Vse to je uspelo argentinskemu predsedniku Mileiju doseči v enem letu
Datum:
Predviden čas branja: 5 min.
Ko je libertarni predsednik Javier Milei pred enim letom prevzel položaj, so argentinski supermarketi skoraj vsakodnevno beležili zvišanje cen. Ekonomisti pa so opozarjali, da država niha na robu hiperinflacije. Prednostna naloga, torej znižanje inflacije, mu je nedvomno uspela. Če ja namreč decembra lani mesečna inflacija znašala 25,5 odstotka, je ta oktobra letos 2,7 odstotka.
Vzpon Javierja Mileija je omogočilo nezadovoljstvo ljudi nad gospodarstvom, ki je bilo v Argentini povsem obrnjeno na glavo. Navkljub pomanjkanju izkušenj z vladanjem je s svojimi razmršenimi lasmi, nastopi z motorko in obljubami, da bo naredil konec razsipništvu oblasti in obrnil trend visoke inflacije, uspel prepričati zadosti veliko število ljudi.
“Ni bilo samoumevno, da bi lahko vladal Argentini, ko je prevzel položaj,” je dejal Marcelo J. García, direktor za Ameriko pri podjetju za geopolitična tveganja Horizon Engage. “Bil je namreč nihče.”
Ob prevzemu oblasti je Milei izvedel vrsto varčevalnih ukrepov, vključno z zmanjšanjem subvencij za energijo in prevoz, odpuščanjem več deset tisoč državnih uslužbencev in zamrznitvijo projektov javne infrastrukture. Brezposelnost se je nato povečala, gospodarska dejavnost upadla, revščina pa povečala. A sedaj so se pojavili tudi znaki, da je nenavadno in dolgo slabo vodeno gospodarstvo videti malo bolj normalno.
Mesečna inflacija je strmo padla, obveznice so se okrepile in pozorno opazovani razkorak med dolarjem na črnem trgu in uradnim tečajem se je zmanjšal kar za 44 odstotkov. Argentinski indeks državnega tveganja je po navedbah Associated Press na najnižji točki v zadnjih petih letih.
“Inflacija se je znižala hitreje, kot so vsi pričakovali,” izpostavlja Ignacio Labaqui, višji analitik iz Buenos Airesa pri svetovalni družbi Medley Global Advisors. To je nekaj, kar po njegovo pripomore k ohranjanju njegove priljubljenosti.
V zvezi z Mileijem se je na družabnem omrežju X oglasil menedžer in voditelj podkasta Matej Rigelnik. “Eno leto truda, solz in žuljev. Eno leto boja zoper politično kasto, eno leto boja zoper državo. In eno leto boja za svobodo,” je izpostavil in ob tem nanizal njegove dosežke:
1. Znižal je mesečno inflacijo s 25 na 2,7 %.
2. V 11 od 11 mesecih je ustvaril proračunski presežek.
3. Zmanjšal je javno upravo.
4. Saniral je centralno banko.
5. Ukinili je več kot 200 zakonov.
6. Ukinil je davčno upravo in jo postavil na novo.
7. Količina načrpane nafte se je povečala na 20-letni vrh.
Ob tem pa je za primerjavo pripomnil, da Slovenija v enem letu ni uspela razdeliti niti računalnikov.
V 364 dneh je @JMilei uspel povečati načrpano nafto na 20 letni vrh in s tem skoraj prehitel Kolumbijo. Kaj vse se da, če je želja in volja. Neverjetno.
Leto dni motorke in svobode. Kmalu se mi pridruži na X-Spaces pogovoru, kjer z Martinom Križem, predsednikom 🇦🇷-🇸🇮… pic.twitter.com/rpEAcHFbYU
Mileijeva pot je seveda še dolga. Podedoval je namreč velike probleme, letna stopnja inflacije v Argentini ostaja 193-odstotna. Toda Argentinci namenjajo več pozornosti mesečni inflaciji, strm padec pa jemljejo kot znak, da se Mileijeva fiskalna šok terapija izplača. “Lansko leto smo bili priča šoku sistema, nisem mogel slediti cenam,” je povedal 34-letni delavec v delikatesi Jazmin Quintana. “Ne rečem, da mi je ta tip všeč, njegova osebnost se mi zdi zelo čudna in agresivna, a priznam – če bo nadaljeval po tej poti, bom zelo vesel.”
Močnejši peso prav tako krepi zaupanje. Cena dolarja na črnem trgu je od julija padla in zmanjšala vrzel z uradnim tečajem. Čilenci, ki so bili v Argentini nekoč vajeni iskanja ugodnih kupčij, so zdaj presenečeni, ko vidijo obratno sliko. Kupci, ki si v Argentini ne morejo privoščiti iPhonov in kuhinjskih aparatov, prihajajo v čilska obmejna mesta s polnim avtobusom, da bi kar najbolje iztržili svoj denar. Podlaga za apreciacijo valute je bila nova davčna amnestija, s katero se je Argentince želelo zvabiti, da prijavijo svoje skrite prihranke v ameriških dolarjih. Pred iztekom prve faze 31. oktobra je shema v argentinske banke pritegnila približno 19 milijard dolarjev, je poročala davčna agencija. Toda močan peso prinaša tudi tveganja – stiska domačo industrijo, ker draži izvoz, odvrača vlagatelje in vzbuja strahove pred zlomom.
Opozoril je, da se bodo pred izboljšavo stvari poslabšale
Brutalno varčevanje je poglobilo recesijo v Argentini, pri čemer je potrošniška poraba v zadnjem letu padla za 20 odstotkov. Življenje ni lahko zlasti za upokojence. Mnogi socialni mir pripisujejo tudi predsednikovemu obvladovanju pričakovanj. Milei je namreč opozoril, da se bodo stvari poslabšale, preden se bodo izboljšale. Toda pred Mileijem, ki svojo vladavino razglaša za najuspešnejšo v zgodovini in Argentincem zagotavlja, da se bodo kmalu pobrali, je še precej dela. Da bi izpolnil svojo obljubo o preoblikovanju močno regulirane države v eno najbolj svobodnih gospodarstev na svetu, mora Milei odpraviti stroge valutne kontrole. To pa zahteva nov priliv denarja ali nov dogovor z Mednarodnim denarnim skladom, ki bi razbremenil pritisk na potrebo po odplačilu dolga. Tuji vlagatelji, pa tudi IMF, ki mu Argentina dolguje neverjetnih 44 milijard dolarjev, so izrazili navdušenje nad spremembami, ki jih vidijo. Slednji pa seveda še vseeno ostajajo previdni.
Milei upa, da bo imel koristi od svojih nadobudnih vez z novoizvoljenim predsednikom Donaldom Trumpom in tehnološkim milijarderjem Elonom Muskom. Prejšnji teden se je v Buenos Airesu odvila Konservativna politična konferenca, kjer ni manjkalo kritik na račun socializma, pohval Trumpu in obljub, da se bodo borili proti wokeizmu. “Vsi so predvidevali, da bomo politično propadli,” je Milei povedal pred navdušeno množico. “Danes priznavajo skozi stisnjene zobe, da so presenečeni.”