[Ekskluzivno] Iz družbe Slovenski državni gozdovi odteka denar na vseh koncih!

Datum:

Na Nova24TV smo že poročali o sporni gradnji nove poslovne stavbe družbe v državni lasti SiGD v Kočevju, kjer je vrednost investicije narasla z začetnih 2,7 milijona evrov na skoraj sedem milijonov evrov, a to očitno še zdaleč ni edina afera. Kot nam je razkril dober poznavalec razmer v podjetju, naj bi SiDG z Zavodom za gozdove sklenili sporazum v vrednosti kar 280 tisoč evrov, ki naj bi bil poln fiktivnih postavk, po vsej verjetnosti pa s tem nameravajo krpati luknjo omenjenega zavoda, ki je poleti znašala milijon evrov, deloma so jo zakrpali pri finančnem in kmetijskem ministrstvu, manjkalo je le še 300 tisoč evrov. Prav tako naj bi se pri javnih dražbah hlodovine, ki jih izvaja SiDG dogajale nepravilnosti, med drugim naj bi bila izklicna cena postavljena pod ceno na ceniku, prav tako pa naj bi se nad zaposlenimi vršil mobing, s čimer jim je onemogočeno normalno delo.

Aferam v zvezi z družbo v stoodstotni državni lasti Slovenski državni gozdovi (SiDG) očitno ni videti konca, med drugim smo na Nova24TV že poročali o sporni gradnji nove poslovne stavbe Slovenskih državnih gozdov v Kočevju, kjer je vrednost investicije narasla z začetnih 2,7 milijona evrov na skoraj sedem milijonov evrov. Za spletni portal Nova24TV se je zdaj oglasil vir, ki je razkril kako iz SiDG pod vodstvom direktorja družbe in vplivnega člana DeSUS Zlatka Ficka odteka denar na vseh možnih koncih. SiDG je namreč sklenila sporazum z javnim Zavodom za gozdove Slovenije (ZGS) o sodelovanju pri skupni izbiri drevja za možni posek, pri pripravi podatkov za plan v letu 2020 in preliminarni plan gospodarjenja z državnimi gozdovi v letu 2021 pri označitvi meja parcel v lasti Republike Slovenije ter medsebojnim obveščanjem o tekočih delih v gozdovih, vrednost pa znaša kar 280 tisoč evrov.

SiDG prikrito financira ZGS, odlagališče odsluženih političnih kadrov z milijonsko luknjo
Kot poudarja naš vir, naj bi pri tem šlo za prikrito financiranje omenjenega javnega zavoda s strani SiDG, saj so izbira drevja za možni posek, priprava podatkov za plan v letu 2020, preliminarni plan gospodarjenja z državnimi gozdovi v letu 2021 in medsebojno obveščanje o tekočih delih v gozdovih že že plačane iz državnega proračuna. Prav tako naj bi bila označitev mej parcel v lasti Republike Slovenije pa je fiktivna postavka, saj je označitev mej v pristojnosti geodetske stroke.

Direktor Zavoda za gozdove Damjan Oražem (drugi z leve) in direktor SiDG Zlatko Ficko (drugi z desne). (Foto: STA)

Zdaj je jasno, kako bodo pri ZGD dobili 300 tisoč evrov, ki so jim manjkali še poleti
Takšno dogajanje je popolnoma smiselno, če le pomislimo, da je v zadnjem času postal pravo parkirišče za kadre, ki se v politiki s svojim delom niso izkazali, kakršen je nekdanji poslanec Liste Marjana Šarca Darij Krajčič, ki se je s položaja moral posloviti po kraji sendviča. ZGS sicer v zadnjem času stalno zmanjkuje denarja, kot so avgusta poročali pri Dnevniku, jim je za letošnje plače zaposlenih zmanjkalo kar milijon evrov, del manjkajočega denarja sta jim nato kmetijsko in finančno ministrstvo že odobrili, na slabih tristo tisočakov pa so še čakali. No, prav vrednost omenjenega sporazuma znaša približno 300 tisoč evrov. Kot je poročal Škandal24 je konec lanskega leta direktor ZGS Damjan Oražem sicer načrtoval odpustitev kar 15 odstotkov oz. 87 zaposlenih. Takšne prakse niso naključje, Oražem je namreč na funkcijo prišel decembra 2013, ko je predsednik Socialnih demokratov Dejan Židan razrešil njegovega predhodnika, ponovno pa je bil imenovan za direktorja zavoda 12. decembra.

Dejan Židan

Z malomarnim ravnanjem SiDG dela milijonsko škodo davkoplačevalcem
Tu pa še ni konec nenavadnega dogajanja v okviru družbe SiDG, kot nam je nadalje sporočil vir, naj bi družba, ki hlodovino prodajala na javnih dražbah, a z materialom naj bi ravnali skrajno malomarno, hlodovino naj bi pogosto pustili kar propadati. Prav tako se pojavljajo zapleti na javnih dražbah, ob eni priložnosti, ko so prodajali 37.068,30 kubičnih metrov hlodovine, so izklicno ceno postavili kar pri 1.775.391,86 evrih, pa čeprav bi glede na veljaven cenik in stroške prevoza morala biti cena postavljena pri 2.208.782,71 evrih. Razlika torej znaša 433.390,85 evrov, toliko pa znaša tudi škoda družbe SiDG v lasti Republike Slovenije, torej je bila škoda povzročena davkoplačevalcem. Le vprašamo se lahko, koliko denarja izmed omenjene razlike se je nateklo tudi v zasebne žepe. Poleg poslovodstva družbe svoje naj v tem primeru svoje naloge ne bi opravil niti nadzorni svet.

Slovenski državni gozdovi (Foto: STA)
Slovenski državni gozdovi (Foto: STA)

Ficko naj bi nad zaposlenimi izvajal mobing in jim onemogočal normalno delo
Da se družba dobesedno ruši sama vase priča tudi dejstvo, da naj bi Ficko nad zaposlenimi izvajal mobing in jim onemogočal normalno delo, kar je bilo že prijavljeno pristojnim organom, med drugim Inšpektoratu Republike Slovenije za delo. Kot smo na Nova24TV že poročali, je imela družba SiDG veliko vrhunskih strokovnjakov brez političnih vizitk tranzicijske levice. Ficko se je odločil to spreobrniti in začel rušilno rušiti razmerje med zaposlenimi. Z enim ciljem, da družba postane “bankomat” stranke Desus: “Namesto da bi družba Slovenski državni gozdovi d.o.o. predstavljala cvet strokovnjakov s področja gozdarstva iz cele Slovenije in zgled profesionalnega gospodarjenja z gozdovi, so predvsem zaposleni v centralnih službah, ki domujejo v drugih delih Slovenije, tarča intenzivnega šikaniranja in diskriminacije tako po vrednotenju njihovega dela, prevzemanju odgovornih funkcij v podjetju in zagotavljanju ustreznih delovnih pogojev.”

Razkriti del besedila, kjer je stranka DESUS za prilastitev SiDG imenovana kot “bankomat” omenjene družbe.

Rok Krajnc

Sorodno

Zadnji prispevki

[Video] Tako so palestinski skrajneži napadli nemškega ambasadorja

Nemški ambasador Oliver Owcza je pred dvema dnevoma obiskal...

ZNP: Politika se vse bolj meša v delo medijev

Združenje novinarjev in publicistov je pred 3. majem, svetovnim...

Za turistično križarjenje sta Gabrova in Golob lahko hvaležna Tretjemu rajhu!

Golob in Gabrova slovita po tem, da si privoščita...

Romunija prepovedala staršem, da otroka odtujujejo od drugega starša

Romunija je včeraj prva evropska država, ki je starševsko...