[Video] Predsednice ne moti, da se je kršilo poslovnik, ker je tako odločila večina

Datum:

Od predsednika republike se pričakuje, da predstavlja zgled spoštovanja pravne države in da ta opozori, ko se spoštovanje le te znajde na tnalu. A kot kaže se naši predsednici republike Nataši Pirc Musar ne zdi prav nič sporno, da je do priznanja Palestine prišlo navkljub zlorabi poslovnika. Čeprav se strinja, da je do zlorabe slednjega prišlo, je namreč za POP TV izjavila: “Državni zbor je z večino sprejel, izglasoval to odločitev in kakšnih hujših pravnih zapletov ne vidim”.

                   

Koalicija je v torek s predsednico DZ-ja Urško Klakočar Zupančič na čelu izvedla nekaj, česar ne pomnimo. Sama je namreč precenila in interpretirala, da gre v primeru 30-dnevnega roka v katerem DZ zaradi predloga za razpis referenduma ne sme glasovati, za poslovniški rok, “za katerega nihče ne ve, čemu je namenjen“. Po 17 letih spoštovanja poslovnika je šla v postavitev novih pravil in celo dala vedeti, da pravnih posledic njenega kršenja vladavine prava ne bo.

Pravna stroka ogorčena, ne pa tudi predsednica republike
Da je prišlo do resne kršitve poslovnika je priznal celo profesor prava s Pravne fakultete v Ljubljani Rajko Pirnat, ki je sicer kritičen do predloga SDS za posvetovalni referendum. “Zdaj imamo razlago, kot da noben rok v poslovniku ne velja nič, če skličeš izredno sejo, kar je nora in nesprejemljiva razlaga”, je ta povedal za STA in dodal, da gre po njegovem prepričanju za precej resno kršitev poslovnika. Ob tem pa je vladajoče opozoril, da se morajo zavedati, da se bodo lahko nekoč znašli na drugi strani in pred diktatom “večine v DZ”. Da je prišlo do zelo hude kršitve vladavine prava, ki je lahko predmet izpodbijanja zaradi kršitve procedure, je med drugim izpostavil tudi vrhovni in nekdanji ustavni sodnik Jan Zobec, ki pravi, da je procedura v demokraciji mati vladavine prava, katero pa so v koaliciji že večkrat kršili. “To je spodkopavanje vladavine prava, na kar bi se morala odzvati tudi Evropska komisija. Morali bi jo o tem obvestiti, saj takšna ravnanja načenjajo tudi Evropsko unijo, ker je utemeljena na vladavini prava”, je bil kritičen.

S svojo izjavo je predsednica republike Nataša Pirc Musar, sicer pravnica, po mnenju marsikoga razglasila vladavino pravih in ukinila vladavino prava. Dala je namreč jasno vedeti, da čeprav je bil grobo kršen Poslovnik Državnega zbora RS, je vse v najlepšem redu, ker se je tako pač odločila večina. Na tem mestu se upravičeno postavi vprašanje, čemu imamo sploh zakone ali pa sodišča, če lahko parlamentarna večina očitno odloča o prav vsem?

Pirc Musarjeva je nad priznanjem Palestine sicer več kot navdušena, saj je preko družabnega omrežja X zapisala: “Veseli me, da je Republika Slovenija priznala Palestino kot neodvisno državo in bo tako v prihodnosti lahko še bolj kredibilno pomagala palestinskemu narodu na njegovi težki poti k resnični samostojnosti in enakopravnosti v mednarodni skupnosti”. V sredo pa je ta v predsedniški palači na pogovor sprejela palestinskega veleposlanika Salaha Abdela Šafija, ki Slovenijo pokriva z Dunaja. “Priznanje je prvi korak na poti k dolgoročni rešitvi dveh držav. Rešitvi, ki bi morala zdržati v pravičnem in trajnem miru”, je ob tem dodala.

Foto: X Predsednica republike Nataša Pirc Musar

Kot kaže se predsednica ne ozira na tehtne argumente strokovnjakov s področja mednarodnega prava in zunanje politike, ki so pojasnili, zakaj v tem trenutku ni primerno, da Slovenija prizna Palestino. Kot so slednji dali vedeti za priznanje Palestine niso izpolnjeni pogoji, opozorili pa so tudi, da Golobova vlada ni dobro pretehtala posledic, ki jih bo priznanje imelo za odnose med Slovenijo in Izraelom. Pri čemer pa ni zanemarljivo zavedanje, da Palestina sploh nima legitimnega vodstva. Najbrž je utopično pričakovati, da je predsednica svojega sogovornika tudi povprašala, zakaj lanskoletni pokol civilistov vidijo kot obrambno akcijo, čemu Fatah opravičuje Hitlerjev holokavst in zakaj oblasti na Zahodnem bregu finančno nadgrajujejo družine teroristov.

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki