Dr. Rupel: Schäuble je bil junak nemške politike

Datum:

V torek je v 81. letu umrl nekdanji nemški notranji in finančni minister in predsednik bundestaga Wolfgang Schäuble. Ob smrti krščanskega demokrata so se oglasili vidni evropski politiki, med njimi predsednica evropske komisije Ursula von der Leyen, ki je zapisala, da je njegova smrt velika izguba za Nemčijo in Evropo. Za izjavo smo prosili nekdanjega zunanjega ministra dr. Dimitrija Rupla, ki ga opiše kot moža s strogimi pogledi in junaka nemške politike. 

“Wolfgan Schäuble je bil eden najpomembnejših nemških politikov konservativne usmeritve, eden od voditeljev stranke CDU, sodelavec Angele Merkel in Helmuta Kohla,” uvodoma pove Dimitrij Rupel

Nekdanji zunanji minister pojasni, da je Schäuble postavl svetovno znan, ko sta s kolegom Karlom A. Lamersom napisala “Schäuble-Lamers paper”, tekst, ki je v zvezi s širitvijo Evropske unije še vedno aktualen. Pišeta, da je potrebno ob širitvi EU (dokument je nastal leta 1994), razmisliti, kako razporediti države v t.i. jedro, v katerem bi bile stare, prve članice EU, preostanek držav pa v drugo skupino oz. periferijo. “Skupaj z Lamersom sta predlagala, da naj bi preuredili pogodbe EU tako, da bi EU lahko racionalno funkcionirala in je predvidel celo vrsto sprememb, ki so se nato pojavljale v različnih oblikah na raznih konferencah, konvencija itd. Skratka, ta debata se vleče vse do današnjega dne, ko je aktualno vprašanje glasovanja s kvalificirano večino. Schäuble je torej že leta 1994 predvidel, da bodo problemi z delovanjem EU. Temu problemu je posvetil veliko pozornosti,” pove Rupel.

Hkrati ga opiše tudi kot junaka nemške politike, saj je bil žrtev poskusa atentata s strani radikalcev, nasprotnikov meščanske, moderne nemške politike. Po tistem poskusu atentata, pred več kot tridesetimi leti, je ostal hrom.  

Nekdanji zunanji minister Dimitrij Rupel. (Foto: STA)

Rupel se nemškega politika spominja tudi kot strogega politika, z neizprosnimi pogledi na finančnem področju. “Kot nemški finančni minister je bil eden tistih, ki je zahteval uravnovešeno finančno bilanco,” pove Rupel.

Poslanec z najdaljšim stažem
Schäuble velja za eno najpomembnejših osebnosti nemške politike. Bil je vodja poslanske skupine CDU/CSU, vodja CDU (Krščansko-demokratske unije), imel je najdaljši poslanski staž v bundestagu (v klopeh katerega je sedel od leta 1972 naprej), kateremu je tudi predsedoval do leta 2021. Igral je ključno vlogo pri ponovni združitvi Nemčije leta 1990 po padcu berlinskega zidu. Mesto ministra je zasedel v vladi Helmuta Kohla, kot tudi v vladi Angele Merkel. V zadnjih letih pa smo ga poznali predvsem kot nemškega finančnega ministra, zahtev po varčevalni politiki in uravnoteženem proračunu, zaradi česar si v prezadolženi Grčiji ni prislužil veliko simpatij.

Janša: Slovenija je imela njegovo podporo pri osamosvojitvi
Preminulega nemškega državnika so se spomnili številni aktivni politiki. Predsednik SDS je na socialnem omrežju X zapisal, da je bil Schäuble skupaj z nekdanjim kanclerjem Kohlom arhitekt ponovne združitve Nemčije in borec za svobodno Evropo. “Slovenija je imela njegovo podporo v našem boju za neodvisnost […] Izgubili smo resnično velikega demokrat, konservativnega, velikega moža,” je zapisal Janez Janša.

Madžarski predsednik vlade Viktor Orban je preminulega politika opisal kot “vizionarskega nemškega politika, velikega evropskega državnika in resničnega prijatelja Madžarske”, francoski predsednik Emmanuel Macron kot prijatelja Francije, trenutni nemški kancler Olaf Scholz iz vrst socialdemokratov pa kot “ostrega misleca, strastnega politika in bojevitega demokrata”.

Žiga Korsika

Sorodno

Zadnji prispevki

Vaterpolisti Triglava dosegli največji klubski uspeh slovenskega vaterpola

Vaterpolisti Triglava iz Kranja so v evropskem pokalu zasedli...