Ekonomist Bohinc: Vlada iz afere v afero ustvarja pesimizem v gospodarstvu

Datum:

Gospodarska klima v Sloveniji se je tako na mesečni kot na letni ravni ponovno poslabšala, poroča Urad za makroekonomske analize in razvoj (Umar). Da so za to razlogi predvsem notranji in povezani s politiko in dogajanjem okoli trenutne vlade, meni ekonomist Primož Bohinc. “Vlada sprejema ukrepe, ki ne izboljšujejo kvalitete poslovnega okolja v Sloveniji, temveč ga zaostrujejo.” Poleg tega Umar napoveduje letos nižjo gospodarsko rast od pričakovane, konec leta pa pričakuje zopet okrepitev inflacije zaradi določenih ukrepov vlade.

Zadnje napovedi Umarja dokazujejo, da gospodarstvo drago plačuje račune za vladanje vlade Roberta Goloba, ki je pravzaprav vojno gospodarstvu napovedala še pred izvolitvijo.

Vlada ne dela v smeri razbremenitve gospodarstva, za boljše delovanje, ampak napovedujejo nove davčne obremenitve, “ker morajo najti nove vire za polnjenje proračuna, ki ni razvojno naravnan, ampak se proračuna sredstva porabljajo za t. i. mehke projekte, ki ne prinašajo novih zaposlitev, ne zvišujejo dodane vrednosti”, pravi Primož Bohinc in dodaja, da vlada iz afere v afero in posledično s svojo nizko podporo ustvarja pesimizem med podjetniki, investitorji in tudi potrošniki. “Podjetniki se selijo v tujino ali zamikajo svoje investicije. Pol države stavka … In še bi lahko naštevali. Vse navedeno negativno vpliva na gospodarsko klimo v državi.”

Vrednost kazalnika gospodarske klime se je marca na mesečni ravni ponovno znižala, nižja je bila tudi medletno. V primerjavi s februarjem se je zaupanje znižalo v storitvenih in predelovalnih dejavnostih ter v trgovini na drobno. Višje je bilo le v gradbeništvu, med potrošniki je ostalo na podobni ravni. V primerjavi z lanskim marcem je bilo zaupanje nižje v vseh dejavnostih, ob umirjanju cenovnih gibanj pa višje le pri potrošnikih, kjer še naprej ostaja precej bolj pod dolgoletnim povprečjem kot v letih pred epidemijo, poroča UMAR.

Beležimo rekordne številke pri podjetjih, ki gredo v stečaj
Da ima vlada škarje in platno v rokah, še pravi Bohinc. “Vlada bi morala reformirati poslovno okolje z zmanjšanjem administrativnih ovir, poenostavitvijo postopkov in zmanjšanjem birokratskih stroškov za podjetja,” To lahko spodbudi investicije in ustvari več delovnih mest. Na ta način bi privabila tudi nove tuje investitorje ali ustanavljanje zagonskih podjetij, ne pa, da se dogaja, da beležimo rekordne številke pri podjetjih, ki gredo v stečaj, je kritičen ekonomist. “Vlada lahko s pomočjo drugačne fiskalne politike, kot so znižanje davkov ali povečanje javnih izdatkov, spodbudi gospodarsko aktivnostjo. To lahko vključuje pametne naložbe v infrastrukturo, ki ustvarjajo nova delovna mesta in spodbude za podjetja, da vlagajo in inovirajo.”

Bohinc pričakuje še slabšo gospodarsko rast
Spomladanska napoved gospodarskih gibanj 2024 Umarja je, da bo gospodarska rast letos manjša od pričakovane: “Gospodarska rast se bo letos okrepila (2,4 %), vendar nekoliko manj, kot smo predvidevali jeseni (2,8 %), poroča Umar. Bohinc pravi, da sam pričakuje, da bo rast še manjša. Gospodarska rast je namreč tesno povezana s gospodarsko klimo, zato je glede na stanje “napoved dokaj optimistična”.

Robert Golob (Foto: Borut Živulović/Bobo)

Bodo visoke cene energentov ponovno generator inflacije?
Umar je še napovedal, da se bo inflacija letos postopoma umirjala, konec letošnjega oziroma v začetku prihodnjega leta pa se bo znova okrepila, in sicer zaradi izteka ukrepov za zajezitev visokih cen energentov. “Po mojem védenju kljub ukrepom za zajezitev cen energentov gospodarstvo že sedaj preplačuje predvsem električno energijo, saj so cene na evropskih borzah bistveno nižje, kot so bile ob uveljavitvi ukrepov. Vlada naj ukrepe prilagodi trenutnim tržnim cenam in jih po potrebi modificira jeseni, ko bodo cene energentov spet višje, tako da bodo ukrepi dejansko smiselni, ne pa da bodo visoke cene generator inflacije,” še pravi Bohinc.

Vojna napoved gospodarstvu pod ideološkim vodstvom stranke Levica tako dobiva svojo pravo podobo tudi v gospodarskih kazalcih.

A. G.

Sorodno

Zadnji prispevki

Vaterpolisti Triglava dosegli največji klubski uspeh slovenskega vaterpola

Vaterpolisti Triglava iz Kranja so v evropskem pokalu zasedli...