Bo prijateljska stranka Madurovega režima podprla vojno napoved sosednji državi?

Datum:

Predsednik Venezuele socialist Nicolas Maduro se po zmagi na posvetovalnem referendumu o priključitvi pokrajine Essequibo, ki pripada sosednji državi Gvajani, očitno pripravlja na zasedbo omenjenega ozemlja. Bo prijateljska stranka venezuelskega režima, Levica, podprla ali obsodila njihove protipravne težnje po ozemlju sosednje države?

Essequibo je z nafto bogata pokrajina, venezuelske oblasti pa trdijo, da gre za ozemlje, ki je bilo Venezueli nezakonito odvzeto pred več kot sto leti. Maduro je že naročil državnim naftnim podjetjem, da izdajo dovoljenja za črpanje nafte iz omenjene regije. Prav tako je v državnemu zboru predlagal nov zakon, ki bi Essequibo razglasil za ozemlje Venezuele.

Gvajana v pripravljenosti

Oborožene sile Gvajane so v polni pripravljenosti, za pomoč pa je zaprosila tudi ZDA in Združene narode. Gvajanski predsednik Irfaan Ali je povedal, da je Gvajana pripravljena braniti svoje meje ter da je v pogovoru z ZDA in ZN opozoril  na nevarne in obupane poteze Madura, da na ozemlju Gvajane ustanovi novo venezuelsko državo. “Naša prva obrambna linija je diplomacija” je dejal za CBS Ali. Druge države, med njimi ZDA, Indijo in Kubo, je pozval, da naj Venezuelo usmerijo na pravo pot in tako zagotovijo, da slednja ne bo ravnala nepremišljeno in ogrozila miru v regiji.

Gvajanski predsednik Mohamed Irfaan Ali (Foto: EPA-EFE/ADAM GRAY)

“Se pa pripravljamo tudi na najhujši scenarij”, je dodal. “Pripravljamo se s svojimi zavezniki in prijatelji, da zagotovimo, da bomo lahko branili to kar je naše”. Gvajana tako pripravlja svojo vojsko na možno invazijo iz Venezuele, vendar pa njen predsednik poudarja, da si želi mirno rešitev zaostrovanj.

Maduro pripravlja teren za odcepitev

Venezuelske oblasti so pred dnevi sicer organizirale referendum, ki je imel pet vprašanj, med njimi tudi, če se državljani strinjajo, da se ustanovi na omenjenem gvajanskem ozemlju zvezna država Gvajana Essequibo, tamkajšnjem prebivalstvu pa podeli venezuelsko državljanstvo. Prav tako so na referendumu odločali, če je treba zavrniti pristojnost Meddržavnega sodišča (ICJ) pri razsojanju v tem obmejnem sporu. Na referendumu je 95 odstotkov volivcev glasovalo za invazijo na Gvajano.

Vir slike: Wikimedia

Maduro je ukazal pripravo novega zakona, ki bi priznal novonastalo venezuelsko državo in podelil prebivalcem venezuelska državljanstva. Poleg tega, da je naftnim podjetjem naročil, da začnejo z operacijami črpanja nafte, je ukazal tudi ustanovitev nove posebne vojaške enote, kar je povzročilo veliko zaskrbljenost pri sosedah Venezuele, Brazilija pa je na svoje meje z Gvajano in Venezuelo poslala vojaška vozila in enote.

Venezuela že dolgo trdi, da je bila odločitev Združenega kraljestva leta 1899, da to veliko regijo dodeli Gvajani nepravična. Trenutno se o zadevi odloča na Meddržavnem sodišču OZN, vendar pa Maduro trdi, da slednje nima pooblastil za razsodbo. Sodišče je sicer glede možnega priključevanja tujega ozemlja Venezuelo že opozorilo.

Zaostrovanje po odkritju nafte

Venezuelo je pri njenih trditvah in prizadevanjih, da gre za njeno ozemlje spodbudilo predvsem odkritje nafte v morju ob obali Esssequiba leta 2015. Stanje pa se je začelo zaostrovati letos septembra, ko je Gvajana organizirala dražbo za dovoljenja za črpanje nafte na tem področju. Tudi sicer se Gvajana zanaša pri svojem gospodarstvu predvsem na produkcijo in izvoz naftnih produktov, zaradi česar je njeno gospodarstvo eno najhitreje rastočih v regiji.

Glede na to, da je stranka Levica v preteklosti izrazila velike simpatije in podporo Madurovi vladavini smo na njih naslovili novinarsko vprašanje kako komentira trenutna zaostrovanja in ali podpira možno invazijo Venezuele na Gvajano. Če prejmemo odgovore jih bomo objavili za naše bralce.

A. S.

Sorodno

Zadnji prispevki

Ukradeni otroci v SFRJ in mame, ki iščejo resnico

Komisija DZ RS za peticije je po slabem letu...

Večina Slovencev odločno proti migrantskim centrom

V zadnji javnomnenjski raziskavi agencije Parsifal so anketirance vprašali,...

Največ denarja iz medijskega sklada za Odlazkove medije

Ministrstvo za kulturo je pod vodstvom Aste Vrečko iz...

Američani delajo več kot “neambiciozni” Evropejci

Evropejci so manj ambiciozni in ne delajo tako trdo...