Zakaj je subvencioniranje električnih avtomobilov nespametno in nepravično?

Datum:

“Ni pravično, da davkoplačevalci subvencionirajo nakupe električnih avtov, medtem ko lastniki bencinskih in dizelskih vozil plačujejo višje dajatve. Tudi ni pravično, da elektrika, ki poganja e-vozila, ni davčno obremenjena enako kot tekoča goriva. Vozniki e-vozil v proračun prispevajo bistveno manj kot ostali.”

Subvencij za nakup električnih avtomobilov bi lahko zmanjkalo precej prej, kot je bilo sprva napovedano. Še prejšnji teden je bilo za subvencioniranje na voljo 2,4 milijona evrov, danes pa le še nekaj več kot 1,5 milijona. V enem tednu je tako izginilo več kot milijon evrov. Subvencija za fizične osebe lahko znaša do 7800 evrov na vozilo, zato je na trgu električnih vozil zavladala prava tekma s časom.

Da bi denarja lahko zmanjkalo že jutri, je v pogovoru v 24UR Zvečer povedal tudi državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo in energetiko Marko Dvornik. “Lahko ga zmanjka že jutri. Jaz bi najprej pohvalil Borzen, da tako transparentno komunicira potek samega razpisa. Je pa res, da je naval zelo velik,” je dejal.

Po njegovih besedah je razlogov za tako veliko zanimanje več. E-mobilnost je v Sloveniji dosegla evropsko raven, tehnologija je napredovala, cene so padle in ljudje so začeli v večji meri kupovati električna vozila. Takšnega navala niso pričakovali niti pripravljavci razpisa niti kupci, ki so se za nakup odločali v prepričanju, da bo za subvencijo dovolj časa. Še posebej so se znašli v težavah tisti z daljšimi dobavnimi roki, saj je pogoj za subvencijo registrirano vozilo.

Če nečesa hitro zmanjka, pomeni, da je prepoceni

Na dogajanje se je odzval tudi profesor in publicist dr. Žiga Turk. Po njegovem mnenju hitro kopnenje sredstev ni znak uspeha politike, temveč preprosto dejstvo, da so bile subvencije previsoke. “Če nečesa hitro zmanjka, pomeni, da je prepoceni. Subvencije so bile previsoke in ljudje so darilo razgrabili,” pravi.

dr. Žiga Turk (Foto: STA)

Turk priznava, da subvencije hkrati pospešujejo prehod na čistejšo mobilnost in izkrivljajo trg. A opozarja, da gre za eno najdražjih oblik zmanjševanja izpustov. “Izračunali so, da je zmanjševanje CO₂ izpustov s prehodom na hibridna ali električna vozila med najdražjimi oblikami preprečevanja globalnega segrevanja. Tona izpusta CO₂, ki jo prihranimo z električnimi osebnimi vozili, stane vsaj desetkrat več kot prihranjen izpust s toplotno črpalko, z boljšo izolacijo stavb pa je cena negativna. Zato je subvencioniranje električnih vozil nespametno. Bolj pametno bi bilo vlagati v raziskave in razvoj, ki bi ta vozila pocenila.”

Skrita subvencija in vprašanje pravičnosti

Posebej kritičen je do pravičnosti sistema. “Ni pravično, da davkoplačevalci subvencionirajo nakupe električnih avtov, medtem ko lastniki bencinskih in dizelskih vozil plačujejo višje dajatve. Tudi ni pravično, da elektrika, ki poganja e-vozila, ni davčno obremenjena enako kot tekoča goriva. Vozniki e-vozil v proračun prispevajo bistveno manj kot ostali. To je še ena subvencija,” poudarja.

Parkiriške kitajskih električnih avtomobilov (Foto: AFP)

Če bi država subvencije v celoti ukinila, bi se po Turkovem mnenju prodaja zmanjšala, a ne povsem ustavila. “Prodaja bi se gotovo zmanjšala, ne pa povsem ustavila, saj e-vozila postajajo konkurenčna tudi brez obeh subvencij.”

Infrastruktura in javni prevoz

Turk ne podpira niti ideje, da bi država denar raje preusmerila v polnilno infrastrukturo ali splošno subvencioniranje javnega prevoza. “Polnilno infrastrukturo naj gradi prodajalec avtomobilske elektrike. Saj tudi infrastrukture za prodajo drv ne gradi država. Sem tudi proti subvencioniranju javnega prevoza, razen ko gre za posebne primere – recimo ohranjanje poseljenosti podeželja na odročnih lokacijah. Ne vidim pa razloga, da bi npr. Ljubljančani pili dražjo vodo ali imeli dražje vrtce zato, da bi imeli cenejše avtobuse.”

Javni rpevoz naj se subvencionira samo v redkih primerih (Foto: Bobo)

Medtem ko se aktualni razpis izteka, na ministrstvu že govorijo o drugačnih prioritetah. Državni sekretar Dvornik je poudaril, da je Podnebni sklad za e-vozila že prazen in da bi bilo bolj smiselno vlagati v javni potniški promet, kjer Slovenija zaostaja. O tem, kako bo država denar iz Podnebnega sklada razdelila v prihodnje, bodo ministrstva odločala jeseni.

T.P.

Sorodno

Zadnji prispevki

[Video] Tožilstvo zavrglo ovadbo proti Jankovićevemu varnostniku: Jernejca naj bi se kar sama metala po tleh

Okrožno državno tožilstvo je zavrglo kazensko ovadbo zoper varnostnika...

Slovenija potrebuje jasno definicijo ciljev

Že v času vlade dr. Goloba je bilo očitno,...