Zoran Janković pred preiskovalno komisijo: Kakšna je njegova vloga pri 5 milijard globoki luknji v slovenskih bankah?

Datum:

Pred preiskovalno komisijo, ki preiskuje zlorabe v slovenskem bančnem sistemu, bo zaslišan ljubljanski župan Zoran Janković.

Vse od ustanovitve preiskovalne komisije o ugotavljanju zlorab v slovenskem bančnem sistemu ter ugotavljanju vzrokov in odgovornosti za že drugo sanacijo bančnega sistema v samostojni Sloveniji, ki jo vodi poslanec SDS dr. Anže Logar, se je ime Zorana Jankovića izpostavilo v več pričanjih bankirjev, politikov in gradbincev.

Zadnji je pred dobrim tednom dni o njem govoril tudi nekdanji prvi mož Energoplana in njegovega projektnega podjetja Grep, ki je gradilo športni center Stožice, Zlatko Sraka. Povedal je, da mu je Janković ponudil pomoč pri prepričevanju bankirjev, da bi mu podelili vedno nove kredite, vendar se je temu uprl tedanji predsednik uprave NLB Božo Jašovič, ki je Sraki na enem od sestankov zabrusil: “Jaz ne rabim Jankovića tukaj, vi se sami pogajate.” Jankovič je bil tudi stalni gost pregrešno dragih kosil, ki so si jih vodilni možje pri gradnji Stožic tedensko privoščili – eno izmed kosil za štiri osebe je stalo kar 800 evrov, zraven pa so, seveda, sodili cigare in viski.

A Jašovič ni bi edini, ki je bil deležen Jankovićevih prošenj za kredite. Da ga je Janković klical, je pred preiskovalno komisijo septembra lani povedal tudi nekdanji predsednik Nove kreditne banke Maribor Matjaž Kovačič. “V zvezi s projektom Stožice me je ljubljanski župan Janković klical več kot enkrat in manj kot petkrat,” pa je dejal Marko Jazbec, nekdanji predsednik Kreditnega odbora v NLB.

Člani preiskovalne komisije so o političnih pritiskih spraševali tudi nekatere politike, denimo Alenko Bratušek. Spomnimo. Po državnozborskih volitvah leta 2011 Janković kljub relativni zmagi njegove Pozitivne Slovenije ni uspel sestaviti koalicije in zasesti mesta predsednika vlade. Je pa koalicijo sestavil Janez Janša in vodenje države prevzel v najtežjih časih po osamosvojitvi, v času več let trajajoče svetovne gospodarske in finančne krize – brezposelnost državljanov in zadolženost države sta skokovito naraščala, BDP pa silovito padal. Po letu dni pa je takratni predsednik Komisije za preprečevanje korupcije in sedanji minister za pravosodje Goran Klemenčič pompozno predstavil poročilo o premoženjskem stanju predsednika SDS –  vlada je padla, na prizorišče pa je prišla Alenka Bratušek. Ker je Janković ostal predsednik Pozitivne Slovenije, je nad vlado Bratuškove vseskozi viselo vprašanje, ali in v kolikšni meri je Janković tisti, ki vodi in kreira politiko takratne vlade. Bratuškova je sicer na zaslišanju pred meseci zatrjevala, da Janković nikoli ni vplival na njeno delo.

(članek je prvotno objavljen na sds.si)

Sorodno

Zadnji prispevki

Večina gospodarskih panog se v Sloveniji sooča s povečanim tveganjem

Večina panog se v Sloveniji sooča s povečanim tveganjem....

Ali Bruselj zahteva, da vlada pri imenovanju komisarke krši nacionalne postopke?

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen bi lahko...

“Kaviar socializem” v vsem svojem sijaju – Asta Vrečko v obleki za 724 evrov

Lahko je sočustvovati z lačnimi otroci v Gazi ali...

Janezu Janši vdrli v račun na družbenem omrežju X

Janez Janša je bil žrtev vdora v profil na...