Ljubljanski župan Zoran Janković se je dokopal do še ene zmage. Višje sodišče v Ljubljani je namreč, po navedbah županovega odvetnika Janeza Koščaka za STA, potrdilo oprostilno sodbo ljubljanskemu županu v zadevi Gratel, kjer se je Jankoviću očitalo, da je po nastopu županske funkcije konec leta 2006 od podjetja Gratel v zameno za dovoljenje za nadaljevanje del polaganja optične infrastrukture v Ljubljani, zahteval 500 tisoč evrov donacije v korist občine oziroma Ljubljanskega gradu.
Zoran Janković ostaja najbolj sodno nedotakljiva politična osebnost, saj mu znova ne bo potrebno za zapahe. Višje sodišče je namreč potrdilo oprostilno sodbo prvostopenjskega v zadevi Gratel. Tožilstvo je v pritožbi na višjem sodišču vztrajalo, da v omenjenem primeru ni šlo za odškodnino občini, ker je podjetje preseglo obseg dogovorjenih del, ampak za podkupnino.
Spomnimo. Janković je državni tožilki Blanki Žgajnar večkrat dejal, naj obtožnico umakne, češ da je njen edini namen to, da ga onemogoči. Žgajnarjeva je sicer v tem primeru za kaznivo dejanje prejemanja podkupnine predlagala tri leta zaporne kazni in 50 tisoč evrov denarne kazni. Mestna občina Ljubljana pa naj bi vrnila 250 tisoč evrov protipravne premoženjske koristi. Sojenje se je marca lani končalo z oprostitvijo ljubljanskega župana, sodnica Vladislava Lunder pa je pojasnila, da dokazni postopek ni potrdil očitkov iz obtožbe tožilstva, da bi zahteval podkupnino, prav tako pa tekom sojenja tega, po njenih besedah, ni pritrdila niti nobena od zaslišanih prič.
Ker se z navedbami Jankovića ni strinjalo specializirano državno tožilstvo, ki se je pritožilo na oprostilno sodbo, je ljubljanskemu višjemu sodišču tožilka Bojana Podgorelec na septembrski javni seji predlagala razveljavitev sodbe okrožnega sodišča in predlagala novo sojenje pod sodnim senatom v drugačni sestavi. Ob tem je vztrajala, da pri nakazilu ni šlo za odškodnino, ker naj bi presegli obseg dogovorjenih del, temveč za podkupnino.
Nina Žoher