Vlada in Upravno sodišče postavilo migrante pred prebivalce Slovenije

Datum:

Občini Središče ob Dravi in Občina Brežice sta sprožili upravni spor glede sklepa Golobove vlade o vzpostavitvi azilnega doma. Sklep je dodobra razburil občane, saj je vlada brez posveta z občino določila vzpostavitev za ilegalne migrante. Župan občine Središče ob Dravi Toni Jelovica je izrazil upanje, da bo upravno sodišče preklicalo sklep vlade in da bo izdalo začasno odredbo, da se izvrševanje sklepa vlade o lokaciji azilnega doma začasno zadrži. A to se seveda ni zgodilo. Sodišče je namreč zavrglo tožbi občin, vlada pa lahko nadaljuje z azilnimi domovi. Jelovica je dejal, da “s samin sklepom nismo zadovoljni, kajti Upravno sodišče ni sledilo našim zahtevam, da se prekliče sklep Vlade RS. Vlada se je odločila brez vednosti lokalne skupnosti, menim, da bi se morali pred takšno odločitvijo posvetovali z lokalno skupnostjo”.

                   

Vlada je konec februarja sklenila, da se za potrebe nastanitve migrantov organizira izpostavi azilnega doma na območju nekdanjih mejnih prehodov Obrežje in Središče ob Dravi. Sklep je naletel na oster odziv lokalnih skupnosti, nasprotovanje takšni odločitvi so lokalni prebivalci izrazili tudi z več protestnimi shodi in zaporami cest.

A je diktatorsko ravnanja vlade Roberta Goloba, da brez kakršnega koli posveta z župani in prebivalci, ki bi jih to prizadelo sprejme sklep, potrdilo še upravno sodišče. Zavrgli so namreč tudi predlog za začasno zadržanje izvrševanja sklepa vlade o lokaciji azilnih domov.

Ali se bodo na odločitev pritožili in kakšni so naslednji koraki je Toni Jelovica dejal, da se mora najprej posvetovati z odvetnikom, šele nato se bodo na občini odločili o morebitnih nadaljnjih korakih.

Upravno sodišče je presodilo, da s spornim sklepom vlade o vzpostavitvi izpostav azilnega doma “zlasti ni bilo odločeno o pravici, obveznosti ali pravni koristi in s tem poseženo v pravni položaj tožnic, zato ga ni mogoče izpodbijati v upravnem sporu“. Pravijo, da omenjeni sklep le izraža namero vlade, da organizira izpostavi azilnega doma, ni pa z njim bilo odločeno o pravici, obveznosti ali pravni koristi posameznika, pravne osebe ali druge osebe, ki je lahko stranka v postopku izdaje akta, oziroma s tem aktom ni bilo poseženo v nikogaršnji pravni položaj, torej tudi ne položaj tožnic. Zato ne gre za upravni akt oziroma akt, ki se lahko izpodbija v rednem upravnem sporu.

Foto: Bobo

“Sporni sklep ne ustvarja nobenih učinkov”
Glede na to, da sporni sklep torej ne ustvarja nobenih učinkov, teh ne more imeti niti v sferi ustavnih pravic, zaradi česar tudi pogoji za subsidiarni upravni spor niso podani. Prav tako v obeh zadevah ne gre za javnopravni spor med državo in lokalno skupnostjo.

Na vladni strani so komentirali, da so sklepi vlade tako veljavni in da se bodo aktivnosti vladnega urada za oskrbo in integracijo migrantov v skladu s sklepi vlade in upravnega sodišča nadaljevali, to pomeni, da bodo nadaljevali postopke vzpostavitve izpostave azilnega doma.

Sara Kovač

Sorodno

Zadnji prispevki

[Foto] Zakaj župan Janković spreminja predpise za Magnifica

Glasbeno-politična naveza Roberta Pešuta - Magnifica in ljubljanskega župana...

Prehranski poznavalec: “Svojega otroka ne bi nikdar hranil na veganski način!”

"Če izstopim iz kože trenerja in nekoga, ki ljudem...

Pred 33 leti smo uspeli izbojevati zgodovinski cilj samostojne Slovenije

V zgodovini vsakega državotvornega naroda obstaja čas, ki je...

Milei, ekonomski genij: Socialistično luknjo po 30 letih rešil inflacije

Argentinski libertarni predsednik Javier Milei je dosegel pomemben mejnik,...