“S tem bi radi na plano potegnili devizo, ki jim je še ostala, to je kulturni boj, ki je na Slovenskem še vedno zelo prisoten in žal vedno znova aktualen,” je dejal zgodovinar dr. Renato Podbersič, ki meni, da je aktualni predlog dopolnitve kazenskega zakonika, ki bi sankcioniral le dve vrsti totalitarizma, zgolj način, da bi prikrili svojo lastno nesposobnost.
Predlog dopolnitve kazenskega zakonika, po katerem bi sankcionirali poveličevanje selektivno izbranih ideologij, je po mnenju zgodovinarja dr. Renata Podbersiča le način za preusmerjanje pozornosti od pravih potreb oz. pričakovanj naše družbe. Posebne potrebe za ta zakon ne vidi, saj kot pravi, je to pri nas že ustrezno zakonsko urejeno in meni, da vsak normalen, dostojen in razgledan človek v civiliziranem svetu totalitarne ideologije odklanja.
“Kako je možno obsojati nacionalni socializem, internacionalni socializem gre pa mimo? To je selektivni pristop, ki ni znanstven, pravzaprav ni normalen evropski pogled, je predlog dopolnitve kazenskega zakonika, ki ga je pripravila največja vladna stranka,” je komentiral dr. Podbersič, ki dodaja, da je “to, kar se gredo, neumnost in ceneno zavajanje”.

Meni, da so številke glede žrtev različnih totalitarnih sistemov in zgodovinska dejstva razmeroma jasna in da se tukaj namenoma pristopa selektivno. “Zdaj, ko je vidimo, da jim država razpada in se predvolilne obljube ne uresničujejo, hkrati pa delajo škodo upravljanju države – od sanacije lanskoletnih poplav do stavk zdravnikov in upravnih enot, šolniki se zopet oglašajo, računalniki še vedno sramotno ležijo nerazdeljeni nekje v Logatcu … In zdaj bi nekako radi zakrpali svojo nesposobnost. Na plano vlečejo tipično ideološko tematiko,” je prepričan naš sogovornik.
Kot je pojasnil v nadaljevanju, je to pri nas že urejeno in tudi “vsak normalen človek” odklanja nacionalsocializem in fašizem – zlasti če je izobražen, pa ne samo v Sloveniji, ampak povsod v razvitem svetu. Primerno tematiki ob tem spomni na staro izjavo Hannah Arendt, znane filozofinje judovskega rodu, ki je dejala, da je “dolžnost vsakega, ki se želi imenovati antifašist, da je seveda tudi antikomunist”.
Želijo ohraniti svoje pozicije
“Povsem prepričan sem, da bi s tem radi na plano potegnili devizo, ki jim je še ostala, to je kulturni boj na znameniti vedno znova prisotni družbeni spopad med partizani in domobranci na Slovenskem”. Ne, gre za pogled, kaj je normalno in civilizacijsko in kaj ne. Sogovornik je dodal, da “naša država dobesedno leži na številnih grobiščih, tudi še neoznačenih in neraziskanih, pri čemer se začuda nihče ne obregne ob besedno sintagmo “še premalo smo jih pobili, za to pa nihče ni preganjan”.“
Podbersič je bil oster glede predlagateljev tega zakona, ki se po njegovih besedah napajajo pri “polnih koritih in opiti od oblasti”. Meni, da je njihov namen ohranjanje pozicij, ki so si jih pridobili njihovi predniki, velikokrat s sodelovanjem v krvavi revoluciji, poboji, razlastitvijo, pregonom, nasprotovanjem trezno mislečim razumnikom. Naša zakonodaja je po njegovem mnenju že dovolj urejena, sploh pa mu je nerazumljivo po eni strani spodbujanje paradiranja odraslih in otrok, oblečenih v nekakšne šeme iz druge svetovne vojne in z orožjem, po drugi strani pa bi prepovedali vse, kar ni po njihovem okusu.

Ali levica s tem mobilizira volivce?
Na vprašanje, ali levica na tak način še vedno mobilizira svoje volivce, pritrjuje. “Hranijo jih s tem ideološkim bojem, kar jim je še edino ostalo v tej klavrni situaciji, v katero so zapeljali trenutno vlado,” je dejal in dodal, da tudi številni ljudje, ki se ne ukvarjajo s politiko “pravijo, da je to najslabša vlada v 33-letini zgodovini Republike Slovenije.” Opozarja, da se nad slovensko demokracijo zgrinjajo temni oblaki, saj po njegovem mnenju predlagatelji dopolnitve zakona niso zavezani demokraciji, “iz njihovih besed je zaznati sovraštvo, napadalnost in popolno marginalizacijo drugače mislečih”.
Da gre za norost, kaže tudi dejstvo, da se med “prepovedanimi” organizacijami pojavi tudi jugoslovanska vojska v domovini oziroma “slovenski četniki”. “Slovenski četniki v okviru jugoslovanske vojske v domovini pod poveljstvom generala Mihailovića so bili do leta 1943 priznana zavezniška vojska, slovenski četniki so se borili tudi proti okupatorju, pri nas pa so jih v začetku septembra 1943 pri Grčaricah na Kočevskem uničile partizanske enote s pomočjo italijanskega orožja, predvsem topov. Torej, partizani pod komunističnim vodstvom so skupaj z Italijani uničili legitimne predstavnike oborožene protiokupatorske vojske, ki se je dokazano borila proti okupatorju,” je pojasnil Podbersič in dodal, da to danes v letu 2024 nekateri vemo, da pa “nekateri vseeno kot papagaji ponavljajo, kot bi bili v letu 1955″.
Bodo po novem zakonu le morali prepovedati tudi titoistične simbole?
Za komentar smo prosili tudi uglednega zgodovinarja dr. Igorja Grdino, ki pa je ob tem izpostavil zanimivo vprašanje in dejstvo. “Morda bo zdaj po tem novem zakonu treba prepovedati tudi titoistične simbole, saj so tudi oni “titofašisti”.


Tako so jih namreč poimenovali člani Osvobodilne fronte slovenskega narodnega tržaškega ozemlja.
Tanja Brkić