Tuskova vlada z nasilnim prevzemom javnega medija kršila več členov ustave

Datum:

Na Poljskem je prišlo v sredo do dramatičnih prizorov v stavbi javne radiotelevizije TV Polska v Varšavi, kjer se je izvršil, lahko bi rekli celo nasilni prevzem medija s strani nove liberalne in probruseljske vlade Donalda Tuska. Kot kaže, je šlo pravzaprav za uzurpacijo medija, katerega oddajanje je začasno prekinjeno, saj naj bi nova poljska vlada s tem dejanjem kršila več členov poljske ustave.

Tuskova vlada, ki je prevzela vajeti 13 decembra letos, se je že 20. decembra spravila na javno radiotelevizijo TVP, kjer smo bili priča podobnim ideološkim levičarskim čistkam kot v Sloveniji. S tem je po mnenju nekaterih pravnikov nova vlada kršila prvo točko 54. člena poljske ustave, ki zagotavlja demokracijo in svoboden dostop do informacij.

Tisti, ki upravljajo z javnimi medijskimi ustanovami in jih vodijo, so bili odstranjeni in zamenjani na način, ki ni skladen s poljsko ustanovo in zakonodajo. Poleg tega je prišlo do nečesa, za kar smo mislili, da bi se lahko zgodilo le v času železne zavese, ne pa tudi v obdobju “demokratične” Evropske unije in v državi, ki je njena članica. Gre za nasilno zasedbo prostorov javnega medija in za odklop pomembnega televizijskega kanala, ki je temeljnega pomena za pretok informacij, kot tudi za poskus prekinitve njegove spletne strani. Šlo naj bi za grobo kršitev 14. člena ustave.

Foto: EPA

Opozicijska poslanka v bolnišnici

Prav tako je prišlo do nasilnih dejanj proti poslancem, ki so sedaj v opoziciji, ko so opravljali svoje uradne dolžnosti in izvajali svoja pooblastila. V času samega prevzema javnega medija je namreč prišlo v prostorih TV Polske v Varšavi do agresivnega dejanja zoper Joanno Borowiak, poslanko Sejma, poljskega parlamenta, medtem ko je opravljala svoje poslanske dolžnosti v skladu z  veljavnim zakonom o izvajanju mandata poslanca ali senatorja. Bila je grobo napadena, zaradi česar se je znašla v bolnišnici.

Neupoštevanje ustavnega sodišča in grobe kršitve ustave

Očitna kršitev zakonodaje naj bi bila tudi ustanovitev novih organov za javne medije, ki temelji na resoluciji parlamenta, ki po prvi točki 87. člena ustave ni splošno zavezujoča. Pri tem pa kritiki nove vlade opozarjajo tudi na dejstvo, da trenutna vlada ni delovala v skladu z varovalkami, ki jih določa ustavno sodišče kot ustavno pooblaščeni organ v poljskem pravnem sistemu.

Poljski premier Donald Tusk (Foto: AFP)

Dejanja vlade predstavljajo tudi kršitev enega od treh najpomembnejših členov poljske ustave, in sicer drugega člena, v katerem je zapisano, da je Poljska demokratična država, v kateri vlada vladavina prava. V državi, ki ima vladavino prava, ne sme v nobenem primeru priti do tega, da oblasti zaradi maščevanja in cenzure nasilno prevzamejo državno podjetje na podlagi resolucije, ki nima pravne podlage, ob tem pa obidejo zakonodajne postopke, za katere je potreben podpis predsednika Poljske.

Glede na to, da je vodstvo Evropske unije v zadnjih letih Poljski večkrat očitalo kršenje vladavine prava, ko je bila na oblasti konservativna vlada pod vodstvom stranke Zakon in pravičnost (PiS), je zanimivo, da zaenkrat še ni bilo ostrih obsodb in zgražanja iz Bruslja.

A. S.

Sorodno

Zadnji prispevki

Boštjan M. Turk: “Čestitka delavstvu za 1. maj! Ne obupajte, še huje bo!”

Publicista in profesorja dr. Boštjana M. Turka smo vprašali...

Je partner Maše Kociper in vpliven odvetnik vpleten škandal?

Spomnite se naslednjič, ko vam bodo aktualni oblastniki pridigali...

[Video] Kangler na kmetijo povabil Goloba, namesto njega prišel nekdo drug

Nekdanji državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Franc...