Vrhovni sodnik Zobec: Predsednica DZ in politična večina so si dovolili zlorabo politične moči!

Datum:

Slovenska koalicija je včeraj s kršenjem procedure, ki je mati vladavine prava, priznala državo Palestino. Predsednica DZ-ja Urška Klakočar Zupančič je namreč dejala, da “ne bo dovolila spoštovanja poslovnika DZ-ja”. Kaj to pravzaprav s pravnega vidika pomeni, ali je mogoče sklep o priznanju Palestine izpodbijati in ali je levica izvedla ustavni udar smo vprašali vrhovnega in nekdanjega ustavnega sodnika Jana Zobca. Pravi, da gre za zelo hudo kršitev vladavine prava, ki je lahko predmet izpodbijanja zaradi kršitve procedure. Meni še, da bi se na takšno spodkopavanje vladavine prava morala odzvati tudi Evropska komisija, saj takšna ravnanja načenjajo tudi Evropsko unijo. 

                   

Koalicija je včeraj s predsednico DZ-ja Urško Klakočar Zupančič na čelu izvedla nekaj, česar ne pomnimo. Kar sama je namreč precenila in interpretirala, da gre v primeru 30-dnevnega roka v katerem DZ zaradi predloga za razpis referenduma ne sme glasovati, za poslovniški rok, “za katerega nihče ne ve, čemu je namenjen“. Dovolila si je, da po 17 letih spoštovanja poslovnika, sama postavi nova pravila. Meni še, da pravnih posledic njenega kršenja vladavine prava ne bo. S tem pa se ne strinja vrhovni sodnik Jan Zobec.

“To dejanje je razlog za ustavno spornost tega priznanja oziroma pravnega akta o priznanju ter ga je mogoče izpodbijati pred Ustavnim sodiščem”, pravi Zobec. Meni, da bi z zahtevo za presojo ustavnosti zaradi kršitve procedure bil sklep o priznanju Palestine  lahko predmet izpodbijanja. Vrhovni sodnik pravi, da se sicer s takšnim primerom Ustavno sodišče še ni srečalo, “ne vem če se je tudi katero tuje ustavno sodišče srečalo s problemom spodbijanje akta o priznanju države. “To je nespoštovanje procedure in ima za posledico tudi pravno defekten akt.”

Foto: Bobo

Ustavno sodišče je že razveljavilo odlok zaradi kršenja roka
Zobec je dejal, da bi lahko ta sklep DZ na ustavnem sodišču opredelili kot splošni akt. Dejal je da je bila procedura defektna in da pravni pomisleki seveda obstajajo. Nekaj dni nazaj je namreč Ustavno sodišče dokončno odpravilo odlok Občine Radenci o imenovanju ulic, trgov in naselij, s katerimi je ta Titovo cesto preimenovala v Cesto osamosvojitve Slovenije zaradi nespoštovanja roka. V občinskem svetu bi morali z razglasitvijo in objavo počakati 15 dni, a je župan objavil pred potekom tega roka. “Župan je s prehitro objavo predpisa občanom in občinskim svetnikom samovoljno onemogočil sprožitev začetka referendumskega postopka,” so pojasnili na ustavnem sodišču.

Urška Klakočar Zupančič (Foto: BOBO)

Janez Janša je sicer koalicijo še pred glasovanjem opozoril, da še 30 dni o priznanju Palestine ne morejo legalno odločati. “Če boste predlog sprejeli s kršenjem postopka in zakona bo ta ničen”. 

Evropska komisija mora biti o spodkopavanju vladavine prava obveščena
Procedura je v demokraciji mati vladavine prava, katero pa so v koaliciji že večkrat kršili. Zobec pravi, da gre pri tem za nespoštovanje predpisov, ki si jih sami sprejel z dvotretjinsko večino. “To je spodkopavanje vladavine prava, na kar bi se morala odzvati tudi Evropska komisija. Morali bi jo o tem obvestiti, saj takšna ravnanja načenjajo tudi Evropsko unijo, ker je utemeljena na vladavini prava”. 

Zloraba politične moči s strani večine
Zobec pravi, da je s tem dejanjem, ko je Slovenija to entiteto priznala kot državo na takšen način, nastala čudna pravna situacija. “Celoten kontekst je zelo problematičen. Kaže na zlorabo politične moči kot večine v parlamentu. Koalicija to moč razume kot možnost, da ne spoštujejo prava”. Dodaja, da je priznanje Palestine v tem času, torej tik pred Evropskimi volitvami tudi zelo povedno.

Priznanje je zelo očitno v funkciji plitvih političnih ciljev, ki so povezani z volitvami
Dodaja, da je priznanje Palestine v tem času, torej tik pred Evropskimi volitvami tudi zelo povedno. “Kaže, da želijo s tem v povezavi z medijsko kampanjo, ki ustvarja javno mnenje, da je to potrebno narediti, pridobiti neko politično podporo in naklonjenost volivcev. Priznanje Palestine je zelo očitno v funkciji plitvih političnih ciljev, ki so povezani z volitvami. Ni jim cilj preprečiti tragedijo v Gazi ampak jo izkoristiti za doseganje političnih ciljev.”  Poleg tega ta entiteta po mnenju nekdanjega ustavnega sodnika ne izpolnjuje pogojev za državo – nima meja, nima efektivne oblasti, na koncu še je v rokah teroristične organizacije, ki je ugrabila Palestino, še pravi vrhovni sodnik. “S priznanjem dajemo priznanje teroristični organizaciji in njenim dejanjem, jih legitimiramo”. Zelo slabo sporočilo dajemo mednarodni skupnosti tudi s tega vidika, še pojasni.

Ravnanje koalicije obsodil tudi Rajko Pirnat
Včerajšnje ravnanje koalicije pa je obsodil tudi profesor prava s Pravne fakultete v Ljubljani Rajko Pirnat, ki je za STA povedal: “Zdaj imamo razlago, kot da noben rok v poslovniku ne velja nič, če skličeš izredno sejo, kar je nora in nesprejemljiva razlaga,” je dejal Pirnat. K temu je še dodal: “Osebno mislim, da je to precej resna kršitev poslovnika.” Koalicijo je opozoril, da se bo lahko nekoč znašla na drugi strani in pred diktatom “večine v DZ”. Sicer je bil kritičen tudi do predloga SDS za posvetovalni referendum, ki je bil po njegovem mnenju namenjen odložitvi glasovanja. 

A. G.

Sorodno

Zadnji prispevki

Župan Molan: Vlada se ne želi pogovarjati o pereči romski problematiki!

Župan občine Brežice Ivan Molan se je 2. julija...

Poskrbeti je treba, da je tudi podeželje zastopano

Da podeželje ne sme ostati brez poslancev, da je...

Novomeški župan Macedoni postal “najžupan” jugovzhodne in srednje Evrope

V zadnjem tednu junija je v prestolnici Bosne in...