Če bi bile volitve letos, bi prepričljivo slavila Janševa SDS, ki je edina stranka, ki svojo podporo nenehno ohranja na visoki ravni, sledita Židanova SD in stranka Levica, medtem ko je vladajoča Cerarjeva SMC padla na 5. mesto. Prepričljiva večina je z vladno koalicijo, SMC, DeSUS in SD, ter njihovim delom nezadovoljna.
“Vlada ima očitno najvišjo podporo v poletnih mesecih, ko je najmanj aktivna, na splošno pa jo podpira samo še okrog tretjina volivcev,” ocenjuje dr. Matej Lahovnik in ob tem dodaja: “Veliko volivk in volivcev je še neopredeljenih, zato bo kot običajno najbolj pomembno, kaj se bo dogajalo spomladi, v zadnjih mesecih pred volitvami, in kdo bo znal nagovoriti ter aktivirati še neopredeljene in pasivne volivce, da bodo prišli na volitve.”
Povprečna starost anketirancev je 50,4 leta, anketiranci so z območja celotne Slovenije – največ, dobra četrtina vprašanih iz osrednjeslovenske regije. Največ anketirancev, in sicer 39,5 %, je iz najstarejše starostne skupine (55 let ali več), iz srednje starostne skupine (35–54 let) jih je 36 % in 24,5 % iz najmlajše starostne skupine (18–34 let). Največ anketirancev je z dokončano srednjo šolo (32,6 %), sledijo tisti z zaključeno ali nezaključeno osnovno šolo (23,6 %), 22,2 % anketirancev ima poklicno šolo, 21,6 % pa ima dokončano višjo, visoko šolo ali več.
Anketa je bila izvedena v obdobju od 11. septembra do 13. septembra 2017, na vzorcu 700 anketirancev (od tega 50 % žensk), in jo je izvajalo podjetje za tržne in javnomnenjske raziskave Parsifal SC. Šlo je za telefonsko anketo, okvir vzorčenja pa zajema telefonski imenik (80 % mobilno omrežje in 20 % stacionarno omrežje). Anketa je merila podporo aktualni Vladi RS in razmerje moči med političnimi strankami.

Večina nad delom Cerarjeve vlade razočarana
Za večino Slovenk in Slovencev (58,9 %) vlada Mira Cerarja ni upravičila pričakovanj in so z aktualno oblastjo nezadovoljni, 36,4 % volivcev vlado podpira, medtem ko 4,7 % volivcev ostaja neodločenih.
Nad koalicijo SMC–DeSUS–SD so najbolj razočarani v srednji starostni skupini (35–54 let), s 65,1 %, medtem ko ima vlada največjo podporo v najstarejši starostni skupini (55 let in več), z 42,5 %. Glede na izobrazbo je nezadovoljstvo z vlado najvišje pri tistih z osnovo ali nižjo izobrazbo (61,2 %), medtem ko so vladi najbolj naklonjeni tisti z višjo, visoko ali večjo izobrazbo (40 %).

Podpora koaliciji SMC–DeSUS–SD padla
Podpora Cerarjevi vladi se je v zadnjem mesecu zmanjšala za 1,6 odstotne točke (avgust 38 %; september 36,4 %), hkrati pa nezadovoljstvo z delom vlade ostaja krepko čez polovico (58,9 %). Graf nihanja podpore kaže na relativno nizko podporo Vladi RS in se praviloma giblje med četrtino in tretjino.


SDS ostaja na vrhu, SMC šele na 5. mestu
Če bi bile letos predčasne volitve, bi največ Slovenk in Slovencev volilo SDS (14,3 %), sledita SD (11,8 %) in L (8,5 %), medtem ko se je na 4. mesto prebila stranka DeSUS (7,1 %). Vladajoča Cerarjeva SMC pa je padla na 5. mesto in jo podpira le še 6,9 %. Velik del vprašanih je neopredeljenih, izmed teh jih največ ne bi volilo nobene izmed naštetih strank (18,2 %), 12,3 % vprašanih je neodločenih, medtem ko na volitve zagotovo ne bi odšlo 2,6 %. Morebitno novo stranko oz. stranko, ki v anketi ni navedena, bi volilo 0,4 % vprašanih.
Na podlagi izobrazbe ima vodilna SDS najvišjo podporo med tistimi s poklicno izobrazbo (20,3 %), drugouvrščeno SD najbolj podirajo tisti s srednjo izobrazbo (17,7 %), medtem ko ima tretja stranka, Levica, največjo podporo med tistimi z višjo, visoko ali večjo izobrazbo (14,8 %). Četrtouvrščeno stranko DeSUS najbolj podpirajo tisti z osnovno ali nižjo izobrazbo (18,2 %), medtem ko vladajočo SMC, ki zaseda 5. mesto, tisti s poklicno izobrazbo (11,8 %).

1. SDS, 2. SD, 3. L
Med opredeljenimi je razmerje moči naslednje: prva je Slovenska demokratska stranka – SDS (21,5 %), drugi so Socialni demokrati – SD (17,8 %), na tretje mesto pa se je povzpela Meščeva Levica (12,8 %). Od obstoječih parlamentarnih strank bi se v hram demokracije ponovno uvrstil Erjavčev DeSUS (10,7 %), Cerarjeva Stranka modernega centra – SMC (10,4 %), ki je padla na 5. mesto, in Nova Slovenija – krščanski demokrati – NSi (9,4 %). V hram demokracije bi se vrnila Zidanškova Slovenska ljudska stranka – SLS (5,9 %), medtem ko bi pod parlamentarnim pragom za las ostala Jelinčičeva Slovenska nacionalna stranka – SNS (3,8 %).
Pred vrati Državnega zbora RS bi ostale Združena levica – Demokratična stranka dela (2,8 %), Primčev Glas za otroke in družine – GOD (2,6 %), Zavezništvo socialno-liberalnih demokratov (1,2 %), Kanglerjeva Nova ljudska stranka Slovenije – NLS (0,7 %) in liberalna stranka Prstan (0,2 %).
Jure Ferjan