Gen energija slavi rekordni dobiček, a na čigav račun?

Datum:

GEN energija slavi uspešno leto, a na čigav račun? Neuradno bodo rezultati, ki jih predstavljajo januarja, rekordni. Dobiček naj bi znašal več sto milijonov evrov, in če se kdo sprašuje, kako je to mogoče – spomnimo, da imamo eno najdražjih elektrik v Evropi, a tudi na absurd hvalisanja po tem, ko jim je država morala podeliti jamstva.

Skupina GEN že zdaj slavi ustvarjanje rekordnega dobička, čeprav bodo uradni rezultati znani šele januarja. Slavje se je pri njih že začelo, medtem ko mi še naprej plačujemo drago elektriko. Ne le to, njihovo “odlično poslovanje” je tako odlično, da so pri vsem tem – ironično – potrebovali še državno poroštvo. Tako jim je država podelila jamstvo, danes pa si že čestitajo za rekordni dobiček.

Lani jim je pod črto ostalo 24 milijonov evrov, pred tem pa je skupina GEN ustvarjala do okoli 100 milijonov evrov čistega dobička letno. Uradne številke bodo znane januarja, ko GEN energija, ki jo vodi Dejan Paravan, predstavlja prve poslovne rezultate, poroča slovenski Forbes.

Nuklearna elektrarna Krško (NEK), ki ga Forbes imenuje “gonilni konj” podjetja, je letos do konca oktobra proizvedla 4.644 gigavatnih ur (GWh) elektrike. Polovica ostane GEN, ki je polovični lastnik krške elektrarne, polovica gre Hrvatski elektroprivredi (HEP), lastnici druge polovice. Upravljavec krške nuklearke ima z obema družbenicama sklenjeni pogodbi, po katerih elektrike ne prodaja po tržnih cenah, ampak po 35 evrov za megavatno uro (MWh). Lastnici pa sta to elektriko dolžni vzeti. GEN energija ima še deset hidroelektrarn na srednji in spodnji Savi, ki so letos za razliko od lanskega leta imele dobro hidrologijo ter sončne elektrarne.

Ni znano, kako posluje trgovski del skupine
Proizvedeno elektriko trži prek Gen-I, ki se ukvarja tudi s trgovanjem z električno energijo, je pa v letu 2021 prodaja lastne elektrike pomenila le okoli sedem odstotkov celotne prodane elektrike skupine GEN. Zanimivo, da pa letos Gen-I za razliko od lani ni objavljal medletnega poročila o poslovanju, tako da za zdaj ni znano, kako posluje trgovski del skupine.

Njim milijoni, nam dražja elektrika
Cene električne energije za negospodinjstva in gospodinjstva so se zvišale za skoraj petino, je julija poročal SURS. Povprečne cene električne energije za gospodinjske odjemalce so se v prvem četrtletju 2023 v primerjavi s četrtim četrtletjem 2022 zvišale za 5 odstotkov in so znašale 0,181 EUR/kWh. V istem obdobju se je povprečna cena električne energije brez davka na dodano vrednost za negospodinjske odjemalce zvišala za 17 odstotkov na 0,224 EUR/kWh.

Foto: zajem zaslona

Najlažje je reči “poslovali smo odlično”, pri tem pa zamolčati, na čigav račun. Slovenci in Slovenke plačujejo drago elektriko, vodstvo Gen-I pa služi milijone. Zakaj? Med drugim zato, ker v energetiki očitno delajo nesposobni ljudje, ki zadev niso sposobni predvideti vnaprej. Zato so v Sloveniji poceni proizvedeno elektriko prodali za več let vnaprej, danes jo drago kupujejo v tujini. Eden od razlogov je tudi ta, da Golobova vlada še naprej vztraja pri dragem “zelenem prehodu”. Tretji, da smo zaradi zgrešene energetske politike (čeprav imamo dovolj virov) odvisni od uvoza. In zadnji razlog je, da vlada, ko pride do krize, poseže po ukrepih, ki nimajo zveze s prostim trgom. Vse to pa, žal je tako, ni samo slovenska posebnost.

Gen-I je na domačem trgu sicer vlada celo letošnje leto določala najvišje možne prodajne cene za gospodinjstva, male poslovne odjemalce ter zavode. Predvsem poslovni odjemalci pa plačujejo precej višje cene kot dve leti nazaj. Spomnimo, da je veliko podjetij elektriko zakupilo konec lanskega leta, ko so bile cene na borzi še vedno visoke.

Potrebovali so državno jamstvo
Spomnimo, da je državni zbor lani septembra sprejel zakon, po katerem je država za zagotavljanje zanesljive oskrbe z elektriko in plinom družbam HSE, GEN energija in Geoplin zagotovila do skupno 1,6 milijarde evrov poroštva za dostop do likvidnosti za trgovanje z elektriko in nakup plina izven EU. Zakon o poroštvu države za obveznosti kreditov, najetih za zagotavljanje likvidnosti na organiziranih trgih električne energije ter emisijskih kuponov, in obveznosti iz nakupa dodatnih količin zemeljskega plina izven trga EU predvideva poroštva za družbe Holding Slovenske elektrarne (HSE), GEN energija z vertikalno povezano družbo Gen-I in Geoplin.

T. B.

Sorodno

Zadnji prispevki

Vaterpolisti Triglava dosegli največji klubski uspeh slovenskega vaterpola

Vaterpolisti Triglava iz Kranja so v evropskem pokalu zasedli...