimi predsednica odbora za pravosodje Lena Grgurevič in predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, pogosto omejujejo debato v hramu demokracije. Do enega najbolj znanih incidentov je prišlo, ko je Grgurevičeva omogočila glasovanje o tem, da se poslancu Černaču (SDS) odvzame beseda. Več – TUKAJ.
Odbor je na današnji seji sprejel predlog odloka o razpisu zakonodajnega referenduma o omenjenem zakonu, po katerem se vprašanje na referendumu glasi: “Ali ste za to, da se uveljavi zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki ga je sprejel DZ na seji dne 30. 1. 2025?“
Za dan razpisa referenduma, s katerim začnejo teči roki za opravila, ki so potrebna za njegovo izvedbo, so določili torek, 8. aprila, glasovanje pa bo 11. maja, je zapisano v predlogu odloka. Ta bo sicer začel veljati naslednji dan po objavi v uradnem listu.
S. K.