Zavarovalnice proti socialistični vladi: bo Ustavno sodišče stopilo na njihovo stran?

Datum:

Ustavno sodišče bo danes na seji obravnavalo pobudi glede začetka postopka za oceno ustavnosti posameznih delov zakona, ki se nanašajo na kontrolo cen in uredbe glede določitve najvišje cene premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Pobudi sta ločeno vložila Generali in Triglav. Svojo pobudo je na US ločeno vložila tudi Vzajemna. 

Vlada Roberta Goloba je 14. aprila izdala uredbo, po kateri je najvišja cena premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja omejena s 35,67 evra, uredba pa je veljavna do konca tega leta. Z novelo zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki je bila v DZ-ju sprejeta 6. julija, bo dopolnilno zavarovanje s 1. januarjem 2024 ukinjeno oziroma preoblikovano.

Zavarovalnice, ki dopolnilno zavarovanje ponujajo, so dotični uredbi nenehno nasprotovale. Po navedbah Generali, uredba močno posega v vzdržnost poslovanja, ki se nanaša na dopolnilno zdravstveno zavarovanje, prav zato je bila konec junija vložena pobuda na Ustavnem sodišču. Sodišču je bila predlagana odprava uredbe ter odprava 2. točke prvega odstavka 8. člena zakona o kontroli cen. Prav tako so podali predlog, da se zadrži izvrševanje uredbe, dokler ni sprejeta odločitev US glede ustavne pobude. Če bi prišlo do zadržanja uredbe, bi posledično prišlo do s strani zavarovalnic napovedanih podražitev, poroča STA.

Zavarovalnice na Ustavnem sodišče proti socialistični vladi. (Foto: STA)

Pobudo Generali in Triglava bo US obravnavalo danes. Triglav pa je na US vložil pobudo za začetek postopka ocene ustavnosti tretjega odstavka 14. člena zakona, ki se nanaša na kontrolo cen ter ustavnosti in zakonitosti omenjene uredbe. Vzajemna je na US pobudo za presojo ustavnosti in zakonitosti uredbe vložila konec junija. Izpostavili so še, da uredba, tako njim kot drugim zavarovalnicam, ki nudijo dopolnilno zavarovanje, povzroča neposredno poslovno škodo.

Po njihovem je poslanstvo Vzajemne skrb za zavarovance, temelječe na načelu vzajemnosti. Kot dober gospodar morajo poskrbeti, da lahko delujejo v korist zavarovancev in prispevajo okolju, v katerem delujejo. Uredba pa jim to preprečuje. Mesečno beležijo finančne izgube kar v višini okoli osem milijonov evrov. Prepričani so še, da je uredba protiustavna, ker brez tehtnega razloga posega v svobodno gospodarsko pobudo. Prav tako menijo, da je ukrep zamrznitve cen nesorazmeren, vlada pa bi za dosego enakega cilja lahko uvedla blažje ukrepe. Vlada je v ponedeljek sicer v celoti zavrnila navedbe Vzajemne.

Domen Mezeg

Sorodno

Zadnji prispevki

Šokantno pričevanje biologa: Kanal C0 bi v podtalnico spuščal patogene in hormonske motilce

Na 17. seji preiskovalne komisije o okoljsko spornem kanalu...

[Video] Politična analitika razkrila, kaj je lahko ključni moment za predčasne volitve

V zadnji oddaji Teme dneva sta politična komentatorja Miloš...

Nemška poslanka: 7. oktober je mračna prerokba tega, kar čaka Evropo pod islamom

Poslanka Alternative za Nemčijo Beatrix von Storch je v...

Argentina: Inflacija je septembra padla pod 4 %, v 9 mesecih za 22 %

Inflacija je v Argentini septembra padla pod 4 %,...