Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v torek, 15. februarja 2022, potrdila, da bo EU diverzificirala, pri kom vse dobavlja zemeljski plin. Na tak način želijo zmanjšati odvisnost od uvoza ruskega zemeljskega plina.
V zadnjih mesecih naj bi se Evropska komisija pogovarjala z ZDA, Katarjem in Egiptom o povečanju dobave zemeljskega plina. Pogajanja naj bi stekla tudi z drugimi uvozniki utekočinjenega zemeljskega plina, kot sta Japonska in Južna Koreja.
Po trditvah predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen so zahvaljujoč tem pogajanjem v EU januarja 2022 uvozili okoli 10 bilijonov kubičnih metrov zemeljskega plina. EU naj bi ravno tako od leta 2014 razširila plinovod in povečala kapacitete zemeljskega plina, ki ga uvozi iz Rusije.
“Naši modeli zdaj kažejo, da bi v primeru zmanjšanja zalog zemeljskega plina in nadaljnjega zmanjšanja zalog plina s strani Gazproma bili na varnem,” je ocenila von der Leyenova.
Kar 90 odstotkov vsega plina pride iz Rusije
Vsemu navkljub predsednica Evropske komisije priznava, da je EU še vedno hudo odvisna od ruskega zemeljskega plina. Če bi se Rusija odločila, da zapre “pipico” v odziv na zahodne sankcije, bi tu hudo prizadelo države članice EU. Trenutno iz Rusije pride kar 90 odstotkov vsega zemeljskega plina v EU. 40 odstotkov ga dobavi ruski energetski gigant Gazprom.
S tem v mislih si von der Leyenova želi, da bi čim hitreje prišla pomlad in z njo zvišanje temperatur, zaradi česar več ne bi bilo tolikšne zahteve po gretju. Po poročanju Remix News je predsednica EK v primeru vojaške agresije na Ukrajino zagrozila s hitrim maščevanjem v obliki sankcij.
Ivan Šokić