SDS v tretje vložila predlog zakona, ki bi gospodarstvo razbremenilo Golobovega “štempljanja”

Datum:

Državni zbor ponovno potrdil zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstva. Novela zakona je romala v državni zbor po tem, ko je državni svet na zakon izglasoval veto. V državnem zboru je potekala debata o noveli zakona o evidencah, ki ga je vložila SDS. Predsednik vlade je nedavno napovedal umik tega zakona, a je očitno požrl besedo. Koalicijski valjar je spremembe zakona zavrnil, SDS pa je že v tretje vložil predlog sprememb zakona, ki bi nepotrebno in škodljivo birokratsko breme umaknilo. 

“V stranki SDS smo predlagali spremembe glede Zakona o evidencah, vendar pa kljub temu, da sta nestrinjanje z veljavnim zakonom izrazila tudi ministra Matjaž Han ter Klemen Boštjančič kakor tudi predsednik vlade dr. Golob so poslanke in poslanci koalicije predlog zakona zavrnili,” je povedal Rado Gladek.

Državni svet je v torek izglasoval veto na zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstva. Novela povečuje obremenitve za gospodarstvo, saj podaljšuje obdobje prejemanja bolniških nadomestil v breme delodajalca z 20 na 30 dni ter omejuje višino nadomestila med začasno zadržanostjo od dela. Državni svet nasprotuje obema rešitvama, poroča STA. “Naš veto bo šel v smeri tega, ker se bolniška v breme delodajalca podaljšuje na 30 dni. Tudi glede regresnega zahtevka nismo dosegli ničesar. Sredstva zdravstvena zavarovalnica potrebuje zaradi ukinitve dopolnilnega zavarovanja, preostanek izpadlega zneska pa bo zavarovalnica dobila zaradi nižjih izplačil bolniških nadomestil. Gre za 80 milijonov evrov, ki ga bodo ponovno pobrali iz gospodarstva. Gospodarstvo bo tako ponovno krilo nepremišljeno napako iz naslova preoblikovanja zdravstvenega zavarovanja,” je razloge za odložilni veto v Dnevniku pojasnil Lotrič.

O noveli je v DZ danes spregovorila mag. Karmen Furman: “Koalicija je uvedla nov obvezen zdravstveni davek, ki ga bodo morali plačevati vsi aktivni državljani kot tudi upokojenci. S tem zakonom še dodatno obremenjujte gospodarstvo, zamikate nujno potrebne zdravstvene investicije in ljudem jemljete že pridobljene pravice.” Povedala je še, da z zakonom ne rešujejo praktično ničesar, predvsem pa v ospredje ne postavljajo pacienta. Po mnenju poslanske NSi Vide Čadonič Špelič zakon ne prinaša ničesar novega na področju hitre dostopnosti do zdravnika.

Argumenti so sicer naleteli na gluha ušesa, koalicijski valjar pa je za gospodarstvo škodljivi zakon ponovno sprejel.

SDS ponovno vložila novelo zakona o evidentiranju delovnega časa
Spomnimo, SDS je takoj po tem, ko so koalicijski poslanci izglasovali zavrnitev njihovega predloga, ponovno vložila predlog. Ta sicer predvideva črtanje vseh sprememb, ki jih je uzakonila vlada Roberta Goloba in se uporabljajo 20. novembra. “Naj uvodoma izpostavim, da predlog zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, ki smo ga vložili v Slovenski demokratski stranki, prav danes po splošnem postopku obravnavamo izključno zato, ker ste vi v koaliciji tako želeli. Kot že tolikokrat do sedaj ste izsilili svoje interese zgolj na podlagi argumenta moči, brez enega tehtnega razloga,” je v predstavitvi stališča povedala Anja Bah Žibert.

Že pred tem pa je poslanec iste stranke Rado Gladek dejal: “Vse reprezentativne delodajalske organizacije so v skupni izjavi ponovno izrazile podporo našemu predlogu. V
stranki SDS upamo, da bodo tudi poslanke in poslanci koalicije predlog sprememb podprli. S podporo se ne bo povzročilo nikakršne škode proračunu, se pa bo preprečilo nadaljnjo škodo, ki jo zakon povzroča slovenskemu gospodarstvu.”

Predsednik SDS Janez Janša je na socialnem omrežju X spomnil na nedavno premierjevo obljubo: “Kljub obljubi predsednika vlade na Brdu – vladna koalicija stranke SD, svobodnjakov in Levice enotno vztraja na dodatnem kompliciranem štempljanju.” 

Tako Anja Bah Žibert, kot Rado Gladek sta napovedala, da bodo s SDS predlog sprememb zakona o evidentiranju delovnega časa vlagali toliko časa, dokler “ta neumnost” ne bo ukinjena.

SDS je po koalicijski zavrnitvi njihovega predloga ponovno vložila predlog zakona, ki bi gospodarstvo razbremenil nepotrebne birokracije. “Izboljšave zakona je koalicija onemogočila že drugič in to kljub obljubam predsednika vlade Roberta Goloba, da bo ta zakon popravljen,” so sporočili iz SDS, kjer s ponovno vložitvijo predloga dajejo “vladi in vladajoči koaliciji možnost, da uresniči javne obljube predsednika vlade”.

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Svoboda političnih čistk v medijih

Ob svetovnem dnevu svobode tiska, ki je bil včeraj,...

Romana Tomc ob dnevu svobode medijev: “Za leve piškotki, za desne kazni”

Evropska poslanka Romana Tomc je ob dnevu svobode medijev...

Vučić namočil Čeferina pri posredovanju za finale Lige Evropa

Če si v dobrih odnosih s predsednikom Evropske nogometne...

Manca Košir v poslovilnem pismu: Za več paliativne in negovalne oskrbe za umirajoče

V Slovenskem društvu Hospic, v katerem je Manca Košir kot prostovoljka več...