Janša: Poleg korupcije obstajajo tudi druge težave

Datum:

“Ne govorite mi, trikrat sem bil predsednik vlade, da lahko minister za finance iz državne rezerve za naravne nesreče prerazporedi šest milijonov evrov za nakup neke stavbe, ne da vpraša predsednika vlade, preden gradivo sploh pošlje na sejo vlade,” je v 24ur Zvečer poudaril prvak največje opozicijske stranke SDS Janez Janša in dodal, da si tega niti minister za finance v Zimbabveju ne bi upal brez zelene luči. 

Na vprašanje, kaj je glavni razlog, da v SDS zahtevajo sklic izredne seje državnega zbora o stanju na področju korupcije, je Janez Janša odgovoril, da glavni razlog predstavlja vse, kar se dogaja, in česar vlada tako rekoč ne opazi, ukvarja pa se s politično krizo zaradi korupcije v koaliciji. “V bistvu je to izredno sejo napovedal sam predsednik vlade Robert Golob,” je poudaril.

Janša je povedal, želijo v stranki nekoliko pospešiti zadeve, pomagati vladi, da zadeve razčisti in se začne ukvarjati s stavkami, rastjo brezposelnosti in upadanjem gospodarske klime. “Glejte, kaj se dogaja na našem najpomembnejšem trgu v Nemčiji, glejte zadnje napovedi fiskalnega sveta, glejte vrsto stavk,” je poudaril in dodal, da smo priča slepi ulici, ko gre za reformo plačnega sistema. “Mimogrede, to bo najbrž konec te koalicije, ne Litijska. To je korupcijska zgodba, tam gre pa za strateško vprašanje, ki ga ta vlada ni sposobna rešiti,” je bil kritičen.

Odgovornosti se ne more prelagati na podrejene
Na vprašanje, kakšen izplen si od tega želijo v stranki, je odgovoril: “Si predstavljate, da bi recimo gospod Zdravko Počivalšek, ki je bil minister za gospodarstvo v naši vladi, ki so ga na tisočih Tarčah ‘šraufali’ zaradi nakupa zaščitne opreme in vlagali interpelacije, dejal, da so za to krivi njegovi podrejeni iz prejšnje vlade, da mora on vse razčistiti in bi bilo tisoč izgovorov, čeprav so bile takrat izredne razmere in epidemija?” To, kar se po besedah Janše dogaja, si dejansko zasluži interpelacijo vlade, in ta se pripravlja, vendar pa so tukaj roki. Če vložijo interpelacijo zoper vlado, ima vlada po besedah Janše 30 dni časa za odgovor in po tistem šele skličejo sejo. “Skratka o tej temi bi razpravljali šele čez dva meseca, zato smo zahtevali najprej izredno sejo, ki mora biti v 15 dneh, in tukaj bosta imela tako predsednik vlade kot ministrica za pravosodje, če bo še na položaju, priložnost, da pojasnita tiste stvari, za katere pravita, da jih zdaj raziskujeta.”

V zvezi s tem, kakšni bodo glavni očitki v interpelaciji, torej v razpravi o delu vlade, je Janša pojasnil, da je to vrsta korupcijskih zadev, ki jih priznava tudi sam predsednik vlade. “Tukaj želimo opozoriti na vrsto problemov, ki jih je treba reševati, a je prva tema že tri tedne Litijska, Litijska, Litijska,” je poudaril in dodal, da obstajajo tudi druge težave. Janša meni, da smo ob famozni Litijski vsi spregledali bistvo. “Gre za to, da je vlada, ne ministrica za pravosodje ali generalni sekretar neke stranke, na dveh svojih sejah sprejela odločitev, da se več kot šest milijonov denarja iz državne rezerve za naravne nesreče prerazporedi za nakup neke stavbe, za katero je predsednik vlade na zadnji seji parlamenta dejal, da niso imeli ne pogodbe ne cenitve v gradivu, nobenih podatkov. Razumete?!”

“Ne govorite mi, trikrat sem bil predsednik vlade, da lahko minister za finance iz državne rezerve za naravne nesreče prerazporedi šest milijonov evrov za nakup neke stavbe, ne da vpraša predsednika vlade, preden gradivo sploh pošlje na sejo vlade,” je bil kritičen Janša in dodal, da si niti minister za finance v Zimbabveju tega ne bi upal brez zelene luči. “Ni predsednika vlade na svetu, ki ne bi, če kolikor toliko obvlada svoj posel, vprašal, zakaj šest milijonov, kdo je naredil cenitev,” je kritično poudaril.

V zadevo ni vpleten nihče iz SDS
Voditelj Uroš Slak je Janši dejal, da se bodo v stranki spopadli z očitki, da je cenitev naredila cenilka, ki je bila nekdaj članica SDS, v nakup pa bil vpleten vodja službe za nepremičnine in investicije Simon Starček. “Rekel bom samo to, kar sem začel že prej. Si predstavljate, da bi se recimo minister za gospodarstvo, ki ima sedaj obtožnico, ker ni upošteval vseh postopkov pri nabavi zaščitne opreme v času pandemije, izgovarjal na svoje podrejene, češ da so bili iz prejšnje vlade. Minister Počivalšek je bil iz prejšnje vlade.”

V to zadevo po besedah Janše ni bil vpleten nihče iz SDS. “Gospod Starček že od leta 2017 ni več član SDS. Janja Garvas, ki je bila zaposlena kot generalna sekretarka zadnje Janševe vlade, je bila že prej zaposlena na ministrstvu za finance,” je pojasnil in dodal, da se je samo vrnila v službo in ni o ničemer odločala. “O tem, da iz državne rezerve za naravne nesreče prerazporediš več kot šest milijonov za nakup neke stavbe, ne odločajo uradniki, zeleno luč mora dati predsednik vlade, preden je gradivo sploh na vladi. Ker je bilo to dvakrat na dopisni seji, dopisne seje se ne skliče, ker minister to predlaga ali nekdo naroči generalnemu sekretariatu vlade, predsednik vlade skliče dopisno sejo s to točko,” je ob tem poudaril.

V interesu vseh je, da se to konča
Na vprašanje, ali meni, da bodo zaradi notranjih trenj v koalicijskih strankah Levica in SD predčasne volitve, je Janša odgovoril, da je položaj ni dober za nikogar, tudi za opozicijo ne. “Ker vsi čutimo in na koncu plačamo s položnicami, cenami v trgovinah in dobivamo nižje plače zaradi tega, kar se dogaja – tudi zaradi politične nestabilnosti. V interesu vseh je, da se to konča.”

Foto: posnetek zaslona 24ur Zvečer

Predčasne volitve so po besedah Janše v interesu slovenskega davkoplačevalca, ne zgolj v interesu opozicije. “V interesu opozicije je mogoče celo, da to čim dlje traja in se na koncu dodobra poruši, vprašanje je samo, kakšna bo cena in koliko časa bo potrebno, da se te stvari enostavno popravi,” je poudaril. Spomnil je, da kar se zdaj dogaja v koaliciji, je nekaj podobnega, kot se je v njej dogajalo zadnje leto, ko je vlado vodila SD pod Borutom Pahorjem, in so razpadali pri živem telesu. Ko se zaupanje med partnerji poruši, ga po njegovem mnenju ni več mogoče vzpostaviti. Meni, da zagotovo ne bo vse jutri razpadlo, že zaradi matematike, “vendar je dejstvo, da bo ta velikanska večina, ki jo je ta koalicija imela v državnem zboru, praktično vsak teden kopnela, ko gre za število glasov”.

Janša je spregovoril tudi v zvezi z nedavnim dogajanjem na izvršilnem odboru stranke. Pojasnil je, da je vodja poslanske skupine zaradi vprašanj, zlasti od članstva, predlagala sklep, IO pa je soglasno sprejel, da vsi poslanci, izvoljeni na kandidatni listi SDS, podpišejo izjavo, da bodo do konca mandata delali na listi stranke v okviru poslanske skupine. Na vprašanje, ali bo kdo izključen, če tega ne bo želel storiti, je Janša odgovoril, da odkar vodi to stranko, niso še nikogar izključili iz poslanske skupine. “Bo pa to, da nekdo ne bo podpisal, da bo do konca mandata delal kot član stranke in član poslanske skupine, kamor so ga volivci izvolili, dokaz, da namerava narediti nekaj drugega,” je pojasnil in dodal, da se bo s tem stvar razjasnila.

Na evropskih volitvah računajo na zmago
V zvezi s prihajajočimi evropskimi volitvami je povedal, da pričakujejo zmago. “O tem ne dvomimo. Želimo doseči čim več mandatov,” je dejal in dodal, da je lista, katere nosilka je evropska poslanka Romana Tomc, močna. Povedal je, da je bila Tomčeva izbrana za nosilko liste, ker je na zadnjih volitvah osvojila največ preferenčnih glasov. Nekateri poslanci pa so se kandidiranju odpovedali, ker potrebujejo močno ekipo tudi doma, ne samo v Evropskem parlamentu.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Sloveniji preti nacionalna katastrofa

"To je zelo slab signal, posebej za slovenske državljane....

Uničili so nepremičninski trg, sedaj bi kradli podjetnikom

V tem mandatu je skrajno levo stranko Levica doletela...

Ustanoviteljica pobude Vseposvojitev: V odnosu do umrlih smo v predcivilizacijskih časih

"V bistvu pravijo tako, da se civilizacijo prepozna po...

Amerika, stoletni branik Evrope!

Karkoli si že mislimo o ZDA in Američanih, lahko...