Zdravstvo tik pred kolapsom, na prvi pomoči vladajo izredne razmere

Datum:

Država s svojimi mediji bije sveto vojno proti zdravnikom, ki jih je v javnosti že uspešno predstavila kot razredne sovražnike. A v teh dneh se za vojno izstavlja račun. Zdravstvo je tik pred kolapsom.

“Zadnji dnevi so na urgencah kot v najhujšem času covida. Včeraj pa kolaps. Zdravstva in zdravja se leta ne jemlje resno, sedaj gledamo posledice. Premalo kadra, ni postelj, redki se cepimo za gripo. Vsaj maske nosite, če ste zboleli. Hvala!” poroča zdravnik Federico V. Potočnik.

Alarmantne razmere
V ljubljanski internistični prvi pomoči so prejšnjo noč zaradi velikega pritiska bolnikov razglasili rumeni alarm, ljudi postavljajo celo na hodnik, nekateri viri poročajo, da je stanje podobno tistemu v najhujših valih pandemije koronavirusa. Internistični oddelki bolnišnice so polni, več kot 50 bolnikov je ujetih na prvi pomoči, nekateri tudi na hodniku.

V Splošni bolnišnici Celje vladajo izredne razmere. (Foto: STA)

Zmanjkuje kisika
Smo v času vrhunca različnih oblik gripe (ki je v postkoronskem času veliko bolj simptomatična) skupaj z virusom covida-19. Pri tem imajo nekateri bolniki komplikacije še s pljučnico. Na infekcijski kliniki je konec tedna celo zmanjkalo priključkov za kisik.

“Sprejmemo lahko toliko bolnikov, kolikor jih odpustimo. Nimamo prostih postelj. Postelje so ves čas zasedene, zato vedno nekaj bolnikov ostaja na hodniku, kjer čakajo na prosto posteljo. “Takrat smo se seveda dogovorili, da gredo bolniki, ki potrebujejo kisik, najprej na pregled na internistično prvo pomoč (IPP) ter da se šele nato odločijo, kako naprej, je za 24ur povedala infektologinja Mateja Logar.

Vodja svetovalne skupine za covid-19 dr. Mateja Logar (Foto: zajem zaslona Nove24TV)

Vladna vojna z zdravniki je nevarna za zdravje
Vlada medtem povsem zavrača vsak dialog z zdravniki – najbolj deficitarnem poklicu v državi. V sistemu, kjer se država zanaša na to, da bodo zdravniki podpisovali neustavna soglasja o delu več kot 48 ur na teden. Kako se bo končala ta saga?

Videti je, da s popolnim kolapsom zdravja. Že če zdravniki neustavno delujejo dlje, kot dovoljujeta ustava in zakon, je zdravstvo tik pred kolapsom. To smo videli predlani, ko so ljudje kot v kakšni Venezueli čakali v vrsti pred zdravstvenim domom, saj so ostali brez osebnega zdravnika.

I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Vaterpolisti Triglava dosegli največji klubski uspeh slovenskega vaterpola

Vaterpolisti Triglava iz Kranja so v evropskem pokalu zasedli...