Evropska komisija je evropskemu poslancu Branku Grimsu poslala prvi uradni odgovor na njegova večkratna opozorila o očitni zlorabi pravosodja v Sloveniji, ki onemogoča predsednika SDS Janeza Janšo in opozicijske stranke na volitvah.
Predsednica EK Ursula von der Leyen je v pismu obširno predstavila nekaj načel, vendar na poslančeva vprašanja ni konkretno odgovorila. Nasploh se zdi pismo zelo posplošeno in bi ga lahko uporabili kot odgovor na katerokoli vprašanje.
Branko Grims je lanskega septembra v odprtem pismu Evropsko komisijo opozoril na zaskrbljujoče zlorabe pravosodnega sistema v Sloveniji, ki jih je mogoče obravnavati kot politično diskreditacijo. Osrednja tema njegovega pisma je bila obtožba proti Janezu Janši, ki jo Grims označuje za poskus diskreditacije.
V dolgem pričakovanju konkretnih odgovorov je Grims prejel odgovor, ki je bolj splošen. V njem je zapisano, da politične usmeritve Evropske komisije v obdobju 2024–2029 utrjujejo položaj demokracije in pravne države v središču Evropske unije ter poudarjajo, da bo njuna nadaljnja krepitev vsakodnevna naloga in dolžnost Evropske komisije. Evropska komisija je v svojem sporočilu poudarila, da je zavezana spoštovanju načela pravne države in redno spremlja stanje pravosodja v vseh državah članicah, in sicer vključno s Slovenijo. Letno poročilo o stanju pravne države za leto 2024, ki bo objavljeno 24. julija, bo znova zajelo razvoj dogodkov in priporočila za izboljšave slovenskega pravosodnega sistema. Komisija ne izreka pripomb o tekočih nacionalnih postopkih in v njih ne posreduje.


Zaščita demokratičnih procesov in vrednot ostaja prioriteta Evropske komisije, kot so zapisali pristojni. Ob tem so dodali, da je prejšnja komisija v okviru programa “nova spodbuda za demokracijo” spodbujala celovit odziv družbe na izzive in grožnje, s katerimi se sooča evropska demokracija, ob tem pa spoštovala ključna evropska načela. Med njimi so bila demokratična načela, poleg teh pa še temeljne pravice in pravna država.
V zaključku so poudarili, da komisija spremlja razmere v državah članicah, vendar nima splošne pristojnosti za posredovanje pri izvedbi volitev. Ugotovitev posebnih pogojev za izvedbo volitev je odgovornost posameznih držav članic, pri čemer morajo nacionalni upravni in sodni organi zagotavljati skladnost z zakonodajo in mednarodnimi standardi. Pri volitvah v Evropski parlament morajo biti nacionalni postopki usklajeni tudi z načeli, zapisanimi v aktu, ki ureja volitve poslancev Evropskega parlamenta in določa splošne neposredne volitve.
A. H.