Kaloh: S pogodbo Švarc Pipanove je narobe prav vse

Datum:

“Šlamastika na kvadrat. Ministrica je prva na čelu ministrstva, ki zagotavlja, da pogodbe zadostijo pravni državi. Tukaj v tej pogodbi je od točke A do točke Ž vse narobe,” je v oddaji 24ur Zvečer komentiral poslanec SDS Dejan Kaloh, potem ko je stranka napovedala interpelacijo zoper pravosodno ministrico Dominiko Švarc Pipan.

Ko je odjeknila novica o nakupu stavbe na Litijski v Ljubljani za kar 7,7 milijona evrov, čeprav je prodajalec zanjo pred tem odštel 6 milijonov manj, je postalo kaj hitro jasno, da je bila stavba preplačana. Ko se je še izkazalo, da cenitve pod njo podpisani cenilec sploh ni opravil, ampak le pregledal, potem ko je cenitev opravila druga cenilka, je ministrica napovedala, da bodo sprožili postopke za ničnost pogodbe. Pravna stroka je ob tem izrazila mnenje, da ministričina namera ne bo tako lahka, ker je bila pogodba sklenjena po načelu videno-kupljeno, marsikdo pa ministrstvu, ki ga vodi Dominika Švarc Pipan, očita, da niso šli v izdelavo lastne cenitve stavbe.

Interpelacija bo spisana v nekaj dneh
Poslanec Dejan Kaloh, ki je na novinarski konferenci zatrdil, da ima stranka SDS trdne argumente zoper ministrico, in zagotovil, da ne bodo tiho ob zadevah, ki po njihovi oceni mejijo na “rokohitrski kriminal”, je v oddaji 24ur Zvečer povedal, da je šlo v zadevi nakupa stavbe za šlamastiko na kvadrat. “Napovedali smo interpelacijo, spisali jo bomo v nekaj dnevih. Ministrica je definitivno objektivno odgovorna, ona je tista prva na čelu ministrstva, ki mora skrbeti za to, da pogodbe zadostijo pravni državi.”

Kot je povedal Kaloh, je bilo tukaj v tej pogodbi od točke A do točke Ž vse narobe. Najprej ministrica oziroma ministrstvo za pravosodje po njegovih besedah ni ravnalo kot dober gospodar. “Seveda, bi oni mogli opraviti svojo cenitev. Jasno je, da med prodajalcem in kupcem zija vrzel, ki se ji reče čim bolj ugodna cena. Se pravi, ministrica je slepo verjela cenitvi tega primorskega podjetnika Sebastjana Vežnaverja. Tukaj je že prva, da rečem izvorna napaka, in potem vsa vzročna vez, ki je sledila od tega, da je bila pogodba napisana po načelu videno-kupljeno itd.”

Poslanec poudarja, da je ministrica tukaj objektivno odgovorna. Misli celo, da se tukaj počasi pelje na polje subjektivne odgovornosti. Na vprašanje, čemu meni, da je temu tako, je odgovoril, da ravno zaradi aneksa, ki ga je ministrica po njegovih informacijah lastnoročno napisala. “S tem je  de facto pokazala, da je tam naredila izvorno napako, da ministrstvo za pravosodje ni naročilo svojega sodnega cenilca, in to pomeni, da je tukaj že lahko celo  v domeni kazenske odgovornosti. Se pravi, da ni ravnala vestno, kot se za uradno osebo oziroma za funkcionarko pritiče. Se pravi, da je storila kaznivo dejanje nevestnega dela v službi.”

Foto: Posnetek zaslona POP TV

“Če bi bil jaz minister, ki bi želel poskrbeti, da bi Upravno, delovno in socialno sodišče našlo streho nad glavo, bi šel sam na teren pogledat, kako izgleda ta stavba. Na slepo ne bi zaupal niti svojim sodelavcem,” je poudaril Kaloh in dodal, da poskušajo nekateri zopet v zadevo vplesti SDS, ker je postopek v tej zadevi po besedah ministrice vodila pristojna služba ministrstva, na čelu katere je bil Simon Starček, ki je v prejšnji vladi delal na Fursu. Kot je povedal, sam Starčka sploh ne pozna, glede cenilke Brede Zorko pa je razjasnil, da že več kot desetletje ni članica SDS. “Morda je bila mina celo v njeni lastni sredini, lastni stranki. Bo pokazala interpelacija, če bo do nje sploh prišlo. V vsakem primeru bi bila ministrica, ki z lahkoto podpiše pogodbo za skoraj 8 milijonov evrov, dolžna iti na teren in pogledati, kaj je s to stavbo, ki nima niti funkcionalnega zemljišča, ki nima niti parkirišča,” je poudaril.

Tak tempo po mnenju Kaloha ni naključje
Na vprašanje, če namiguje, da so mino ministrici nastavili ljudje, ki so blizu ali v SD, je odgovoril, da je to zelo možno. “Jaz sem danes celo rekel, da vsi sumi gredo na to, da je prišlo do nekega tovariškega posla, da so se poznali ti akterji. Poglejte, ministrica, da ni vedela za ta posel, na vladi je bil 28. decembra sprejet Načrt razvojnih programov, ravno za nakup te poslovne stavbe, 29. decembra, oziroma le dan po podpisu pogodbe za nakup, je bila Vežnaverju že nakazana kupnina,” je spomnil in dodal, da takšen tempo ni naključje.

Kot je še povedal, se je v preteklosti že zgodilo, da je minister odstopil, še preden je bila interpelacija tudi izvedena, saj so bili argumenti tako močni, da bi si minister naredil le še dodatno blamažo. Sam meni, da bi morala ministrica, ki jo sicer ceni kot pravnico, zato ga tudi toliko bolj čudi, da v zadevi ni postopala drugače, odstopiti, če ima kanček ponosa in politične higiene. V zvezi z odzivom koalicije, ki je od ministrice terjala, da naj nepravilnosti pojasni, je poslanec pojasnil, da je do sedaj Svoboda že dostikrat žrtvovala svoje ministre, in da je možno, da bo žrtvovala tudi kakšnega koalicijskega ministra, ki je bil evidentno na spolzkih tleh. Kot pravi, pričakujejo, da bo ministrica sama odstopila.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Čeferin odloča kar o dveh zadevah, kjer bi moral biti izločen

"Z začudenjem smo ugotovili, da je Ustavno sodišče RS...

[Video] Španija: Afriški migrant zažgal katoliško cerkev

"Napadi na kristjane se nadaljujejo. Afriški migrant je ravnokar...

Svoboda političnih čistk v medijih

Ob svetovnem dnevu svobode tiska, ki je bil včeraj,...

Romana Tomc ob dnevu svobode medijev: “Za leve piškotki, za desne kazni”

Evropska poslanka Romana Tomc je ob dnevu svobode medijev...