[Video] Med kandidati za varuha človekovih pravic tudi zloglasna bivša poslanka Jasna Murgel; koga bodo podprli v SDS?

Datum:

Obstajajo tri imena, ki lahko v nadaljevanju postopka dobijo podporo SDS, dokončno odločitev pa bodo v največji opozicijski stranki sprejeli v okviru poslanske skupine takrat, ko bo s strani predsednika republike v državni zbor posredovan uraden predlog.

Vodja poslanske skupine SDS Danijel Krivec se je danes udeležil posvetovanj pri predsedniku Republike Slovenije Borutu Pahorju o možnih kandidatkah in kandidatih za mesto Varuha človekovih pravic RS.  Posvetovanja so bila namenjena tudi uvodni izmenjavi mnenj o predlaganih kandidatih za sodnika Splošnega sodišča v Luksemburgu.
Na javni poziv predsednika republike je v roku prispelo 9 predlogov kandidatur za varuha človekovih pravic s pisnim soglasjem kandidatov in kandidatk. Po abecednem vrstnem redu so to: mag. Stanko Baluh, dr. Valerija Korošec, mag. Rajko Marković, dr. Jasna Murgel,  dr. Gorazd Pretnar, doc. dr. Jadranka Sovdat, Peter Svetina, dr. Rok Svetlič in dr. Franci Žohar.
Vodja poslank in poslancev SDS Danijel Krivec je v izjavi za medije povedal, da je predsedniku republike predstavil videnje Slovenske demokratske stranke glede kandidatur. “Ker se v poslanski skupini SDS dokončno o podpori kandidatu še nismo opredelili, sem to tako tudi predstavil. Obstajajo pa tri imena, ki lahko v nadaljevanju postopka dobijo podporo,” je povedal Danijel Krivec in dodal, da bodo v SDS “dokončno odločitev sprejeli v okviru poslanske skupine takrat, ko bo s strani predsednika republike v državni zbor posredovan uraden predlog”.

Vodja poslank in poslancev SDS je nadalje še dejal, da glede kriterijev za izbiro kandidata “ostajamo pri enakem stališču kot doslej, torej, da kandidat ni bil vpleten v kakršnakoli dejanja, ki bi mu izpodbijala kredibilnost”.

Na novinarsko vprašanje, ali je za SDS za varuha človekovih pravic sprejemljiv Peter Svetina, je Krivec odvrnil, da “lahko, vendar bomo videli v nadaljevanju”. Na dodatno novinarsko vprašanje, če sta bila dr. Svetlič in gospod Svetina vpletena v kakšna dejanja, da ne bi mogla biti na prioritetni listi SDS, pa je Krivec odvrnil, da ko bo uradni predlog za kandidata uradno posredovan, bodo v poslanski skupini SDS še dodatno preverili preteklo delovanje in “se bomo nato tudi odločili, koga podpreti”.

Za izvolitev varuha človekovih pravic je potrebna dvotretjinska večina glasov vseh poslancev, torej 60 ali več. Po posredovanju predloga kandidature za varuha človekovih pravic državnemu zboru je predvidena tudi javna predstavitev predlagane kandidatke oziroma kandidata še pred glasovanjem v državnem zboru.

J. G.

Sorodno

Zadnji prispevki

Razmisleki o prihodnosti Evropske unije

Včerajšnja slavnostna seja odbora za evropske zadeve je postregla...

Slovensko gospodarstvo v resnih težavah: Padec obsega storitev največji v EU

Ekonomija deluje v večletnih ciklih. Politiki, ki trdijo, da...

Avstrija: vladajoča Ljudska stranka bi za migrante uvedla DNK teste

Avstrijska vladajoča Ljudska stranka želi uvesti DNK teste, da...

Zakaj Italija ne zaupa v verodostojnost delovanja Slovenije

"Mi ne govorimo o legalnih migracijah, govorimo o ilegalnih...