Premier Robert Golob je danes v Državnem zboru odgovarjal na vprašanja poslancev o aktualnih temah, ena izmed perečih pa je zagotovo anomalije v novem plačnem sistemu, ki so se začele pojavljati v praksi. Janez Cigler Kralj je izpostavil, da je premier obljubljal višje plače, a očitno le za visoke funkcionarje, saj so tiste, ki so v najnižjih plačnih razredih, presenetile celo nižje plače kot pred “reformo”. Golob jih pri tem cinično poziva, da če so njihove plače znižane, naj se obrnejo na ministrstvo za javno upravo.
Vodja poslancev NSi Janez Cigler Kralj je v začetku premierja povprašal glede reforme sistema plač v javnem sektorju in opozoril na primere uslužbencev, objavljene v medijih, ki so po prvem povišanju prejeli nižjo plačo. Izpostavil je namreč razkorak med obljubami vlade in realnostjo povišanja plač v javnem sektorju, ki so začele veljati v začetku leta 2025. Po njegovih besedah so obljube Roberta Goloba zvišale pričakovanja številnih zaposlenih, ki so upali na znatno izboljšanje plač, še posebej tistih v nižjih plačnih skupinah, ki so pričakovali dostojno plačilo za svoje delo. Obljubljeno je bilo tudi, da v javnem sektorju nihče več ne bo imel nižje plače od minimalne, obenem pa večje in pravičnejše nagrajevanje tistih, ki delajo dobro in več.
Ob tem je poslanec opozoril, da je bil cilj reform plač tudi privabiti mlade v ključne sektorske službe, kot sta dolgotrajna oskrba in zdravstvo, kjer so posebej zaznali pomanjkanje kadrov. Vendar pa se realnost za januar in februar 2025 ni ujemala z obljubami.
Zadovoljni so zgolj visoki funkcionarji
Cigler Kralj je poudaril, da so povišanja plač pridobili predvsem vodstveni delavci, direktorji javnih zavodov in nekateri funkcionarji, medtem ko so zaposleni na nižjih delovnih mestih, kot so policisti, učitelji in zdravstveni delavci, večinoma ostali nezadovoljni. “Nekateri so zaradi ukinjenih posebnih dodatkov dobili celo manj kot pri decembrski plači,” je dejal ter dodal, da se številni počutijo izigrani in opeharjeni. Na koncu je vprašal, kdaj se bo vlada opravičila tem zaposlenim in kdo bo prevzel odgovornost za nastalo situacijo.
“Kriva je vlada Janeza Janše”
Robert Golob je v svojem odgovoru povedal, da je vlada na prvo mesto postavila skupino J, to so najslabše plačani zaposleni v javnem sektorju. Povedal je, da je plačna reforma dosegla skoraj 1.880 tisoč zaposlenih v širši javni upravi, katerih osnovna plača je bila nižja od minimalne, kar pomeni, da je država doplačevala do minimalne plače. “Oni so res prejeli izplačilo v višini minimalne plače, ampak hkrati nobeno napredovanje ni štelo, noben dodatek ni štel na uspešnost,” je dodal. Po besedah Goloba je bila ta situacija posledica vlade Janeza Janše.

Se obeta naval tistih, ki so prejeli manjšo plačo?
Golob je v nadaljevanju pozval vse, ki menijo, da so njihove plače znižane ali da niso nad minimalno, naj se obrnejo na ministrstvo za javno upravo. “Pozivam vse, ki menijo, da se jim je osnovna bruto plača znižala, ali je pod minimalno, da se obrnejo na ministrstvo za javno upravo, kjer je ustanovljena delovna skupina, ki se ukvarja s tem, kako izravnati morebitne odklone, če je do njih prišlo, da se jih čim prej odpravi, da je osnovni cilj čim prej dosežen, najkasneje pa z oktobrom, pri drugem povišanju,” mu je odgovoril Golob.
Svoboda govora po Golobu … poveš resnico glede mizerije najnižjih plač v JS, pa se vsujejo žalitve in bruhanje žvepla. Imam svoje meje in svoje dostojanstvo. Naj se sami s sabo pogovarjajo. pic.twitter.com/l5cgKAUxjq
— Janez Cigler Kralj (@jciglerkralj) March 28, 2025
Cigler Kralj je ob koncu zahteval, da DZ opravi razpravo o tej temi, po več očitkih iz Svobode, da je bil pri svojem nastopu nespoštljiv do premierja, pa je Cigler Kralj napovedal obstrukcijo nadaljevanja seje poslancev NSi. “Ne bomo vas več motili pa boste sami lahko velika srečna družina,” je zaključil.
A. G.