Bolnišnice polne, smrti vse več, vladnih ukrepov pa ni od nikoder

Datum:

V zadnjih dveh mesecih je v Sloveniji umrlo malo manj kot 300 bolnikov, okuženih s Covid-19, oziroma pet smrti bolnikov s Covid-19 dnevno, kar je približno toliko kot v zadnjem valu epidemije spomladi 2022. Vlada Roberta Goloba oziroma ministrstvo za zdravje kljub temu za zdaj še ni sprejela nobenih ukrepov, s katerimi bi skušala zamejiti očitni novi val epidemije. Je vladajoče morda sram priznati, da Covida-19 ni mogoče zamejiti tako, da ga ignoriraš oziroma ljudem svetuješ, da se ga pozdravijo z D vitaminom, soncem in slano vodo? Spomnimo, da je prejšnja vlada pod vodstvom premierja Janeza Janše vlagala velike napore v različne kampanje z namenom, da bi se obvarovalo čim več življenj in da ne bi obremenili že tako preobremenjenega zdravstvenega osebja.

Covid-19 še vedno ostaja negotova grožnja z vedno novimi različicami, ki po vsej evropski regiji vztrajno nadaljuje svoj pohod in še naprej povzroča okužbe, hospitalizacije in smrti. Gre zaskrbljujoč scenarij, ki povečuje tveganje za ranljivo prebivalstvo in dodaten pritisk na zdravstvene storitve.

Zaradi porasta števila okuženih zaradi gripe in Covida-19 se v bolnišnicah polnijo infekcijski oddelki. Že od prejšnjega četrtka zvečer tako v UKC Ljubljana beležijo izjemno veliko število obiskov urgentnih bolnikov, ki potrebujejo prvo pomoč zaradi respiratornih obolenj – gripe, respiratornega sincicijskega virusa (RSV), Ccovida-19 in pljučnice. Posledično se je na urgenci infekcijske klinike in na internistični prvi pomoči podaljšal čas zdravstvene obravnave. Zato so v UKC aktivirali vse prostorske vire v skladu s protokolom za povečan priliv bolnikov na urgenco in razglasili rumeni alarm, in sicer z osredotočenostjo na hitrejšo zdravstveno obravnavo in nameščanje bolnikov na vse razpoložljive posteljne kapacitete kliničnega centra, so sporočili iz UKC.

Foto: UKC

Po poročanju TV Slovenija pa so trenutno zasedene vse postelje v mariborskem kliničnem centru in ptujski bolnišnici. Množično zbolevajo tudi tamkajšnji zaposleni. Na mariborskem oddelku za infekcijske bolezni in vročinska stanja so trenutno več kot 100-odstotno zasedeni. Najprej napolnijo ta oddelek, nato tudi ambulante prostore čez noč spremenijo v bolnišnične, je pojasnila predstojnica oddelka Božena Kotnik Kevorkijan. Da postelje čim prej sprostijo, bolnike odpustijo v domačo oskrbo takoj, ko ne potrebujejo več zdravljenja s kisikom. »Samo v teh strogo prazničnih dneh smo imeli 150-odstotni obrat bolnikov. To se pravi, da je bilo 150 odstotkov sprejetih, kot imamo postelj, in seveda toliko tudi odpuščenih,« je dejala Kotnik Kevorkijan. Prevladujejo gripa, Ccovid-19 in druge virusne bolezni. Množično zbolevajo tudi zaposleni. »Gripa je, niso vsi cepljeni, ne upoštevajo vsi vseh izolacijskih ukrepov. Tu smo na infekcijskem oddelku mogoče malo na boljšem. Zdravniki smo 100-odstotno cepljeni,« je dodala.

Tudi na ptujskem internem oddelku že mesece primanjkuje postelj. »Še večji problem je precejšnja odsotnost zaposlenih. Te respiratorne okužbe zdaj, tako rekoč od začetka decembra, res kosijo med nami,« je dejal strokovni direktor ptujske bolnišnice Teodor Pevec. Posledično jim na vsakem oddelku manjka kar tretjina, predvsem negovalnega osebja.

Dr. Mateja Logar: Rešijo nas lahko le splošni ukrepi, kot je cepljenje proti gripi in Covid-19

Dr. Mateja Logar, infektologinja na UKC Ljubljana, je za Novo24TV povedala, da je trenutno zaznati “nekaj več covidnih pljučnic, kot smo jih videvali v zadnjem letu in pol.” “Na to so opozarjali tudi že pri WHO (Svetovna zdravstvena organizacija) in ameriški CDC (Centers for Disease Control and Prevention, Centri za nadzor in preprečevanje bolezni, op.p.), da so novejše različice po poteku nekoliko težje in da je možno, da bomo ponovno videvali več prizadetosti spodnjih dihal.” V zadnjih dveh mesecih je sicer v Sloveniji umrlo malo manj kot 300 bolnikov okuženih s Covid-19 oziroma pet smrti bolnikov s Covid-19 dnevno, kar je približno toliko kot v zadnjem valu epidemije spomladi 2022. Logarjeva ob tem dodaja, da večina okužbo preboleva v blažji obliki. “Opažamo, da se učinek cepljenja, če nismo prejeli poživitvenih odmerkov seveda zmanjšuje in je tudi to eden izmed razlogov, da poteka bolezen, poleg spremembe samega virusa nekoliko težje.

Glede naravnega zdravljenja Covid-19 z D vitaminom in morsko vodo je Logarjeva komentirala, da se je “D vitamin v vseh raziskavah izkazal za popolnoma neučinkovitega za zdravljenje Covid-19“. “Seveda pa je D vitamin pomemben za normalno delovanje našega imunskega sistema.” Rešijo nas lahko le splošni ukrepi, kot je cepljenje proti gripi in Covid-19 za celotno populacijo, zlasti za starejše od 60. let, je prepričana Logarjeva. “Za oboje je še vedno smiselno, da se cepimo. Če že ne preprečimo, pa vsaj zelo omilimo potek bolezni.” Med ukrepi je omenila tudi testiranje ob simptomih in da bolni ostanejo doma, nošenje zaščitnih mask, higiena, prezračevanje in aktivnosti na prostem.

V naslednjih dneh in tednih še vedno pričakujemo veliko število bolnikov s Covid-19. Ob tem pričakujemo porast števila okužb z gripo, najprej v splošni populaciji, potem tudi v bolnišnicah, tako da bo problematika bolnikov in nameščanje bolnikov ostala vsaj še do dva meseca zelo aktualna,” je napovedala Logarjeva.

Vladnih ukrepov od nikoder

1. novembra smo po podatkih Covid sledilnika v Sloveniji od začetka epidemije koronavirusa beležili 9529 umrlih s covidom, 27. decembra pa že 9822 oziroma 293 več. Ker vlada za zdaj ni sprejela nobenih ukrepov, s katerimi bi skušala zamejiti očitno nov val epidemije, smo jim poslali novinarsko vprašanje, kdaj in če sploh se bodo lotili te problematike.

Foto: STA

Je vladajoče morda sram priznati, da Covida-19 ni mogoče zamejiti tako, da ga ignoriraš oziroma ljudem svetuješ, da se ga pozdravijo z D vitaminom, soncem in slano vodo? Spomnimo, da je prejšnja vlada pod vodstvom premierja Janeza Janše vlagala velike napore v različne kampanje z namenom, da bi se obvarovalo čim več življenj in da ne bi obremenili že tako preobremenjeno zdravstveno osebje.

Ministrstvo za zdravje odgovarja: Zbolela oseba naj v času okužbe ostane doma!

“Na Ministrstvu za zdravje redno spremljamo epidemiološko situacijo vseh nalezljivih bolezni, kamor spada tudi Covid-19. Na tem področju tesno sodelujemo s strokovnjaki, epidemiologi z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), ki redno spremljajo epidemiološko sliko v državi in širše ter na osnovi le-te pripravljajo strokovna priporočila za zajezitev širitve nalezljivih bolezni.

Ministrstvo v primeru širitve Covida-19 tako sledi priporočilom stroke NIJZ, ki trenutno priporoča upoštevanje splošnih higienskih priporočil, kot so higiena rok, kihanja in kašlja, ohranjanje medosebne razdalje, cepljenje proti gripi in Covidu-19 (še posebej za ranljive skupine), prezračevanje zaprtih prostorov in uporabo zaščitnih mask, kjer je to potrebno in smiselno. Zbolela oseba naj v času okužbe ostane doma.

Za več informacij v zvezi s  situacijo v Sloveniji in načrtovanimi ukrepi se, prosimo, obrnite na NIJZ.

Dodajamo še povezavo na novico, kjer so zapisani svetovani ukrepi: https://www.gov.si/novice/2023-12-20-okuzbe-dihal-v-porastu-med-prazniki-poskrbimo-tudi-za-svoje-zdravje/

Za več informacij svetujemo tudi spremljanje spletne strani NIJZ: https://nijz.si/nalezljive-bolezni/koronavirus/spremljanje-okuzb-s-sars-cov-2-covid-19/”

P.J.

Sorodno

Zadnji prispevki

Janša: Levica svoje namene skriva kot kača noge

"Levica zato svoje namene skriva kot kača noge. Zavija...

Dr. Rupel: Višegrad je odgovor v primeru razpada EU na jedro in periferijo

Ob 20. obletnici vstopa Slovenije v EU, ki smo...

Je Švica v nas prepoznala “drugo Švico”?

Intervju s predsednikom vlade Robertom Golobom v sobotni prilogi...

[Video] Kako so na ZDF skrajne islamiste prekrstili v skrajne desničarje

Nemška državna televizija ZDF je popravila lažno poročanje o...