Zeleno-rdeča koalicija Nemce pregnala na desno: kar četrtinska podpora AfD

Datum:

Skoraj vsak četrti nemški volivec je izrazil podporo desničarski Alternativi za Nemčijo (AfD), saj je stranka v zadnji raziskavi javnega mnenja dosegla najvišjo volilno oceno doslej.

Anketa, ki jo je za nemški časnik Bild izvedla INSA, je pokazala, da namerava 23 odstotkov vprašanih na evropskih parlamentarnih volitvah prihodnje leto voliti stranko AfD, katere osnovni program je predvsem zavezanost idealom prostega trga in nasprotovanje množičnemu priseljevanju.

Podpora stranki se je skoraj podvojila z 12 odstotkov, zabeleženih pred zadnjimi volitvami leta 2019, pri čemer je AfD zdaj druga najbolj priljubljena stranka v Nemčiji za opozicijsko CDU/CSU.

Zdi se, da je stranka pridobila glasove desnosredinske CDU/CSU, ki ji je podpora padla za 2,9 odstotne točke, medtem ko je podpora stranki Zelenih padla za 5,5 odstotne točke na 15 odstotkov. Anketa sledi podobnim nedavnim raziskavam, ki kažejo pomemben trend podpore desničarski stranki. AfD je nasprotovala omejitvam zaradi koronavirusa in protiruskim sankcijam, ki jih je uvedla EU po invaziji ruskega predsednika Vladimirja Putina na Ukrajino februarja lani.

Vodilni kandidat AfD v Brandenburgu Andreas Kalbitz (desno), zvezni vodji AfD Alexander Gauland (na sredini) in Joerg Meuthen (levo) pred novinarsko konferenco. (Foto: epa)

Ipsosova raziskava, objavljena prejšnji mesec, je stranko ocenila z 22 odstotki. Vodja političnih in družbenih raziskav pri Ipsosu Robert Grimm je anketni uspeh AfD opisal kot “bobnenje”, pri čemer je opozoril, da so nemški državljani le redko “tako nezadovoljni z razvojem države, kot so zdaj”.

Vzpon priljubljenosti je v zadnjih nekaj mesecih povzročil volilni uspeh. Robert Sesselmann je z več kot 52 odstotki glasov junija postal prvi politik AfD, ki je zmagal v okrožju v Nemčiji, Hannes Loth pa je prejšnji mesec zmagal na prvih županskih volitvah stranke v nemški zvezni državi Saška-Anhalt.

Stranka se je prav tako uvrstila na drugo mesto na številnih nedavnih državnih volitvah, volilni uspehi pa so vodili do tega, da so glavne nemške stranke poskušale izobčiti AfD.

Nemški predsednik Frank-Walter Steinmeier je porast priljubljenosti stranke označil za “zaskrbljujoč” in skupino obsodil kot “vzpodbujevalce sovraštva”.

Nemški predsednik Frank-Walter Steinmeier (Foto: epa)

Vodja CDU Friedrich Merz je doživel močan odziv članov lastne stranke, potem ko je namigoval, da bodo njegovi strankarski kolegi morda morali sodelovati z AfD na občinski ravni, če bodo uspeh na volitvah še naprej spreminjali v volilne zmage.

Friedrich Merz (Foto: epa)

Vodja opozicije je bil opozorjen na sklep stranke, da nikoli ne bo sodeloval z AfD, potezo, ki bi lahko bila na koncu v škodo njegove stranke, če bi desničarska skupina še naprej črpala podporo osrednjih volivcev njegove stranke, očitno pa je videti, da je CDU spoznala, da koalicije brez AfD najbrž ne bo sposobna narediti.

I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Zakaj je Nova Slovenija polovico mandata zavlačevala z ustanovitvijo parlamentarne komisije?

"Preiskovalna komisija o Gen-I je ustanovljena! Skrajni čas je,...

Afera na Švedskem: Policistke spale s pripadniki migrantskih tolp in izdajale podatke

"Zelo resno je," je dejal premier Ulf Kristensen, potem...

V istem dnevu kar dvakrat napihal

Moški z območja Novega mesta je v Laškem fizično...