Sodišče v Osijeku je nekdanjega vodjo jugoslovanske protiobveščevalne službe KOS Aleksandra Vasiljevića v odsotnosti obsodilo na 20 let zaporne kazni za zločine na območju Hrvaške in Srbije. Konec 80. let prejšnjega stoletja je bil tudi vodja vojaškega pregona v procesu proti četverici JBTZ v Sloveniji. Slovenska sodišča doslej niso obsodila nobenega generala JLA za zločine na slovenskih tleh v času osamosvojitvene vojne leta 1991.
V ponedeljek je sodišče v Osijeku na 20 let zapora obsodilo nekdanjega šefa KOS Aleksandra Vasiljevića za zločine nad hrvaškimi civilisti in vojnimi ujetniki v taboriščih na območju Srbije in Hrvaške. Sojeno mu je bilo v odsotnosti.
Vasiljević je bil spoznan za krivega, da je kot načelnik oktobra 1991 ustanovil taborišča za vojne ujetnike v krajih Begejci, Stajićevo, Sremska Mitrovica, Niš in Stara Gradiška, kamor so zaprli civiliste in več sto ujetih pripadnikov hrvaške vojske. Vasiljeviću je sodišče uspelo dokazati, da je kot odgovorna oseba vedel, da so njegovi podrejeni vojne ujetnike mučili in ubijali. Spoznan je bil za krivega za smrt 19 ljudi, številni preživeli so dobili težke in trajne posledice, ženske se je posiljevalo. Sodišče je imelo za obsodbo dovolj prič, dokumentacije in drugih dokazov, da je utemeljilo tako pomembno odločitev.
Slovenska sodišča nobenega izmed napadalcev na našo državo v času osamosvojitvene vojne niso procesirala, čeprav je bilo vloženih več ovadb z zadostnimi dokazi za storjene zločine. Tožilstvo in sodstvo kot podaljšana roka politike in nekdanjega režima še vedno sodelujeta pri obrambi tistih, ki so dokazano delovali proti slovenski državi, jo razoroževali in celo napadali. Le hrvaškemu pravosodju se lahko zahvalimo, da je popravilo del krivic iz preteklosti.
Andrej Žitnik