Zakaj Italija ne zaupa v verodostojnost delovanja Slovenije

Datum:

“Mi ne govorimo o legalnih migracijah, govorimo o ilegalnih migracijah. Ne govorimo o beguncih, ki bežijo pred vojno, govorimo o ilegalnih prehodih meje, kjer recimo 86 odstotkov predstavljajo moški. Kje so ženske, kje so otroci? Vlada je s svojimi ukrepi tista, ki vzbuja strah”, je bil v sinočnji oddaji 24ur Zvečer kritičen poslanec SDS Andrej Kosi.

Italija je zaprosila za prekinitev schengenskega sporazuma s Slovenijo zaradi nevarnosti vdora teroristov med ilegalci, ki preko naše države prihajajo z Bližnjega vzhoda, kar je pred dnevi sporočil italijanski podpredsednik vlade in zunanji minister Antonio Tajani. Ker je ministrica za zunanje v zvezi s tem na nacionalki dejala, da “Slovenija ni dobila od Italije še nobene note, ki bi najavila podaljšanje kontrole na meji”, je nekdanji veleposlanik v ZDA Tone Kajzer izpostavil: “Zelo bizarno. Več kot očitno je, da soseda Italija ne zaupa v verodostojnost delovanja Slovenije. Dejstvo je, da se varnostna tveganja zaradi neukrepanja in slabega obvladovanja nezakonitih migracij povečujejo. Zato so očitno zaradi neupoštevanja opozoril pač ukrepali. Slovenija pa menda čaka na noto.”

Slovenija deluje v nasprotju z ostalimi EU državami
Zaradi napovedi italijanskega zunanjega ministra v SDS zahtevajo sklic izredne seje odbora za notranje zadeve. Na vprašanje, čemu v stranki zahtevajo sklic seje, je Kosi povedal, da zato, ker to jasno daje znak nezaupanja v slovensko notranjo politiko glede boja proti ilegalnimi migracijami. Slovenija po njegovo v nasprotju z ostalimi evropskimi državami, ki zaostrujejo politiko zoper ilegalne migracije, ukrepe namreč mehča. Kot je dejal, se to nakazuje z odstranjevanjem ograje, s tem da predsednik vlade govori o tem, da je potrebno ilegalne migracije legalizirati. “To daje jasen znak, da migranti, ki potujejo v ciljne države EU skozi Slovenijo ne bodo imeli težav, zato tudi povečano število migracij po zahodni balkanski poti”, je pojasnil Kosi.

Ker je poslanka Svobode Tereza Novak zatrdila, da slovenska vlada dela vse, da smo varni, in da se se sodeluje z evropskimi državami, bilo pa je po njeno že kar nekaj sej na to temo, je v zvezi s tem Kosi pojasnil, da se število ilegalnih migracij povečuje. “Če nekdo ilegalno prestopi mejo dejansko povzroči kaznivo dejanje”, je poudaril, prav tako pa je opomnil na problematiko zlorabe azilnega sistema. Zahtevajo namreč azil v eni državi, gredo naprej. “Azilne domove imajo za prenočišča”, je povedal.

Po besedah poslanca migracije povečujejo varnostno tveganje. “To priznava minister za notranje zadeve, o tem pa govorijo tudi podatki o številu kaznivih dejanj v Ljubljani, kjer se zadržujejo azilanti, v okolici Viča in centru mesta”, je izpostavil in dodal, da je bilo mogoče v prispevkih 24ur zaslediti, da se je povečala prodajal solzivcev, da mladi ne upajo zvečer na ulice. Znatno povečano je po njegovih besedah število kaznivih dejanj osumljencev iz tretjih držav, kar nakazuje, da so ilegalne migracije težava EU, zato evropske države tudi zaostrujejo politiko zoper ilegalne migracije.

Foto: Posnetek zaslona POP TV

Poslanka Svobode je vztrajala, da ni take katastrofe in da sicer drži, da je kriminala že skoraj toliko kot v času predkoronske dobe, a da ne na račun ilegalnih migracij. SDS naj bi po njeno samo strašil ljudi pred migranti, šlo pa naj bi za predvolilno temo desne politike. Da to ne drži, je pojasnil Kosi. Spomnil je, da je bila ne dolgo nazaj v državnem zboru sprejeta resolucija o nacionalnem programu preprečevanja zatiranja kriminalitete za obdobje 2024-2028, ki govori, da je cilj resolucije zmanjšanje tveganj za storitev kaznivih dejanj, ki jih storijo tuji migranti in ki zbujajo strah lokalnih skupnosti. “Torej tudi v tej resoluciji priznavamo, da lahko z ilegalnimi migracijami prihajajo tudi morebitni teroristi.”

Ilegalni migranti se ne integrirajo v družbo
V nadaljevanju je povedal, da so v Zvezni republiki Nemčiji ugotovili, da se je za 40 odstotkov povečalo število kaznivih dejanj, ki jih povzročajo migranti. “Tudi druge države zaostrujejo politiko. Recimo Finska je zaprla meje, Velika Britanija preusmerja ilegalne migracije, tudi Italija”, je povedal in dodal, da vse to kaže na to, da se število kaznivih dejanj v ciljnih državah povečuje. “Tudi Švedska je morala nedolgo nazaj poslati vojsko na ulice, da je vzpostavila red”, je povedal in dodal, da je enako naredila Italija. “V Berlinu so bili protesti lani, v Parizu je bila skorajda vojna, videli smo goreče avtomobile.” Ti ilegalni migranti se po njegovih besedah ne integrirajo v družbo in tako predstavljajo varnostno tveganje v državi.

Na vprašanje, kaj v SDS pričakujejo od te seje, je odgovoril, da predvsem debato, ker koalicija je tista, ki ima moč in vse predloge in sklepe zavrže. “Vedno poslušamo, da so migracije že bile, kako napihujemo ljudi. To ne drži”, je izpostavil in dodal, da mi ne  govorimo o legalnih migracijah, govorimo o ilegalnih migracijah, kjer “recimo 86 odstotkov predstavljajo zgolj samo moški. Kje so ženske, kje so otroci? To je veliko vprašanje”, je bil jasen. “Vlada je s svojimi ukrepi tista, ki vzbuja strah. Že to, da predvidevajo azilna domova v Središču ob Dravi in na Obrežju brez da bi se posvetovali z lokalno skupnostjo je vzbudilo nasprotovanje lokalne skupnosti”.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Pokojnine – stvari so blizu vrelišča

"Ne vem, kako bodo prihodnjo zimo preživeli naši upokojenci....

Resnični razlogi za bedo podsaharske Afrike

Na krilih prebujenske ideologije se v Evropi vse bolj...

Gospodarstvo tone, vlada pa se o tem po sovjetski tradiciji sploh ne pogovarja

Retorična igra levih režimov po svetu je umetnost risanja...