Za pravosodni ministrico Dominiko Švarc Pipan je, po njenih besedah, zadeva s preplačanjem stavbe na Litijski cesti v Ljubljani, ki jo je kupilo njeno ministrstvo, zaključeno. Na plan pa prihaja vedno več podrobnosti, ki namigujejo, da ne gre za običajno javnoupravno brezbrižnost, ampak za veliko bolj mračno zadevo, kjer je videti, da so se akterji v ozadju skrbno dogovorili za posel, kjer smo davkoplačevalci izgubili približno 6 milijonov evrov.
Kot smo že poročali, se je Ministrstvo za pravosodje znašlo sredi afere, ki bi lahko močno obremenila proračun in posledično davkoplačevalce. Kriminalisti Nacionalnega urada so namreč začeli s preiskovanjem sumljivega preplačila stavbe na Litijski cesti v Ljubljani. Ministrstvo je za stavbo odštelo 7,7 milijona evrov, prejšnji lastnik pa je za stavbo odštel 6 milijonov manj. Ministrstvo ni najelo svojega cenilca, ampak je kar zaupalo cenilcu, ki ga je najel prodajalec (v zasebnem sektorju se kaj takšnega ne bi zgodilo). Spomnimo, da je bila cenilka ista oseba kot v zadevi Trenta, zaradi katere sodijo Janezu Janši.
Zdaj pa na plan prihajajo nove podrobnosti, ki že tako nenavadno zadevo, delajo še bolj sumljivo.
Od potrditve na vladi do izplačila kupcu minila le dva dneva
Vlada je namreč 28. decembra 2023 potrdila nakup, nato pa se je podpis pogodbe zgodil kar isti dan. Nato pa se je 29. decembra kupcu že nakazalo denar.
Kdor je imel opravka z javno upravo, ve, da med potrditvijo vlade in podpisom pogodbe po navadi minejo tedni, včasih meseci in celo leta. Tudi nakazilo denarja lahko traja več tednov, preden se skozi labirint javne uprave, kjer vsako odločitev potrjujejo uradniki na Ministrstvu za finance, izvede plačilo. Tukaj pa je od odločitve vlade do konzumiranja pogodbe prišlo kar v dveh delovnih dneh, in to celo med božično-novoletnim časom, ko je večina delavcev v javni upravi na dopustu.
Na prvi pogled, če zadevo pogledamo skozi oči objektivne odgovornosti uradnikov in funkcionarjev, je videti, kot da se je nekdo dogovoril, da se stvar hitro uredi med prazniki in potem pomete pod preprogo, saj takrat tudi mediji niso tako zelo pozorni kot sicer. V idealnih razmerah se o nakupu torej sploh ne bi pogovarjali v javnosti, zdaj, ko se je zgodil najslabši scenarij, pa morajo na pomoč ministrici in Golobovi vladi pristopiti kar večinski mediji in zadevo držati pod površjem javnega zanimanja. Zanimiva podrobnost je tudi ta, da je po poročanju portala necenzurirano, postopek vodila Nina Zidar Klemenčič.
Vprašanja za KPK in NPU
Postavlja se cel kup vprašanj, tako za Protikorupcijsko komisijo kot za Nacionalni preiskovalni urad. Prvo vprašanje je seved,a kam se je kupcu tako mudilo, da je bila transakcija izvršena v dveh dneh. Prav tako je zanimivo, da ministrstvo ni naročilo svojega cenilca. Posebno vprašanje je tudi, zakaj kriminalisti do zdaj še niso obiskali ministrice Švarc Pipanove, niti z njo ni opravil razgovora KPK.
Na KPK smo zato poslali sledeča vprašanja:
Pri tem je posebej zanimivo, da ministrstvo ni najelo svojega cenilca, ampak je zaupalo cenilki prodajalca, ki je nepremičnino ocenila na vrednost, ki za trikrat presega vrednost izpred treh let. Prav tako je bilo plačilo izvršeno v le dveh dneh od sklepa vlade, ki je prodajo potrdil. Je to po vašem mnenju dovolj za sum korupcije? Ali v zvezi z zadevo vodite uradni postopek? Je v načrtih razgovor z ministrico za pravosodje Dominiko Švarc Pipan?
NPU pa smo vprašali sledeče:
Pri tem je posebej zanimivo, da ministrstvo ni najelo svojega cenilca, ampak je zaupalo cenilki prodajalca, ki je nepremičnino ocenila na vrednost, ki za trikrat presega vrednost izpred treh let. Prav tako je bilo plačilo izvršeno v le dveh dneh od sklepa vlade, ki je prodajo potrdil. Ste bili s temi dejstvi v svoji preiskavi seznanjeni?
Po naših informacij še niste opravili razgovora z ministrico za pravosodje Dominiko Švarc Pipan, ki je bila podpisana pod pogodbo in je v zadevi kot funkcionarka in vodja ministrstva tudi odgovorna za vse posle, ki se sklenejo v času trajanja njenega mandata. Zakaj do zdaj do razgovora še ni prišlo? Ste opravili razgovore s katerim od drugih funkcionarjev ali uradnikov na ministrstvu?
Odgovore institucij bomo objavili takoj, ko jih dobimo. Vsekakor se zadeva vedno bolj zapleta in vprašanje je, če ni afera, ki se vedno bolj jasno kaže, zadnji pregovorni žebelj v krsto trenutne ministrice za pravosodje.
Olaj: Če je ministrica osumljena kaznivega dejanja, bodo preiskovalci z njo opravili razgovor po koncu preiskave
Za mnenje o poteku preiskave smo vprašali dr. Antona Olaja, generalnega direktorja Policije in dolgoletnega direktorja policijske uprave Novo mesto. Zanimalo nas je predvsem, zakaj NPU z ministrico Dominiko Švarc Pipan še ni opravil razgovora.
Olaj pravi, da je lahko za tak potek dogodkov kar nekaj razlogov. Kot prvega je omenil, da mogoče s strani Policije sploh še ni podana zaznava suma kaznivega dejanja in posledično še niso začeli zbirati obvestil, če pa je podana zaznava o sumu in so o tem obvestili tožilstvo, je mogoče, da čakajo usmeritve tožilstva.
Dodal je, da je v času njegovega mandata veljala spremenjena uredba o sodelovanju med tožilstvom in policijo, zato so morale biti usmeritve tožilstva pisne. Ob zamenjavi oblasti so to obveznost pisnega usmerjanja tožilstva takoj črtali, tako da so sedaj usmeritve zopet predvsem ustne. Posledično se ne da preveriti, kakšno ustno naročilo je policija dobila od tožilstva, če sploh kakšnega.
Mogoče, vendar manj verjetno, se mu zdi, da policija že zbira obvestila, za ministrico Pipanovo kot podpisnico pogodbe pa obstaja “osredotočen sum”, da je storila kaznivo dejanje, zato bo z njo opravljeno policijsko zaslišanje. Takšna zaslišanja se opravijo šele na koncu policijske preiskave. Pri tem Olaj poudarja, da lahko pri takem zaslišanju prisostvuje tožilec in zagovornik osumljenke po določbah zakona o kazenskem postopku, ki veljajo za zaslišanje obdolženca.
Gorenak: Ministrica bi potrebovala dobro Tajnico
Isto vprašanje smo zastavili tudi nekdanjemu ministru za notranje zadeve in državnemu sekretarju Janševe vlade Vinku Gorenaku, ki meni, da ministrica za pravosodje potrebuje predvsem dobro tajnico, ki bi šla na domačo stran geodetske uprave (GURS) in pogledala vrednost nepremičnine.
Po njegovem gre vsekakor za sum korupcije, še posebej nenavadno se mu zdi, da kupec ni priskrbel svojega cenilca. Zadevo se mu zdi vredno preiskati in z ministrico opraviti razgovor oz. jo vsaj vprašati, če bi bila pripravljena opraviti neformalni razgovor – tega bi lahko opravila skupaj s svojim zagovornikom. Ministrica bi lahko tak razgovor seveda zavrnila. Seveda se lahko ministrico, če gre za utemeljen sum kaznivega dejanja, kasneje tudi uradno zasliši.
Prav tako se mu zdi plačilo kupnine v dveh dneh od sklepa vlada skrajno nenavadno oz. vzbuja občutek, kot da se “nekomu mudi”.
I. K.