Včeraj je v spanju preminil nekdanji predsednik Evropske komisije, utemeljitelj projekta skupne evropske valute. Jacques Delors, socialist, pa je bil tudi podpornik obstanka Jugoslavije, kar pojasni včerajšnje misli slovenskega političnega vrha.
Zunanja ministrica Tanja Fajon je denimo zapisala: “Poslovil se je nekdanji predsednik Evropske komisije, evropski poslanec & francoski politik Jacques Delors. Bil je Evropejec z veliko začetnico. Živel je Evropsko unijo, njegove ideje pa so bile navdih številnim prelomnim dogodkom, ki so pripeljali do EU, kot jo poznamo danes.”
Oglasila se je tudi predsednica države Nataša Pirc Musar: “Ob izgubi Jacquesa Delorsa njegovim bližnjim izražam iskreno sožalje. Njegov izjemen prispevek k združeni Evropi bo vedno ostal v naših srcih.”
Jugoslovanski vladi ponudil 5 milijard
Delors je v vrste socialistov vstopil leta 1974. Med najvišjimi funkcijami, ki jih je zasedal, velja omeniti, da je bil v letih 1979 in 1981 evropski poslanec, nato pa finančni minister v Mittarrandovi vladi v letih 1981 in 1984. Njegova najvišja funkcija je bila seveda predsednik Evropske komisije med leti 1985 in 1995. Na evropskem parketu je odigral vlogo arhitektka moderne Evrope. Med drugim je eden zaslužnih za uvedbo evra, v njegovem času je nastal tudi projekt Erasmus. Ni pa imel popolne podpore političnih velikanov svoje generacije. Medtem ko ga je podpiral nemški kancler Helmut Kohl, je njegovo delo naletelo na odpor železne dame, predsednice britanske vlade Margaret Thatcher.
Delors pa je bil, kot je izpričal sam Milan Kučan, velik podpornik Jugoslavije. Njegovo vodenje Evropske komisije je sovpadalo z razpadom nekdanje države. To je obiskal še pred razpadom, v Beogradu je tedanji Markovićevi vladi ponudil 5 milijard dolarjev za načrtovane gospodarske reforme, poroča Jutranji list. Denar bi po Delorsovem mnenju ponovno oživil upehano gospodarstvo, preprečil konflikte in ohranil Jugoslavijo.
Tudi hrvaški zgodovinar Tvrtko Jakovina piše, da sta bila leta 1991 tako Delors, kot tudi luksemburški premier Jacques Santer, pripravljena podpreti pristop Jugoslavije k tedanji evropski skupnosti ob hkrati pomoči 4,5 milijard dolarjev, namenjenih reševanju strukturnih problemov države.
Ž. K.