Vladna neaktivnost poglablja kadrovsko in finančno krizo v upokojenskih domovih

Datum:

Težave s kadrom in financami v domovih za starejše in v posebnih zavodih se povečujejo, opozarjajo v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije. Kot pravijo, je več domov in zavodov, ki so napovedali zapiranje bivalnih enot in oddelkov, vedno več pa je tudi težav v poslovanju. “Že dlje časa opozarjamo na kadrovsko krizo, prenizke cene storitev in nezadostna sredstva za vlaganja, žal pa vedno znova ugotavljamo, da temu ne sledijo nujno potrebni ukrepi,” izpostavlja sekretar skupnosti Denis Sahernik. 

Potem ko so že junija v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije opozarjali na kadrovsko stisko in visoko podražitev cen električne energije, zemeljskega plina in hrane, ki so posledično vplivale na višino oskrbnin, sedaj za reševanje kadrovske problematike v socialnovarstvenih zavodih in pri izvajalcih pomoči na domu v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije želijo sprejetje ustreznih ukrepov, ki naj “vključujejo tako boljše vrednotenje delovnih mest kot izboljšanje delovnih pogojev za zagotavljanje sredstev za nakup sodobne opreme ter možnostjo prijaznejšega usklajevanja službenega in zasebnega življenja”.

Prav tako se v skupnosti po poročanju STA nadejajo, da bi prišlo do sprejema “kadrovskih normativov za izvajanje zdravstvene nege in rehabilitacije”. Glede razreševanja stavkovnih zahtev in realizacije dogovora o nujnih ukrepih na področju plač v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva so se pristojni lani po njihovih besedah zavezali s sporazumom. Kot pravijo, je bil nato rok za sprejemanje novih normativov večkrat prestavljen. “Nazadnje so ga prestavili na konec letošnjega leta, vendar ukrep ni bil uvrščen v usmeritve zdravstvene politike za leti 2024 in 2025, ki določajo prednostna področja oziroma prednostne naloge na področju zdravstva.”

Področje varstva starejših in posebnih skupin odraslih ni prednostna naloga pristojnih
Menijo, da bi za razbremenitev stanovalcev in njihovih svojcev in za izračun dejanskih stroškov izvajalcem storitev morali oblikovati primernejšo metodologijo oblikovanja cen socialnovarstvenih storitev. Nedolgo nazaj so sicer v skupnosti v zvezi s tem pripravili okroglo mizo, kamor so bili povabljeni predstavniki petih pristojnih ministrstev. Nadvse so si namreč želeli, da bi se skupaj poiskalo rešitve. “Žal pa tudi dejstvo, da sta se nam pridružila zgolj dva predstavnika ministrstva za solidarno prihodnost, ponovno potrjuje, da področje varstva starejših in posebnih skupin odraslih ni prednostna naloga pristojnih, čeprav so med izvajalci vse glasnejša opozorila, da je sistem tik pred razpadom.”

Foto. Pixabay

Marsikdo meni, da so upokojenci v naši državi zapostavljeni. Še naprej v spominu marsikoga tudi ostaja izjava ministra za delo Luka Mesca iz začetka letošnjega leta, ko je ta slovenskim upokojencem povedal, da njihove pokojnine namensko stojijo na mestu. Potem ko je namreč priznal, da so  v vladi preveč pompozno napovedali osem reform, je namreč izjavil: “Trenutno je prioriteta javno zdravstvo in plače v javnem sektorju. Pokojnine namenoma malo čakajo.” Zaradi slabih življenjskih razmer upokojencev in vsak dan večjega števila ljudi, ki ne zmorejo več niti osnovnih življenjskih stroškov, se upokojenci že kar nekaj časa udeležujejo upokojenskih shodov, kjer zahtevajo pravično povišanje pokojnin. Vlada pa tudi veliko razočaranje, ker se je pri glasovanju o uskladitvi socialnih transferjev z inflacijo v DZ povsem pozabilo na upokojence.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Spominski dogodek prvega spopada Tigrovcev z okupatorjem

Društvo Slovenski TIGR 13. maj in združenje VSO –...

Venezuelski letalski prevoznik pomaga ilegalnim migrantov do ZDA

Venezuelska državna letalska družba Conviasa je povečala tok migrantov,...

EPP si predstavlja “zdravo Evropo” z nosečim lezbičnim parom

Največja politična skupina v Evropskem parlamentu, Evropska ljudska stranka,...