Vlada pripravlja zakon o medijih brez analiz glede lastništva in financiranja medijev

Datum:

Ministrstvo za kulturo pripravlja nov zakon o medijih. Pri tem pa po besedah poslanke Anje Bah Žibert iz SDS očitno ta sploh nima narejene nobene podrobne analize lastništva in financiranja medijev. “Pri Golobovih ni nobene želje po transparentnosti in preglednosti, kdo stoji za kakšnim medijem in kdo ga financira, saj predlaganim sklepom poslanske skupine SDS nasprotujejo,” je kritična in dodaja, da ima Odlazkov medijski imperij še naprej odprto pot.

“Kakovostni mediji so nosilci kulture in njeni soustvarjalci,” izpostavljajo pri SDS in dodajajo, da so ti nenadomestljivi kot izvajalci pravice javnosti do obveščenosti, pri razvijanju nacionalne in kulturne identitete ter slovenščine, utrjevanju temeljnih družbenih vrednot itd. Kot pravijo, lahko družba kakovosten medij oblikuje le na podlagi zagotavljanja pluralnosti v medijskem prostoru, “torej z zagotavljanjem različnosti medijske ponudbe, ki mora temeljiti na številnih neodvisnih in avtonomnih medijih”.

V SDS opozarjajo na izid različnih raziskav, ki razkrivajo visoko tveganje na področju koncentracije medijev ter komercialnega in lastniškega vpliva na medije, kar po njihovo kaže na potrebo, da ustrezni organi preprečijo sporne prevzeme in združitve. Ker predlagan zakon o medijih ne odpravlja težav s koncentracijo in transparentnostjo medijev, so v poslanski skupini SDS podali zahtevo za sklic nujne seje odbora za kulturo na temo “Lastništvo medijev v Sloveniji in koncentracija medijskega prostora”.

Levi pol slovenske politike ima precej močnejšo oporo v medijskem prostoru
Pritiski na medije so po besedah poslanke Alenke Jeraj mnogoteri. Prihajajo namreč tako s strani politike kot lastnikov medijskih hiš, pa tudi s strani samih novinarskih kolegov. “Večina medijev ima prepoznavno politično in nazorsko noto in leva stališča prevladujejo nad desnimi. Levi pol slovenske politike ima precej močnejšo oporo v medijskem prostoru,” je ob tem opozorila poslanka.

Na današnji seji je med drugim opozorila, da je zaradi stečaja podjetja Krater Martina Odlazka zadeva prišla na SDH. “Ena vlada je hotela to urediti v letih 2020-2021, ko pa je prišla nova vlada, so se stvari zelo lepo “rešile”. Prodali so nekemu “novemu” podjetju, ki pa je povezan z Martinom Odlazkom, ki je odkupil svoje podjetje, s tem da je 25-milijonski dolg ostal na državi,” je ob tem pojasnila.

Foto: Posnetek zaslona Nova24TV

Po njenih besedah je lahko Nova24TV zelo desna. “S tem ni nič narobe, samo ljudje morajo to vedeti. Takrat, ko se to prikriva in se govori, da je zadeva uravnotežena, je to problem,” je izpostavila Jerajeva in dodala, da so ljudje vedno svetovno nazorsko različno misleči. “To ni problem. Tudi v svetu so mediji bolj levi in bolj desni, a to ni problem, če se to ve. Problem je, če se to prikriva s skritim lastništvom, z manipulacijo itd.”

Po besedah poslanca Bojana Podkrajška so pomembne stvari, ki jih ljudje občutijo na lastni koži. Kot je dejal, usodo te države diktirajo mediji, če si to želimo priznati ali ne. “Mediji bodo postavljali nove ljudi, ki bodo v prihodnje sedeli na levi strani.” “V zadnjem času se je namesto razbijanja medijske hobotnice in koncentracije zgodilo ravno nasprotno,” je problematiziral poslanec Tomaž Lisec in dodal, da je celo država sama posegla, da se medijska hobotnica v skupini ene osebe in njenih družinskih članov oz. ene medijske skupine koncentrira.

Foto: Nova24TV
Foto: Posnetek zaslona Nova24TV

“Ko govorimo o medijih, bi bilo fino, če bi bilo tu zainteresirane javnosti čim več. Zakaj? Ker imamo probleme, ki jih moramo reševati. Ker jih ne rešujemo dovolj dobro, je dobrodošlo, da slišimo še kakšen glas in drug predlog za rešitev,” je na seji v znak protesta izpostavila poslanka Anja Bah Žibert in dodala, da v poslovniškem členu jasno piše, da se lahko vabi tudi zainteresirana javnost.

Poslanka Anja Bah Žibert (Foto: Posnetek zaslona Nova24tv)

“Medijski zakon naj bi se pripravil, mi pa od ministrstva za kulturo nismo dobili nobene analize glede lastništva in financiranja medijev. Tudi danes niste pojasnili, ali kaj takega obstaja. Če pripravljate nek resen zakon o medijih, upam, da to analizo imate,” je izpostavila Bah Žibertova in dodala, da preprosto ne ve, zakaj je ne želijo deliti z njimi.

Sklepe zavrnilo osem poslancev
V SDS so ob sklicu seje predlagali sprejetje sklepov, s katerimi so želeli doseči, da bi se ministrstvo za kulturo pozvalo k pripravi ustrezne zakonodaje, ki bo preprečevala medijsko koncentracijo, vključno s transparentnim razvidom lastništva in financiranja medijev. Vlado pa bi se pozvalo, da v okviru svojih pristojnosti pozove vse organe, ki opravljajo nadzorstvene funkcije, k aktivnejši vlogi pri preprečevanju medijske koncentracije. S strani ministrstva za kulturo so želeli doseči, da bi prišlo do priprave podrobne analize o lastništvu in financiranju medijev. A sklepi niso bili sprejeti, saj je po navedbah STA osem poslancev glasovalo proti, štirje pa so bili za.

Foto: Posnetek zaslona Nova24TV

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Boštjan M. Turk: “Čestitka delavstvu za 1. maj! Ne obupajte, še huje bo!”

Publicista in profesorja dr. Boštjana M. Turka smo vprašali...

Je partner Maše Kociper in vpliven odvetnik vpleten škandal?

Spomnite se naslednjič, ko vam bodo aktualni oblastniki pridigali...

[Video] Kangler na kmetijo povabil Goloba, namesto njega prišel nekdo drug

Nekdanji državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Franc...