Poslanska skupina SDS je vložila predlog za razpis posvetovalnega referenduma o izgradnji drugega bloka krške nuklearke (Jek 2) in manjših modularnih reaktorjev. Kot so navedli, Jek 2 ni projekt enega podjetja, ampak celotne Slovenije, ta pa nujno potrebuje močan in stabilen vir energije.
Kot je v izjavi za medije v Ljubljani dejal poslanec SDS Tomaž Lisec, so v stranki tehtali, ali je za projekt referendum sploh potreben, in nato ocenili, da je po sprejemu sklepa na skupni seji odborov DZ za gospodarstvo in za infrastrukturo oktobra lani, da se pospešijo aktivnosti za Jek 2, sedaj “idealen, optimalen ali celo skrajni čas” za posvetovalni referendum.
“Po našem mnenju je Jek 2 nuja za resno spoprijemanje z energetsko krizo ne samo v Sloveniji, ampak tudi v Evropi,” je povedal. Električna energija iz jedrske elektrarne je po njegovih besedah poceni vir energije, ki ga mora Slovenija nujno čim prej dobiti, če želi biti energetsko samooskrbna.
Ljudje podpirajo poceni energijo
Spomnil je, da je referendum za ta projekt predviden tudi v koalicijski pogodbi in da je v pripravi resolucija o miroljubni rabi jedrske energije v Sloveniji. Resolucija, katere predlog naj bi po napovedih vlada potrdila do konca januarja in ga nato poslala v DZ, je po mnenju SDS zelo dobro pripravljena; veseli jih, da je v njej predviden Jek 2 kot projekt državnega pomena.
Lisec je izrazil upanje, da se bo, kar nakazujejo tudi javnomnenjske ankete, velika večina ljudi odločila za “za”. Ocenil je, da bi lahko referendum izvedli skupaj z evropskimi volitvami v začetku junija.
“Če pa bo želela koalicija zavlačevati iz takšnih ali drugačnih ‘sončnih in vetrnih’ razlogov, potem referenduma očitno še nekaj časa ne bo,” je pristavil.
Da bo pred dokončno odločitvijo o projektu Jek 2 izveden referendum, je že večkrat poudaril tudi predsednik vlade Robert Golob. A je izvedbo referenduma napovedal za takrat, ko bodo natančno znani tudi stroški in ostale podrobnosti izgradnje bloka.
C. Š.