Akademsko društvo Pravnik s kritiko nad odločitvijo DZ o priznanju Palestine

Datum:

Akademsko društvo Pravnik je ostro kritiziralo nedavno odločitev državnega zbora o priznanju Palestine, pri čemer so po njihovem mnenju kršili poslovniška pravila. Menijo, da so bila pri tej odločitvi pravila samovoljno kršena, kar vzbuja skrb o demokratičnosti in pravni državi. Pozivajo tudi k jasni opredelitvi do Hamasa.

                   

Društvo poudarja, da je zahteva opozicije za posvetovalni referendum, čeprav neobičajna, povsem legitimna in namenjena dodatnemu premisleku. Državni zbor bi moral to pobudo obravnavati skladno s poslovnikom, vendar je to storil takoj, s čimer je kršil pravila, piše Družina.

“V kolikor ustavno sodišče odločitve ne bo razveljavilo, bi ta precedens nudil nadaljnjo oporo za prisvajanje pristojnosti. Namreč v konkretnem primeru je predsednica državnega zbora z določanjem novih pravil uporabila večjo moč odločanja, kot jo ima dve tretjini navzočih poslancev, katerih soglasje se zahteva za spreminjanje poslovnika,” pravijo in menijo, da “takšno ravnanje spodkopava demokratični proces in je slaba popotnica za prihodnje delovanje državnega zbora, v katerem se z relativizacijo poslovniških določil vzpostavlja nedemokratična in zato nevarna parlamentarna praksa“.

Akademsko društvo Pravnik opozarja, da to predstavlja nevaren precedens, ki lahko vodi do nadaljnjega prisvajanja pristojnosti in ogroža demokratični proces.

Vlada je priznala teroristično entiteto kot državo.

Trdijo, da je “priznanje države enostranski pravni akt, s katerim države sprejmejo že obstoječe dejstvo kot skladno z mednarodnim pravom in ima deklaratoren učinek in ne pomeni nujno hkratnega priznanja njene vlade. Po mednarodnem pravu obstaja tudi institut (ne)priznanja vlade, njegova uporaba resda zadnja desetletja ni prepogosta, a po sprejeti Estradovi doktrini takšno ravnanje ne pomeni poseganja v notranje zadeve države. Ta ločen institut se običajno uporablja v primerih neustavnega prevzema oblasti v že priznani državi ali kadar pride do oboroženega upora, nelegitimne oblasti”.

Jasna opredelitev do Hamasa
“V primeru, da sprejeti akt v nadaljnjih postopkih ne bo razveljavljen, predlagamo, da se državni zbor opredeli, ali glede na pravkaršnje priznanje države Palestine to pomeni tudi priznanje Hamasa kot legitimne oblasti v Palestini in da se Slovenija ob priznanju Palestine (kot podpori ljudstvu) opredeli do (ne)legitimnosti (de facto) oblasti Hamasa, ki ga v EU že od leta 2001 štejemo za teroristično organizacijo v Gazi”.

Predlagajo, da se “Slovenija v izogib nejasnostim posluži instituta nepriznanja vlade in ob priznanju Palestine kot samostojne države jasno sporoči, da Hamasa ne priznava kot legitimne oblasti pravkar priznane države Palestine,” zaključujejo.

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki

Vročinski val je v Grčiji terjal smrtne žrtve, več pogrešanih

Vročinski val, ki je zajel Grčijo, je že terjal...

Golob si je obetal “selfie” z Dončičem, a ga je ta le bežno pozdravil

V javnosti še vedno odmeva počitnikovanja predsednika vlade Roberta...

Vrstijo se pozivi, naj šola izključi romskega nasilneža

Mineva teden dni od brutalnega napada romskega otroka na...

Razvoj ali stagnacija slovenskega gospodarstva?

Okoljska politika je postala središče za oblikovanje preostalih politik...