Human Rights Watch priznal, da so za bombardiranje bolnišnice v Gazi odgovorni Palestinci

Datum:

Potem ko smo lahko dlje časa poslušali pripoved, da naj bi bil Izrael kriv za bombardiranje bolnišnice, ki je tudi spodbudila množične antisemitske demonstracije po vsem arabskem svetu, mednarodna človekoljubna organizacija Human Rights Watch po šestih tednih vendarle poroča o dokazih, da so Palestinci bombardirali lastno bolnišnico.

V zvezi z eksplozija v bolnišnici Al-Ahli, 17. oktobra, so Palestinci trdili, da je napad posledica izraelskega zračnega napada, medtem ko je Izrael trdil, da ga je povzročila neustrezna izstrelitev palestinske rakete.

Ministrstvo za zdravje v Gazi je sporočilo, da je bilo v napadu na bolnišnico ubitih 471 ljudi, čemur je Izrael nasprotoval. Iz poročila ameriške obveščevalne službe je sicer mogoče razbrati oceno, da se število smrtnih žrtev giblje med 100 in 300.

Iz organizacije Human Right Watch so v nedeljo glede eksplozije, ki je ubila in ranila veliko civilistov v bolnišnici v Gazi, dejali, da dokazi kažejo, da je bila napačno izstreljena raketa palestinskih oboroženih skupin najbolj verjeten vzrok za eksplozijo, v katerih je bilo ubitih in ranjenih več civilistov. Povedali so, da njihove ugotovitve preiskave o eksploziji temeljijo na pregledu fotografij in videoposnetkov, satelitskih posnetkov ter pogovorih s pričami in strokovnjaki.

Foto: epa

Visoki uradnik Hamasa Basem Naim je za Reuters povedal, da vsi znaki kažejo na odgovornost Izraela, in dodal, kako naj bi bilo poročilo organizacije Human Rights Watch pristransko do Izraela. Emmanuel Nahshon, namestnik generalnega direktorja za javno diplomacijo na izraelskem zunanjem ministrstvu, je kritičen do časovnice, ki jo je Human Rights Watch potreboval za objavo svojega mnenja. “Več kot mesec dni, da pridemo do zaključka, ki ga je ves svet sprejel po dveh dneh,” je sporočil na družbenem omrežju X.

Organizacija je dejala, da poročila o 471 mrtvih in 342 ranjenih “prikazujejo nenavadno visoko razmerje med ubitimi in ranjenimi” in se zdijo “nesorazmerna” s škodo, vidno na mestu. “Oblasti v Gazi in Izraelu bi morale objaviti dokaze o ostankih streliva in druge informacije, ki jih imajo v zvezi z eksplozijo v bolnišnici Al-Ahli, da bi omogočile popolno preiskavo,” je dejala direktorica Human Rights Watch za krize in konflikte Ida Sawyer.

Tekom konflikta med Izraelom in Hamasom ni prizaneseno niti bolnišnicam. Vse tiste v severnem delu enklave so po poročanju Reutersa dejansko prenehale normalno delovati, čeprav so v njih še vedno nameščeni nekateri bolniki, ki niso mogli pobegniti, in ljudje, ki so bili razseljeni s svojih domov. Palestinci obtožujejo Izrael, da cilja na bolnišnice in šole, medtem ko Izrael vztraja, da Hamas navadne prebivalce Gaze uporablja kot živi ščit, tako da postavlja vojaške položaje v civilne zgradbe. Nedavno so izraelske obrambne sile sporočile, da so čete od začetka kopenske ofenzive prejšnji mesec odkrile in uničile okoli 400 jaškov terorističnih tunelov na območju Gaze. Pri tem so odkrili več delov Hamasovega sistema predorov pod bolnišnico Al Šifa v mestu Gaza. Objavili so videoposnetke in slike, ki prikazujejo dodatne vhode v predore in tudi podzemne prostore ter zaklonišča.

Tunel pod bolnico Al Šifa (Foto: AFP)

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Podlo – bolj podlo – Mladina

Mladina se pogosto ukvarja s sovražnim govorom, hujskanjem in...

Golob je spet na počitnicah

Tina Gaber in njen partner Robert Golob sta na...

Srečanje držav Foruma Sao Paulo: Pogrom nad Izraelom, odločna podpora teroristom!

Levičarski voditelji latinskoameriških in karibskih držav so se v...