Vojna proti zdravnikom bi oblasti lahko eksplodirala v obraz

Datum:

Zdravniki so ob zaostrovanju stavke začeli množično umikati soglasja za nadurno delo. Nekatera vodstva bolnišnic so kot povračilni ukrep napovedala umike soglasij za opravljanje dela zunaj svojega zavoda. Na ministrico za zdravje so pobudo za preverjanje veljavnosti soglasij dali tudi koalicijski poslanci Svobode, SD in Levice. Vodstva bolnišnic bi lahko tako še bolj otežila delo v zdravstvenih domovih. Številni zdravniki namreč opravljajo delo v bolnišnicah in tudi v zdravstvenih domovih. 

Na to je spomnila ministrica Valentina Prevolnik Rupel. “Umik soglasja za opravljanje dela zunaj svojega zavoda bi za radiologa, ki dela v bolnišnici, pomenil, da te dejavnosti ne more opravljati še v zdravstvenem domu.” 

Absurden položaj je razgalil še eno dvoličnost politične levice. Temelj njenega programa na področju zdravstva je boj proti tako imenovanim dvoživkam. Zdravnikom, zaposleni v neki zdravstveni ustanovi, delo zunaj delovnega časa opravljajo še v drugi ustanovi. V srčiki boja levice je odpor proti zasebni pobudi na področju zdravstva. A vsaj v tem primeru jim je ušlo, da številni zdravniki, ki delajo v bolnišnici in so preklicali dovoljenje za nadurno delo, ob strani delajo v javnih zdravstvenih domovih.

Na ironijo levice se je odzval predsednik sindikata zdravnikov družinske medicine Igor Muževič: “A zdaj pa kar naenkrat v vladi podpirate dvoživke, samo prave barve morajo biti?”

“O tem, da je zdravstvo nemogoče zakonito organizirati, in da nas država sili v nezakonito obravnavo pacientov (milo pa nam prepusti vso kazensko odgovornost za posledice), vam govorimo več kot 10 let. In toliko časa vam dajemo celovite predloge za rešitev. Poslušamo pa odgovore v stilu, naj si kupimo knjigo o iskanju sreče ali damo odpoved (Samo Fakin, pred 14 pričami),” piše Muževič. 

Razsežnost težave
Kako zelo bi se lahko oblasti povrnil maščevalni ukrep proti zdravnikom, ministrica pojasni preprosto. Ko so jo vprašali, ali ZD Postojna razmišljajo o preklicu soglasij zdravnikom za delo v drugih ustanovah, je odgovorila, da zdravniki na primarni ravni večinoma ne delajo v drugih ustanovah. Nekateri zdravniki, ki delajo v urgentni dejavnosti, pa pomagajo sosednjim enotam. Teh soglasij ne bi preklicali, saj bi se zato sosednja enota spoprijemala s težavami, kar ni njihov cilj, poroča STA.

S takšnimi težavami bi se spopadli v ZD Postojna (ter v veliko drugih zavodi), kjer bi po besedah ministrice odpadle zdravstvene dejavnosti ortopedije, kirurgije in pulmologije, saj za to preprosto več ne bi bilo zdravnikov.

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

[Video] Tako so palestinski skrajneži napadli nemškega ambasadorja

Nemški ambasador Oliver Owcza je pred dvema dnevoma obiskal...

ZNP: Politika se vse bolj meša v delo medijev

Združenje novinarjev in publicistov je pred 3. majem, svetovnim...

Za turistično križarjenje sta Gabrova in Golob lahko hvaležna Tretjemu rajhu!

Golob in Gabrova slovita po tem, da si privoščita...

Romunija prepovedala staršem, da otroka odtujujejo od drugega starša

Romunija je včeraj prva evropska država, ki je starševsko...