[Video] Zala Tomašič: Prinesla sem ameriški slog kampanje, kjer je volivec v središču

Datum:

“V preteklih intervjujih je bilo večkrat izpostavljeno, da sem kar štiri leta preživela v ZDA in tam delala pripravništvo v senatu. Tam sem bila v stiku z ameriško politiko. Zdi se mi, da sem potem ta ameriški slog kampanje, kjer je v središču volivec, ne politik, prenesla sem,” je bistvo svojega volilnega uspeha strnila Zala Tomašič. 

                   

V zadnji oddaji Intervju je TV voditelj Aleksander Rant gostil novopečeno evroposlanko iz vrst SDS Zalo Tomašič. Rant je s tokratno gostjo spregovoril o evropskih volitvah, kampanji in presenečenjih teh volitev. Spomnil je na njeno volilno kampanjo, na dejstvo, da je obiskala vse statistične regije, da je bila v 30 različnih krajih in na njene mobilne kavarne. “Usedla si se in se pogovarjala z volivci.” 

Tomašičeva: “V preteklih intervjujih je bilo večkrat izpostavljeno, da sem kar štiri leta preživela v ZDA in tam delala pripravništvo v senatu. Tam sem bila v stiku z ameriško politiko. Zdi se mi, da sem potem ta ameriški slog kampanje, kjer je v središču volivec, ne politik, prenesla sem.” Svojo kampanjo je vzela zelo resno.

Uspeh mobilnih kavarn
Ob iskanju načinov, kako priti v stik z ljudmi, pa so se v njeni ekipi domislili kavarn, kjer so želeli dati poudarek izkušnji. “Kdo bi rekel “ne” brezplačni kavi, čaju ali limonadi? Ob tem pa je moral vsak, četudi se je mudilo, počakati vsaj nekaj minut, da smo mu postregli. In to se je izkazalo za zelo uspešno, ljudem je bilo všeč!” Za ljudi si je vsakič posebej vzela po nekaj ur časa, se z njimi pogovarjala itd. Ranta je zanimalo, če je dobila kakšen uvid.

“Mladi so do mene prišli s konkretnimi vprašanji”
Rant: “Kaj ljudje upajo, kaj pričakujejo od naslednjega mandata EU parlamenta?” Zala je opazila, da še vedno ni ločitve med temami, ki se nanašajo na EU politiko, in tistimi, ki so v pristojnosti slovenske vlade. “Ogromno je bilo razočaranja nad vlado, povedati pa moram, da so naše kavarne privabile tudi volivce, ki niso tradicionalni volivci SDS-a.” Obenem jo zlasti med mladimi preseneča precejšen interes za EU politiko.

TV voditelj Aleksander Rant je v oddaji Intervju tokrat gostil novopečeno evroposlanko Zalo Tomašič. (Foto: Nova24TV)

Opazila je, da so mladi k njej pristopili s konkretnimi vprašanji. Pogosto so imeli na telefonu spisek in jo spraševali zelo relevantna vprašanja o EU, o pogodbah EU itd. Spremljali so vsebinske zadeve. Priznala je, da je bila kampanja naporna, saj je bila vsakodnevno 30 dni na terenu od jutra do večera. Tudi počitek je izkoristila za birokracijo, ki so jo prinesle kavarne.

“Hvaležna sem SDS in predsedniku Janši, da nam je dovolil takšno kampanjo”
Še posebej je bila vesela ljudi, ki so njeno ekipo pričakali na terenu in ji pomagali postaviti stojnico. Tomašičeva: “Zelo sem hvaležna svoji stranki in predsedniku SDS Janezu Janši, da sta nam dovolila peljati takšno kampanjo, da smo lahko šli v nekaj drugačnega.” SDS pa je s tem pokazala, da misli resno (zlasti ko gre za podporo mladim). Rant pa je spomnil, da Tomašičeve v klasičnih medijih skorajda ni bilo, a je kljub temu dosegla izjemen rezultat.

Evroposlanka iz vrst SDS Zala Tomašič (Foto: Nova24TV)

Ključ do uspeha: Prisotnost na terenu in socialna omrežja
Rant: “Kako to? Nekateri so se bistveno več pojavljali v časopisih, na radiu, TV soočenjih, pa jih danes ni v Evropskem parlamentu!”  Tomašičeva to pripisuje svoji močni prisotnosti na terenu. Obenem pa si je doseg do volivcev, zlasti mladih, močno povečala s socialnimi omrežji. In ker je pozitiven človek, si je želela, da bi bila takšna tudi njena kampanja. “Okoli mene se je ustvarila skupnost ljudi, ki so prišli k meni in dejali “upamo, da nam uspe”. Vedno je bilo v množini.”

Družbena omrežja: Izvirnost, odkritost in dostopnost
“Uspeli smo zgraditi skupnost podpornikov iz terena, in sicer po socialnih omrežij. Poskušala sem se čim večkrat javljati, kazati stvari iz zakulisja, se poskušala bolj odpreti, pokazati kdo sem itd.” TV soočenja so tudi pomembna, vendar pa je vloga kandidata tam bolj formalna, obenem je obkrožen s političnimi nasprotniki. Preko družbenih omrežij pa je mogoče bolje pokazati, kdo si kot “človek, ne le kot politik”. Izvirna zamisel, ki so si jo po volitvah mnogi zapomnili, je bil denimo videoposnetek z “bor mašino” (več).

Evroposlanka Zala Tomašič, predvolilna mobilna kavarna (Foto: Zala Tomašič)

TV direktor Tomašič je do hčerke ohranjal profesionalno distanco
Očitki, da je bila na Novi24TV nepravično privilegirana, ne držijo. V zadnjih treh tednih kampanje je v mediju tako rekoč ni bilo. Tudi oddaje ni začela voditi zaradi evropskih volitev. V nadaljevanju pa namerava upravičiti svojo predvolilno zagnanost z zagnanim delom v EU parlamentu. Tudi TV direktor Boris Tomašič je do hčerke v času kampanje ohranjal profesionalno distanco.

Zala: “Ne bi si želela, da bi uspela zaradi družinskih povezav!”
Tudi v soočenjih, ki jih je vodil Rant, Zale ni bilo. Tomašičeva: “Tudi sama si ne bi želela, da bi uspela zaradi nekih družinskih povezav.” Končni rezultat je po njenem sad večletnega trdega dela. Veliko volivcev je prepričala z mednarodnimi izkušnjami. Odzvala se je tudi na poskuse, da bi se jo okarakteriziralo za “skrajno desničarko”. Kdorkoli je spremljal njene oddaje in njeno kampanjo pa ve, da takšni očitki nimajo nobene osnove.

Medij smetarskega tajkuna Martina Odlazka skuša Zalo Tomašič povezati s fašizmom. (Foto: Necenzurirano, posnetek zaslona)

Mediji ji želijo prilepiti ekstremizem, a zaman  
Sama podpira zmerne vrednote, enake vatle pa je treba imeti tako za leve in desne ekstremizme. Mediji se namreč osredotočajo predvsem na desne politične skrajnosti, leve pa namensko spregledajo. Tomašičeva: “Ti očitki nimajo nobene osnove, so pa poskusi diskreditacije že na začetku. Mediji pri meni niso našli ničesar.” Posebej je hvaležna Inštitutu 1. oktober za njihovo podporo ter vsem njenim volivcem.

Od Rusije, Kitajske in ZDA neodvisna Evropa
Rant: “Društvo se je odločilo investirati v prihodnost …” Tudi po volitvah se namerava posvečati LGBTQ+ propagandi, ideologiji spola, migracijam itd. ter preko družbenih omrežij ostati v stiku z ljudmi, jim odgovarjati, če bo le mogoče. Rada bi se zavzela tudi za debirokratizacijo bruseljske politike, da bi odločitve prihajale hitreje.

Podobne težave z birokracijo so tudi v Sloveniji. Posvetiti se namerava zunanji politiki, neodvisnosti od Kitajske, Rusije in ZDA, saj je odvisna Evropa šibkejša. Posvečala se bo tudi človekovim pravicam, zaščiti otrok pred LGBTQ+ ideologijo, volilnim prevaram (kibernetsko področje), stiskam upokojencev, migracijam itd.

Domen Mezeg

Sorodno

Zadnji prispevki

Slovenska nogometna reprezentanca prvič v zgodovini v osmino finala velikih prvenstev

Slovenska nogometna reprezentanca se je prvič v zgodovini uvrstila...

[Video] Množična udeležba na tradicionalnem praznovanju dneva državnosti na Polževem

Občina Ivančna Gorica je skupaj s soorganizatorji ob dnevu...

Moskva blokirala dostop do Nova24TV in Demokracije

Rusija je blokirala dostop do 81 medijev držav članic...