Časnik Delo z manipulativno anketo širi prorusko propagando – “mir” za vsako ceno. Družba ima res kratek spomin: leta 1938 se je zgodil zloglasni Münchenski sporazum, ko so velesile dele Češkoslovaške podarile Hitlerjevi Nemčiji brez soglasja in prisotnosti žrtev. Na podoben način bi danes delili Ukrajino. V kakšen “mir” pelje takšen “pakt s Hudičem”, pa zelo dobro vemo iz zgodovine …
“Zgodovina je učiteljica življenja,” pravi pregovor, ki je dandanes, v luči vojne v Ukrajini, več kot na mestu. Žal kolektivni travmatični spomini počasi bledijo, saj so od 2. svetovne vojne in dogodkov, ki so predstavljali uvod vanjo, minila že desetletja.
Vse za “mir”: Ukrajino bi delili kot Češkoslovaško
Prav zato je potrebna kratka lekcija iz zgodovine: med vojaškimi silami Evrope je bil v noči z 29. na 30. september 1938 podpisan zloglasni Münchenski sporazum.

Z njim si je nacistična Nemčija prisvojila obmejne dele Češkoslovaške, t. i. Sudete, ozemlje, naseljeno pretežno s sudetskimi Nemci. Sporazum je bil dosežen s pogajanji na konferenci v Münchnu, kjer so brez prisotnosti Češkoslovaške razpravljali o prihodnosti Sudetov v luči zahtev nemškega kanclerja Adolfa Hitlerja.
Tudi danes razmere rešujejo brez Ukrajine …
Podpisali so ga Hitler, predsednik francoske vlade Édouard Daladier, britanski ministrski predsednik Neville Chamberlain in Benito Mussolini, predsednik italijanske vlade … Tudi danes situacijo v Ukrajini pogosto rešujejo brez Ukrajine (ZDA skupaj z Rusijo). V javnosti poudarjajo, da na vzhodu in jugu živijo “ruskojezični” prebivalci, in s tem opravičujejo zasedbo ukrajinskih ozemelj.

Bomo priča gnilemu kompromisu z alter Hitlerjem – Putinom?
Prav tako se, podobno kot pred 2. svetovno, pojavlja retorika o “miru za vsako ceno”. Po mnenju nekaterih je treba pristati na gnile kompromise z alter Hitlerjem – Vladimirjem Putinom, sprejeti vse njegove kršitve mednarodnih sporazumov (Budimpeštanskega memoranduma itd.) in nedotakljivosti državnih meja ter na posledično rušitev po 2. svetovni vojni ustaljenega svetovnega reda.
Prav takšno propagando preko ene zadnjih anket širi časnik Delo, kjer so anketirancem zastavili vprašanje glede vojne v Ukrajini oziroma jih povprašali, ali je “treba storiti vse za mir” ali pa “podpirati nadaljnjo vojno”. Gre za perverzno manipulacijo.
Vprašanje, ki bi ga leta 1944 postavilo glasilo socialistične zveze delovnega ljudstva @delo glede vojne v Evropi:
– storiti vse za mir s Hitlerjem
– podpirati nadaljno vojno https://t.co/QwAHX0keNb— Mitja Irsic (@MitjaIrsic) April 16, 2025
Brez trdnih varnostnih jamstev mir nima nikakršnega smisla
Seveda si vsak normalen človek želi miru, vprašanje pa je, ali ne bo ta mir peljal v še hujšo vojno tragedijo. Zgodovina nas uči, da uspeh diktatorje dodatno motivira. Brez jasnih varnostnih zagotovil oziroma konkretnih tujih mirovnih sil takšen mir nima nobenega smisla. Še enega Budimpeštanskega memoranduma ne potrebujemo.
Domen Mezeg