Vlada pripravlja strategijo masovnega uvoza in integracije nezakonitih migrantov

Datum:

Prihajajoči petek bo v Državnem zboru potekala nujna seja Odbora za notranje zadeve. Poslanci bodo po koncu glasovali o treh sklepih, ki vlado pozivajo k čim hitrejši pripravi strategije masovnega uvoza migrantov in povečanje azilnih kapacitet za njihovo nastanitev. Tovrstne strategije so v tujini že spodletele. Naivna pričakovanja o zaposlitvi in integraciji “ilegalcev” so se sprevrgla v poročila o masovni brezposelnosti in nasilju na ulicah. 

Poslanka Gibanja Svoboda Tereza Novak v sklicu seje piše, da se oblast v Sloveniji zaveda problematike “nereguliranih migracij”, a da v Sloveniji vlada tudi hudo pomanjkanje delovne sile. “Potrebujemo ukrepe, ki nam bodo omogočili oziroma olajšali dostop do človeških virov, in bodo obenem nam in njim omogočili oziroma olajšali njihovo integracijo v družbo,” je zapisala v sklicu seje.

V sklicu nato še navaja, da je Vlada letos ustanovila dve delovni skupini, katerih namen je pripraviti migracijsko in integracijsko strategijo. Po sprejemu obeh strategij bodo sledile tudi spremembe zakona o tujcih. “Naloga delovne skupine za integracijo je pripraviti strategijo vključevanja tujcev, ki niso državljani Evropske unije, v kulturno, gospodarsko in družbeno življenje Slovenije. […] Delovna skupina se pri pripravi ukrepov za učinkovito integracijo usmerja zlasti na jezikovno integracijo, integracijo na področju izobraževanja, trga dela, lokalne skupnosti in sodelovanja z diasporami,” piše v strategiji.

Integracije za kršitelje zakonov
Vlada bo torej skušala v slovensko družbo integrirati posameznike, ki so ob samem vstopu v državo prekršili zakon. Slovenska zakonodaja namreč že sedaj določa postopke, po katerih lahko tujci zakonito vstopijo v državo iz najrazličnejših razlogov, bodisi ekonomskih, bodisi osebnih. Svoj dom so v Sloveniji na tak način našli številni tujci, ki so v preteklosti zapolnili delovna mesta, za katera pri domačinih ni bilo zanimanja ali pa jih je bilo preprosto premalo. Tako so tvorno soustvarjali Slovenijo. Integracija pa na žalost ni bila vedno uspešna. Neredko se potomci priseljencev niti na deklarativni ravni ne identificirajo s slovenstvom.

Ena od popularnih migracijskih poti poteka čez Sredozemlje. (Vir: AFP)

Migracijski val med leti 2015 in 2016 je bolj ali manj urejene migracije postavil na glavo. Na južni državni meji so se pojavile trume migrantov, brez kakršnekoli dokumentacije in z željo po tem, da se ustalijo v Evropi. Velika večina, kot ugotavlja sklic seje odbora za notranje zadeve, ni kazala interesa, da se ustali v Sloveniji. Je namreč neatraktivna z vidika ekonomskih priložnosti in zaradi nizkih socialnih transferjev, če jih primerjamo s tistimi, ki bi jih lahko prejeli v Nemčiji ali na Švedskem. V Nemčijo je od leta 2013 pa do 2018 vstopilo 1,2 milijona migrantov. Leta 2020 je bilo zaposlenih 48 odstotka teh prišlekov. 68 odstotkov jih je opravljalo službe za polni ali krajši delovni čas. Od tega je 17 odstotkov opravljalo vajeništva, 3 odstotki plačana pripravništva, 12 odstotkov jih je opravljajo manjša dela oz. “obrobne zaposlitve”, z zgornjo mejo dohodka 520 evrov ali manj na mesec (VIR). Iz Švedske ravno te dni poročajo o hudem porastu nasilja, ki ga izvajajo tolpe nasilja. Tako hudem, da so oblasti za pomoč naprosile vojsko, ki naj posreduje na ulicah najbolj pri prizadetih mest.

Strategija, ki pragmatično pozdravlja nezakonite migrante na podlagi potreb po delovni sili, je torej evidentno napačna. Spodletela je Nemčiji, Franciji, Švedskem in drugod. Zaradi nizke zaposlenosti migrantov, jezikovnih ovir in slabo kompatibilnih kultur ne prihaja do integracije, temveč segregacije. Ta pa bi lahko v prihodnje vodila v destabilizacijo držav EU zaradi uvoženih konfliktov (več TUKAJ), medetničnih konfliktov, terorizma in navsezadnje zaradi porasta političnih gibanj, ki naslavljajo skrbi državljanov, ki jih sredinske in leve politične stranke ne želijo nasloviti. Vsekakor pa je mogoče manjkajočo delovno silo iskati na bolj smotrne načine, predvsem takšne, ki vrata v Slovenijo odpirajo tistim kadrom, ki jih resnično potrebujemo, in ne naključnim posameznikom, ki se nezakonito pojavijo na naši meji.

Ker se vlada in koalicija, sestavljena iz Gibanja Svoboda, Socialnih demokratov in Levice, ne želi učiti iz tujine, nastajajo tovrstni pozivi:

Vir: Uradna dokumentacija državnega zbora.

Žiga Korsika

Sorodno

Zadnji prispevki

Meddržavno sodišče v Haagu zavrnilo protiizraelske ukrepe Nikaragve

Meddržavno sodišče v Haagu (ICJ) je danes zavrnilo zahtevo...

Golob je spet na počitnicah

Tina Gaber in njen partner Robert Golob sta na...

3,6-milijonski trik Svobode in Levice

Ocenjeni stroški skupne izvedbe volitev in treh referendumov znašajo...

Socialistični bajoneti uspeli odgnati še eno tuje podjetje iz Slovenije

Slovenskim aktivistom je očitno uspelo odgnati podjetje Glovo, ki...